Gazeteciler Online: Pes yani! Medyanın en özgür dönemiymiş!

ego

AKP Hükümeti aleyhine yazılar yazdı, konuştu diye atılan gazetecilerin, yazarların, televizyoncuların sayısı yüzleri aşarken; gazeteciler işten attırılıp aç bırakılmaya zorlanarak yaşam hakları bile ellerinden alınmaya çalışılırken; Başbakan konuşmalarında “boynunuzdaki tasmayı biz çıkardık”diyerek medyaya ağır hakaretler yağdırırken; gazetelerin manşetleri iktidar tarafından atılırken; gazeteler artık hükümetin istediği gibi tek tip manşetlerle çıkarken; hükümetin aleyhine kitap yazdı diye gazeteciler özel timler tarafından basılıp tutuklanırken; yazılmamış kitaplar toplatılıp, tazminat ve terör örgütü davaları açılırken; gazeteciler yaptıkları haberlerden ötürü başka kanıtlar uydurularak,terör örgütü üyeliğiyle suçlanıp ömür boyu hapis cezalarıyla yargılanırken; yazdıklarından ötürü tutuklanan gazetecilerin sayısı bir ara 100’e ulaşırken; bütün dünyada artık Türkiye “dünyanın en büyük gazeteci cezaevi” olarak nitelenirken; hükümetin aleyhine yazan, haber yapan gazetelerin üstüne müfettiş orduları salınarak görülmemiş para cezaları yazılırken; basında bu yolla yaratılan korku imparatorluğu tam gaz sürerken; gazeteler ve televizyonlar dünya basın tarihinin hiçbir döneminde görülmemiş bir oto sansür uygulamak zorunda bırakılırken Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türk medyasının bugün tarihin en özgür dönemini yaşadığını söyledi.

Yukarıda sıralanan, daha birkaç sayfa uzatılabilecek baskı, sansür, yıldırmalarla Türk medyası tarihinin en karanlık döneminden geçtiğini artık siyasetçiler de söylemeye başlarken Bağış, iktidara yakın Türkiye Gazetesi’nin yenilenen logosu, içeriği ile yeni yazarların tanıtıldığı yemekte yaptığı pes dedirten şu sözleri etti:

“Bir zamanlar tabu olarak düşünülen, bırakın üzerine yazıp, çizmeyi ve konuşmayı, düşünmeyi bile tedirginlikle gerçekleştirdiğimiz konular, artık bugün toplumun gündeminde ve medyamız gerçekten çok farklı bir dönemi yaşıyor. Evet medyayla ilgili belki sıkıntılarımız olabilir. Ama kim ne derse desin, bugün Türk medyamız tarihin en özgür dönemini yaşamaktadır. Dünden çok daha iyi noktadadır. Ama AB reformları ve Türkiye’nin demokratikleşme süreci kararlığıyla, yarın bugünden de daha iyi bir noktaya taşınacaktır. Çok şükür artık Türkiye’de ’411 el kaosa kalktı’, ‘Asker rahatsız’, ‘Ordu göreve’, ‘Muhtar bile olamaz’ gibi manşetlerin geçerliliği kalmadı. O zihniyet tedavülden kalktı.”

Bağış’ın gerçeği böylesine ters yüz etmesi, bunu 76 milyonun gözünün içine baka baka yapmasının ne anlama geldiğini GazetecilerOnline okuyucularının takdirine bırakıyoruz. Çünkü biz söylersek ya sahte dijital delilerle bizi de Ergenekon kapsamına sokarlar, Bağış en az 100 bin liralık tazminat davası açar, savcılar hemen harakete geçip hakaret, sövme soruşturması başlatır; AKP’nin hınç alma ve cezalandırma aracına dönüştürdüğü yargı da hemen mahkum eder.

17 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; gazetecileronline.com