Bianet: Güvenpark’taki “Polis Sohbeti” soru önergesinde

Milletvekili Sakine Öz, üniversiteli Yusufcan Yıldırım’ın hakkında mahkeme kararı olmamasına ve gözaltında olmadığı söylenmesine rağmen Ankara Güvenpark’ta polislerce bir buçuk saat tutulmasına dair soru önergesi verdi.

Ankara-Guvenpark

Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Sakine Öz, Ankara Güvenpark’ta Yusufcan Yıldırım’ın polislerce bir buçuk saat alıkonulmasıyla ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler’in cevaplandırması talebiyle soru önergesi verdi.

Soru önergesine konu olan olay Salı günü yaşandı. Üniversite öğrencisi Yıldırım, okula gitmek için geçtiği Güvenpark’ta Genel Bilgi Tarama için durduruldu. Yıldırım, hakkında herhangi bir arama, yakalama kararı olmamasına rağmen bırakılmadı, parktaki güvenlik noktasına götürüldü.

Mahkeme kararı gösterilerek çantası aranan Yıldırım, çantasından şüpheli bir şey çıkmamasına rağmen Ankara Terörle Mücadele şubesinden amirlerin geleceği söylenerek bekletildi. “Gözaltında mıyım?” soruları “Hayır, sohbet ediyoruz” diye cevaplandı. Bu sırada gelen Başbakanlık korumaları da Yıldırım’ın fotoğrafını çekmek istedi. Buna izin vermeyen Yıldırım, kimliğinin fotoğrafının çekilmesine engel olamadı.

Amirlerin gelmesiyle çantasında tekrar ince arama yapılan Yıldırım, hakkında tutulan tutanakta “terör örgütü üyesi olduğuna dair” on bir kez kayıt tutulduğunu gördü, tutanağı imzalamadı.

“Hukuki dayanak ne?”

Milletvekili Öz, soru önergesinde şu soruları iletti:

1. Ankara-Kızılay’da, Güvenpark civarında görevli polislerin, yurttaşlarımızdan kimlik sorma, üst ve eşya arama, bir süre sorgulama yetkisinin hukuki dayanağı nedir?

2. Kızılay-Güvenpark’ta, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren, aylar itibariyle, kimlik sorgusu, üst ve eşya araması yapılan yurttaşlarımızdan kaçı hakkında güvenlik noktasında tutanak düzenlenmiştir; bu tutanakların içerikleri nelerdir?

3. Türkiye genelinde, 2013-2013 yılları arasında, olay tarihi itibariyle herhangi bir toplumsal eylemin gerçekleşmediği kamuya açık alanlarda, hakkında Terörle Mücadele Şubesi’nde kayıt bulunduğu iddiasıyla sorgulanmış ve tutanak düzenlenmiş kaç yurttaşımız vardır?

4. Ankara-Kızılay Güvenpark’taki kimlik ve üst araması, sorgulamalar sonucunda hakkında tutanak düzenlenen yurttaşlarımızdan kaçı, daha önce gerçekleşmiş toplumsal ve siyasal olaylar sonucu emniyet kayıtlarına girmiştir?

5. Yusufcan Yıldırım’ın Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından sorgulanma ve Başbakanlık korumaları tarafından nüfus cüzdanı fotoğrafının çekilmesinin nedeni nedir?

“Soruşturma başlatılacak mı?”

6. Bakanlığınız, 17 Eylül 2013 tarihinde, herhangi bir toplumsal gösterinin yaşanmadığı 11.00-13.00 saatleri arasında, Kızılay-Güvenpark’ta gerçekleştiği iddia edilen olayda, Yusufcan Yıldırım’ın polis tarafından durdurulma, güvenlik noktasında sorgulanma ve serbest bırakılma anına dair güvenlik kamerası görüntüsünü ve ses kaydını yetkili birimlerden talep edecek ve kamuoyuyla paylaşacak mıdır?

7. 17 Eylül 2013 tarihi itibariyle, hakkında kesinleşmiş bir yargı hükmü, gözaltı ya da tutuklama kararı bulunmayan Yusufcan Yıldırım’ın, Ankara-Güvenpark’ta yaklaşık bir buçuk saat alıkonularak sorgudan geçirilmesine dair emri ve talimatı kim vermiştir?

8. Bakanlığınızda bu görüntü ve ses kayıtları yoksa; Bakanlığınız, Güvenpark’ın ve civar kamu binalarının, özel işletmelerin görüntü kayıtlarına ve görgü tanıklarına başvurarak olay ve yetkililer hakkında bir soruşturma başlatacak mıdır?

9. Yusufcan Yıldırım’a imzalatılmaya çalışıldığı iddia edilen polis tutanağının resmi içeriği nedir?

10. 17 Eylül 2013 tarihine kadar, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde, Yusufcan Yıldırım hakkında kaç adet kaydı tutulmuştur; bu kayıtların olay ve tarih itibariyle dökümü nedir?

11. Yusufcan Yıldırım’ın kamuoyunda da yankı uyandıran iddiasına konu olan polis tutanağında “terör örgütü üyesi” ibaresi geçmekte midir?

* Fotoğraf temsilidir. Ekin Karaca / İstanbul / bia

19 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.bianet.org