Etha: ‘Çocuklar fişleniyor’

Gündem Çocuk Derneği Adalet Bakanlığı’nın Gezi Parkı eylemlerine katılan çocukları fişlediğini vurgulayarak, Bakanlığı bu tutumundan vazgeçmeye çağırdı.

Gündem Çocuk Derneği yazılı bir açıklama yayınlayarak Taksim Gezi Parkı’nda başlayan olaylara destek amacıyla 31 Mayıs’tan itibaren Türkiye’nin pek çok yerinde yaşanan protesto gösterilerinde çocuklar pek çok farklı şekilde devletin şiddetine maruz kaldığını kaydetti.

Aralarında çocukların da olduğu yüzlerce kişi gözaltına alındı, binlerce kişi yaralandığını hatırlatan dernek, “Hükümet; yaşanan olaylarda polisin uyguladığı şiddeti durdurmak ve halkın talebini dinlemek yerine bu olaylara dahil olan aralarında çocukların ve gençlerin de olduğu yurtaşları çeşitli yollarla fişlemeye başladı” dedi.

Dernek şimdiye kadar, hukuka aykırı bir şekilde, sürecin başından itibaren gözaltına alınanların fotoğrafları çekildiğini belirterek, “Hangi gerekçeyle çekildiği sorulduğunda ‘savcının talimatı’ olduğu söylendi. Yazılı talimatı istenince ‘sözlü talimat’ dendi. Hukuki alt yapısı olmadan, son derece keyfi uygulamalarla kişilerin cep telefonlarına ve digital aygıtlarına el kondu. Hastanelere gelen yaralı eylemcilerin kayıtları polise verildi” dedi.

Adalet Bakanlığı’nın da 18 yaş alatındakiler de dahil olmak üzere gözaltına alınanların T.C. kimlik numaralarını isteyerek fişlemeye katıldığını vurgulayan dernek, “Oysa, 18 yaş altındaki çocukların kişisel bilgilerinin kayıt altına alınması ve arşivlenmesi başta TC Anayasa olmak üzere; Çocuk Koruma Kanunu, Adli Sicil Kanunu, Türkiye’nin de taraf olduğu BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırıdır” ifadelerini kullandı.

İfade özgürlüklerini kullanan ve aralarında çocukların da olduğu yurttaşların insan haklarını ihlal eden Adalet Bakanlığı’nın uygulamalarından vazgeçmesini, işlemin iptal edilmesini, bu bilgileri isteyen ve veren kişi ve kurumlar hakkında idari ve hukuki işlem başlatılmasını isteyen dernek, “Konuyla ilgili Kadın, Çocuk ve Engelli Haklarından Sorumlu Kamu Denetçisi Serpil Çakın’ı ise bu bildiriyi ihbar sayarak üzerine düşen görevi acilen yerine getirmeye çağırıyoruz” dedi.

11 Haziran 2016
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr