Bianet: Serdar Kadakal’ı biber gazı mı öldürdü?

Kalp hastası 37 yaşındaki Serdar Kadakal Kadıköy’de hayatını kaybetti. Yakınları son üç gündeki biber gazı müdahalesinden çok etkilendiğini söylerken, hastane ölüm sebebini belirleyemedi. Adli Tıp’ın otopsi raporu da açıklanmadı.

Serdar-Kadakal3

37 yaşındaki Serdar Kadakal dün akşam Kadıköy’de hayatını kaybetti.

Kalp hastası olan Kadakal, Kadıköy’de çalıştığı mekanda akşam 23:00 civarında rahasızlanınca ambulans çağrıldı. Bir süre beklediler, ambulans gelmeyince yanındaki arkadaşları Kadakal’ı Kadıköy Şifa Hastanesi’ne götürdü. Hastaneye geldiğinde ölmüş olduğu kayıtlara geçti.

Avukat İsmail Demirci, bianet’e yaptığı açıklamada, kesin ölüm sebebinin belirlenemediğini söyledi.

Yakınları, 1976 doğumlu Kadakal’ın Kadıköy’de bulunan evinde ve çalıştığı Shaft adlı barda son üç günde sürekli biber gazına maruz kaldığını ve bundan dolayı çok rahatsız olduğunu açıkladı. Twitter’da da Kadakal’ın ölümünün biber gazından kaynaklandığını söyleyen yüzlerce kişi polise tepki gösterdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü bu tepkilerin ardından yaptığı yazılı açıklamada, dün akşam olayın gerçekleştiği bölgede gaz atılmadığını ifade etti.

“1998’de kalp kapakçığı değişti”

Serdar Kadakal, 5 Haziran’daki doğum gününü Gezi Parkı’nda kutlamıştı, Facebook sayfasına, “Hayatımda geçirdiğim en güzel doğum günüydü” diye yazmıştı.

Kadakal’ın hayatını kaybettiği hastaneye giden Avukat İsmail Demirci, bianet’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Özellikle 12 Eylül akşamı Kadıköy’de hem evinin hem de çalıştığı yerin sokağına yoğun şekilde gaz atılıyor. Yakınları gazdan etkilenip kalp krizi geçirdiğini düşünüyor. 1998’de kalp kapakçığının değiştiği bir ameliyat geçirmiş, o zamandan beri kalp hastası.”

Kadakal’ın ölüm sebebi Şifa Hastanesi’ndeki ölü muayene tutanağında belirlenemedi ve Adli Tıp Kurumu 2. İhtisas Dairesi’ne sevk edildi. Avukat Demirci, bugün 14:00’te yapılan otopsinin ardından Adli Tıp Kurumu’nun bir rapor açıklamadığını, raporun bir ay içerisinde çıkabileceğini söyledi.

Otopsinin ardından Serdar Kadakal’ın cenazesi ailesine teslim edildi. Cenazesi, Sahrayıcedid Böcekli Camii’nden yarın öğle namazına mütakip kılınacak namazın ardından Paşabahçe aile mezarlığına defnedilecek.

Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) biber gazının kimyasal silah olduğunu ve insanı öldürebileceğini açıklamıştı. (AS)

Ayça Söylemez
14 Eylül 2013

Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org