habersoL: ‘Kurulacak tesisler Kuzey Ormanları’nı yok edecek’

Kuzey Ormanları’na inşa edilecek 28 üretim tesisi, bölgenin betonlaştırılması yönündeki hamlelerin önünü açacak. AKP 3. köprü projesinin doğa dostu olacağını iddia etse de, Kuzey Ormanları’nda büyük ölçekli bir yapılaşmaya hazırlanılıyor.

kuzey-ormanlari

Boğaz Köprüsü inşaatı için orman içine yapılacak olan 7 adet taş ocağı, 7 adet kırma eleme tesisi, 10 adet beton santrali, 4 adet de asfalt plant olmak üzere toplam 28 adet üretim tesisinin Kuzey Ormanları bölgesini bütünüyle betonlaştırılacağı yönünde endişeler doğurdu. Konuyla ilgili görüşünü aldığımız CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, “Yapılacak 28 yeni tesis bütün ormanın beton haline getirileceğine işaret ediyor. Tesiste üretilecek beton başka alanlardaki inşaatlar için değil, Kuzey Ormanları’nda yapılacak yeni inşaatlar için kullanılacak” dedi.

Hedef 
ormanları yok etmek
Erdoğdu, konuyla ilgili olarak “3. köprü, otoyol ve kanal projeleri o bölgeyi rezidans ve AVM’lere açmayı hedefliyor. Ormanları yok ederek bölgeyi büyük bir kent haline getirecekler. Kuzey Ormanları’nı yerleşime açacak her hamle, İstanbul’a ve Türkiye’ye ihanettir “ dedi.

Firma 
iddiaları yalanladı
Radikal’e demeç veren inşaatın sürdürücüsü olan şirketin yetkilileri ise “Taş ocakları, görevli şirkete değil, Karayolları Genel Müdürlüğü’ne tahsisli olacak. Görevli şirketçe söz konusu ocaklardan, proje yapım ve onarım süresi boyunca sadece bu proje kapsamında istifade edilecek. Taş ocaklarının ve diğer tesislerin tümünün sayısı ile tesislerin yerleşimleri projenin öngörülen süre ve programı dahilinde tamamlanması için uygun olacak şekilde belirlenmiştir. Özellikle beton santrallerinin köprü için öngörülen sayıları, kullanılacak betonun teknik olarak gerekli olan sürekliliği için yedekli olarak belirlenmiştir” diye konuştu.

İnşa edilen bu tesislerin yalnızca konut, AVM, rezidans inşaatlarında değil 3. havalimanının inşaatında da kullanılacağı iddialar arasında yer alıyor.
Orman içinde yapılaşma olmayacak denmişti

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) gönderdiği plan İBB Meclisi Eylül ayı oturumunda, AKP’li Meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilmiş ve geçtiğimiz hafta planlara işlenmişti. Yetkililer inşaatın orman içinde yapılaşmaya yol açmayacağını iddia etmişti.

16 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.sol.org.tr