habersoL: Muammer Güler, “Polislere soruşturma sürüyor, sayılar hayal ürünü”

İçişleri Bakanı Güler, eylemlerdeki şiddetle ilgili polisler hakkında soruşturma açılmasına ilişkin ”Kim yanlış yapmışsa hesabını verir” dedi. Güler basındaki sayıların uydurma olduğunu ifade etti.

muammer2

İçişleri Bakanı Muammer Güler, eylemlerdeki müdahaleler nedeniyle bazı polisler hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin “Gerekli işlem yapılır, kim yanlış yapmışsa hesabını verir. Söylenilen rakamlarla ilgili gerçeklik yok. Hayal ürünü rakamlar. İşlemler disiplin kurullarında devam ediyor” dedi.

Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen Mardin Tanıtım Günleri’nin açılışına katılan Güler, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Güler, başlangıçta bazı kamu görevlilerinin açığa alındığını ama soruşturmanın hala devam ettiğini dile getirerek, “Söylenilen sayılarla konunun bir ilgisi yok. Gerekli işlem yapılır, kim yanlış yapmışsa hesabını verir. Söylenilen rakamlarla ilgili gerçeklik yok. Hayal ürünü rakamlar. İşlemler disiplin kurullarında devam ediyor. Hangi suçun hangi disiplin cezasını gerektirdiği kanunlarda, tüzüklerde açıkça bellidir. Bunun gereği yapılır. Hepsinin de idari yargı merciler nezdinde itiraz hakkı vardır. Kim yanlış yapıyorsa gereğini, karşılığını bulur” diye konuştu.

’10 ilde saldırı’ iddiası

İçişleri Bakanı Güler, 10 ilde Reyhanlı benzeri saldırı iddialarının bulunduğunun hatırlatılması üzerine, “Bu iddiaları kim ortaya koyuyarsa herhalde Türkiye’deki bu huzur ortamının bozulması konusunda gayretlerini sürdürüyor. Böyle bir iddiayı sizden duyuyorum. Türkiye’nin her zaman bu tip iddialarla karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Belli hassasiyet gösteren bölgeler var. Oradaki güvenlik önlemleri devam ettiriliyor” ifadelerini kullandı.

“Başbakan’a yeniden suikast iddiları gündem geldi. Bununla ilgili ne diyebilirsiniz” sorusuna ise Güler, “Onlar da hayal mahsulü iddialar” dedi.

Dinleme cihazı bulunması

Güler, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığında dinleme cihazının bulunmasına ilişkin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın açıklama yaptığını hatırlatarak, olayın Şubat ayında meydana geldiğini söyledi. Konuyla ilgili gerekli araştırmayı yapıldığını anlatan Güler, İran ajanı, casusluk gibi bir konunun şu ana kadar tespit edilmediğini, belli şahıslar üzerinde araştırmaların yapıldığını sözlerine ekledi.

Başbakan Erdoğan’ın ofisinde bulunan dinleme cihazıyla benzerlik olup olmadığının sorulması üzerine Güler, “O işin tekniliğiyle ilgili bir konu. Dikkatli olmak lazım. Demek ki herkesin herkesle belli arayışları var” yanıtını verdi.

19 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://haber.sol.org.tr/