Fıratnews: Polisin vurduğu lise öğrencisi gözünü kaybetti

Gezi Parkı Direnişine destek amacıyla 2 Haziran günü Antalya’da gerçekleştirilen eyleme Kürt genci, Açık öğretim lisesi 3′üncü sınıf öğrencisi Vedat Oğuz (18) arkadaşları ile birlikte katıldı.

Eyleme müdahale eden polisin akrep olarak bilinen zırhlı aracından yakın mesafeden hedef gözeterek attığı  gaz bombası kapsülü Vedat Oğuz’un yüzüne isabet etti.  Ağır yaralanan Oğuz kaldırıldığı Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde yapılan müdahaleye rağmen sağ gözünü kaybetti. Sağ elmacık kemiği de tamamen parçalanan Oğuz önümüzdeki günlerde tekrar ameliyat edilecek.

Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Hımediye (Geçitli) köyünün 1994 yılında devlet tarafından boşaltılması üzerine Antalya’ya göç ettiklerini söyleyen Vedat Oğuz’un babası Abdulkerim Oğuz (47) bu olayın peşini bırakmayacaklarını ve sorumlularından hesap soracaklarını belirtti.

Dava açmaya hazırlanan Oğuz ailesinin Avukatı Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) Antalya şube temsilcisi Av Sidar Öztürk, bu olaya sebebiyet veren tüm sorumlular ve kamu görevlileri hakkında dava açacaklarını söyledi.

Av Sidar Öztürk: ‘Bu olay kasten ve hedef gözetilerek yapılmıştır. Elimizde olay anına ilişkin görüntüler var. Hukuki ve cezai anlamda gerekli tüm işlemleri yapacağız. Sorumluların ceza almasını istiyoruz’ diye konuştu.

‘POLİS HEDEF GÖZETTİ’

Vedat Oğuz’un Gezi Parkı direnişine destek amacıyla Antalya çevre yolu üzerinde saat 20.00 sularında  AKP il binasına yakın bir noktada gerçekleşen eyleme katıldığını aktaran Oğuz ailesinin avukatı Sidar Öztürk şunları söyledi: “O an çevrede bulunan kişilerin beyanına göre akrep diye tabir edilen zırhlı polis aracı hızla gelerek eylemci gruba  yakın bir mesafede duruyor ve direkt hedef gözeterek  gaz bombasını Vedat Oğuz’un  yüzüne fırlatıyor.” Vedat’ın o an kendisinden geçip çevredeki vatandaşların durdurduğu özel bir araç ile Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi acil servisine kaldırıldığını ifade eden Öztürk “acil serviste yapılan ilk müdahalede 5-6 metre mesafeden sert bir cisim ile vurulduğu anlaşılıyor” dedi.

‘SAĞ GÖZÜNÜ KAYBETTİ’

Vedat Oğuz’un yakın mesafeden darbe geldiği için yüzünün iki tarafındaki elmacık kemiğinin parçalandığını ve burnunun kırıldığını ifade eden Öztürk “sağ gözü ise yapılan ameliyat sonunda kurtarılamadı ve görme yetisini yitirdi” şeklinde konuştu.

‘SORUMLULAR CEZALANDIRILSIN’

Önümüzdeki günlerde bu olaya sebebiyet vermiş olan sorumlular ve kamu görevlileri hakkında dava açacakları bilgisini veren Sidar Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim şu an da diyeceğimiz şudur ki kolluk kuvvetleri orantısız güç kullanmıştır, açıkça suç işlemiştir.”

ÖNCE KÖYÜ BOŞALTILDI,SONRA ÇOCUĞUNUN GÖZÜ KÖR EDİLDİ

Batman’ın Kercews  (Gercüş) ilçesine bağlı Hımediye (Geçitli) köyününün devlet tarafından boşaltılması  üzerine 1994 yılında Antalya’ya göç etmek zorunda kaldıklarını anlatan Vedat Oğuz’un babası Abdulkerim Oğuz şimdi de  çocuğunun devlet  tarafından gözünün kör edilmesine isyan ediyor.

Sorumluların peşini bırakmayacağının altını çizen baba Oğuz, “Oğlum 18 yaşına henüz yeni girdi, çocuk denecek yaşta polis hedef gözeterek yüzüne gaz bombası kapsülünü ateşledi” dedi.

Çocuklarını yaşanan savaştan korumak için Antalya’ya getiren Abdulkerim Oğuz, çocuğunun gözünü kaybetmesine neden olanlar ceza alana kadar mücadelesini sürdüreceğini de sözlerine ekledi.

6 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; firatnews.com