Etha: “Direnişi selamlıyor ve sahipleniyoruz”

Diyarbakır’da KESK Kadın Meclisi ve demokratik kitle örgütleri, Ahmet Atakan için yürüyüş düzenledi.

diyarbakır

KESK Kadın Meclisi ve demokratik kitle örgütleri, Ahmet Atakan ve devlet terörü sonucu yaşamını yitirenler için yürüyüş yaptı.

Sanat Sokağı’ndan AZC Plaza önüne yürüyen yüzlerce kişi, devlet terörüyle öldürülenlerin resimlerinin olduğu ve “AKP’nin demokrasisi öldürdü” yazılı pankart taşıdı. HDK’nin de destek verdiği yürüyüşte sık sık “Her yer Taksim her yer direniş”, “Katil devlet hesap verecek”, Hepimiz Ahmet’iz öldürmekle bitmeyiz” “Rojava’nın faili AKP hükümeti”, “Diren Rojava seninleyiz”, “Taksim’den Amed’e Rojava’ya bin selam” sloganlarını attı.

Burada kurumlar adına bir açıklama yapan Fatmagül Çiçek, Antakya’da Ahmet Atakan’ın hayatını kaybettiğini hatırlatarak, “‘Polisimiz kadın da olsa çocuk da olsa gereğini yapacaktır’ diye ferman buyuran iktidar; gençlerimizi öldürerek ‘gereğini yapıyor.’ Polis şiddetinin pervasızlaştığı, ölümlerin hesabının sorulmadığı her türlü demokratik eylemin saldırıyla şiddetle bastırılmaya çalışıldığı bir iktidarla karşı karşıyayız” dedi.

‘HALKI TERÖRİZE ETMEKTE’

Başbakan’ın Mısır’da öldürülen bir genç için gözyaşı döktüğünü belirten Çiçek, kendi ülkesinde ise kendi emrindeki polisin öldürdüğü genç için “polisimiz gereğini yapmıştır” diyerek kendi halkını terörize ettiğini kaydetti.

Ankara Tuzluçayır’da yapılmak istenen cemevi-cami projesine de tepki gösteren Çiçek, “Her türlü ayrımcılığa karşı olduğunu söyleyen iktidar ‘cemevi-cami yan yana, alın size kardeşlik’ derken, öbür yandan halkın demokratik tavrını bastırıp ölümle karşılık vermektedir” diye konuştu.

‘ÖLDÜRME POLİTİKASI SİSTEMATİK OLARAK UYGULANIYOR’

Çiçek, şöyle devam etti: “AKP iktidara geldiğinden bu yana politikalarını faali meşhur cinayetler ve tecavüzler işlemekle sürdürdü. Ceylan Önkol, Uğur kaymaz, Abdullah Duran ve daha adını anmadığımız onlarca çocuk ve genç devlet eliyle katledildiler. Failleri hakkında herhangi bir yaptırım uygulanmamakla beraber katledenleri terfi ile ödüllendirdiler. Kürdistan’da yıllardır uygulanan öldürme politikaları Gezi direnişinden itibaren sistematik olarak ülkenin direnen bütün halklarına uygulanmaya başlandı.”

Çiçek, AKP’nin Rojava devrimini boğma çabalarına da tepki gösterdi.

KESK olarak her türlü devlet terörünü kınadıklarını ifade eden Çiçek, “Polis şiddetiyle öldürülen gençlerin faillerin açığa çıkartılıp cezalandırılmasını ve bu konudaki tüm sorumluların görevlerini yerine getirmeye çağırıyoruz” dedi.

Çiçek, son olarak Ahmet Atakan ve polis terörüyle öldürülen diğer gençlerin direnişlerini selamladıklarını ve direnişi sahiplendiklerini dile getirdi.

13 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.etha.com.tr