Evrensel: Tunus Halk Cephesi “Dégage Erdoğan”

Tunus Halk Cephesi üyeleri, Başbakan Erdoğan’ın Tunus ziyaretini, Türkiye’deki polis şiddetini protesto etmek ve halkın direnişini desteklemek için bugün başkent Tunus’taki Türkiye başkonsolosluğunun önünde, protesto gösterisi yaptı.

tunus-halk-cephesi

Erdoğan’ın ziyaretini protesto eden Tunuslular, bin Ali’nin devrilme sürecinde sıkça kullandıkları ‘dégage’ sloganını bu kez Erdoğan’a karşı attı.

TUNUS’TA ERDOĞAN PROTESTOSUNA ENGELLEME

Öte yandan Erdoğan’ın gelişini Türkiye başkonsolosluğunun önünde protesto etmek isteyen Tunus Halk Cephesi’nin eylemi yasa dışı ilan edildi ve yoğun güvenlik eylemleri alındı.

Bir diğer eylem de facebook üzerinden örgütlendi. Facebook üzerinden Erdoğan’ın toplantı yapacağı Tunus işverenler örgütünün (UTICA) genel merkezi önüne çağrı yapıldı. “Say ‘dégage’ to Erdogan” adı altında yapılan çağrıda, çağrıcılar, Erdoğan’a yaptıkları çağrılarda “Büyük demokrat zulmü kes” dedi.

TUNUS EMEKÇİLERİ PARTİSİ: TÜRKİYE’DEKİ HALK İSYANINA SELAM

Tunus Halk Cephesi’nin içerisinde yer alan Tunus Emekçileri Partisi de Erdoğan’ın Tunus’a gelişi ve Türkiye’deki eylemlerle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Türkiye’nin büyük kentleri büyük gösterilere sahne oldu. Bu gösterilerin polis tarafından vahşice bastırılması, iki kişinin ölümü, binlerce kişinin yaralanması ve birçok gözaltı ile sonuçlanan şiddetli çatışmalara neden oldu. Büyük bir AVM yapmak amacıyla Gezi Parkı’nda birçok ağacın sökülmesi kararı halkın öfkesinin patlamasına neden oldu. Bu patlama, sık sık ‘islamcı demokrasi’nin başarılı bir modeli olarak sunulan Erdoğan hükümetinin baskıcı yüzünün üzerindeki maskeyi kaldırarak Türkiye’de egemen olan politik ve sosyal hoşnutsuzluğun derinliğine işaret etmektedir.

ERDOĞAN HALKINA VAHŞET UYGULUYOR

Tunus Emekçileri Partisi olarak Erdoğan hükümetinin  ve Türkiye’de kurduğu baskıcı rejime, sömürüye ve yolsuzluk düzenine karşı yönelen halk mücadeleleri ile dayanışma içerisindeyiz ayrıca meşru talepleri için alanlara çıkan halka uyguladıkları vahşeti kınıyoruz ve Tunus’un bütün  ilerici demokratik güçlerini Türkiye halklarının Erdoğan hükümetine karşı yönelen meşru mücadelesini desteklemeye çağırıyoruz.

6 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net