Bianet: AKM’yi polis işgalinden kim kurtaracak?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e, “Atatürk Kültür Merkezi’ni karakola mı dönüştürdünüz?” diye sordu.

AKM

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e, “Atatürk Kültür Merkezi’ni karakola mı dönüştürdünüz?” diye sordu.

Oran, İçişleri Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şu sorulara yanıt aradı:

  • Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’ni (AKM) polis asayiş koordinasyon merkezi mi ilan ettiniz? Gerekçesi nedir kim ne zaman bu kararı aldı?
  • Atatürk Kültür Merkezi’ni karakola mı dönüştürdünüz? Gerekçesi nedir kim, ne zaman bu kararı aldı?
  • Atatürk Kültür Merkezi’nin polis ekipleri tarafından lojistik, ikmal merkezi ve cephanelik olarak kullanılmasının gerekçesi nedir? Bu kararı kim ve ne zaman aldı?
  • Atatürk Kültür Merkezi tamamen polislere mi tahsis edildi? Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile iletişime geçip onlardan izin alındı mı? Varsa izin yazısının tarih ve sayısı kaçtır, kim imzalamıştır bu belgeyi?
  • Bir kültür merkezinin karakola veya polis cephaneliğine dönüştürülmesi mutat uygulamanız mıdır, bunun başka örnekleri var mıdır?
  • Yurttaşlarımızın twitter üzerinden başlattığı #EmniyetAKMyiterket protestosu karşısında Atatürk Kültür Merkezi’ni polis işgalinden kurtaracak mısınız? Polislerin AKM’yi terk etmesi talimatını verecek misiniz?

“ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ TAMAMEN POLİSLERE Mİ TAHSİS EDİLDİ?”

CHP’li Oran, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e yönelttiği önergesinde de “Atatürk Kültür Merkezi tamamen polislere mi tahsis edildi? Bunun için bakanlık olarak sizden izin istendi mi? Varsa izin yazınızın tarih ve sayısı kaçtır, kim imzalamıştır bu belgeyi? Yurttaşlarımızın twitter üzerinden başlattığı #EmniyetAKMyiterket protestosu karşısında Atatürk Kültür Merkezi’ni polis işgalinden kurtaracak mısınız? Polislerin AKM’yi terk etmesi talimatını verecek misiniz?” sorularını yöneltti.

16 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net