Hürriyet: Emniyet TTB’den gözünü kaybedenlerin isimlerini istedi

EMNİYET Genel Müdürlüğü, Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) bir yazı yazarak, Gezi eylemleri sırasında 12 kişinin gözünü kaybettiği iddialarına karşılık, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sadece üç kişi belirlediğini açıkladı ve diğer 9 kişinin kim olduğunu sordu.

gozunukaybedenlerTTB Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, Hürriyet’e, “Belirlenen üç isim kim açıklanmamış. Üstelik polis isterse kısa bir araştırmayla isimlere ulaşabilir” dedi.

DİĞER 9 KİŞİ KİM

Gezi Parkı eylemleri sırasında gözlerini kaybedenlerin sayısı polemik konusu oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü, TTB’ye bir yazı yazarak, gözünden yaralananların isimlerini istedi. Emniyet’in yazısında şunlar kaydedildi:
“Basında son zamanlarda yer alan haberlere göre Gezi Parkı eylemleriyle ilgili meydana gelen gösteriler sırasında polisin yapmış olduğu müdahaleler sonucunda tarafınızca hazırlanan rapora atfedilerek 12 kişinin gözünü kaybettiği şeklinde haberleryer almaktadır. Yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda maalesef 3 kişinin gözünü kaybettiği belirlenmiştir. Polisin müdahalesi sonrasında gözünü kaybettiğini iddia ettiğiniz 9 kişiye ise gerek teşkilatımız gerekse de ilgili kurumlar nezdinde yaptığımız araştırmalarda ulaşamadık. Raporunuzda yer alan diğer 9 kişinin kimler olduğu konusunda gerek sorumluların tespiti için gerekse de kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi konusunda işbirliği yapmanızdan memnun olacağımızı bildirir, iyi çalışmalar dileriz.”

11 KİŞİ GÖZÜNDEN YARALANDI

TTB Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bugüne kadar ayrıntılı bir araştırma yapmamış olduğunun anlaşıldığını belirterek, isimleri vermenin söz konusu olmadığını söyledi. İlhan şöyle devam etti:

“Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yazısında kendisinde bulunan üç kişinin isimleri yazılmamıştır, böylelikle ‘diğer dokuz kişinin’ ismi istenmiştir. Emniyet istese bu isimleri kolayca, kısa sürede bulabilirdi. Anlaşılan gözünü kaybedenlerle ilgili Emniyet hiçbir araştırma yapmamış. Bizim raporumuzda da gözünü kaybeden kişi sayısı 12 değil 11. İsimler konusunda hiçbir araştırma yapmadan bize sorulması Emniyetin, sorumluların bulunup yargılanmasına yönelik bir araştırma içinde olmadığını gösteriyor. Dünyanın hiçbir yerinde görevini insan haklarına uygun yürüten bir polis örgütü, suçluları yakalamak için gözünü kaybedenlerin izini, haftalar, aylar sonra onları tedavi eden hekimlerin, insanlık ve hekimlik değerlerinin koruması altındaki bilgilerde aramaz.”

Melis Özgenç
16 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; hurriyet.com.tr