Evrensel: Yeldeğirmeni kadınları tacize karşı sokakta

Kadıköy Yeldeğirmeni Mahallesi’ndeki kadınlar, sokak lambalarının az olması nedeniyle sürekli tacize maruz kalıyor. Kadınlar bu duruma dikkat çekmek için “Yeldeğirmeni’nde taciz istemiyoruz” diyerek eylem yaptı.

tacize-karsi4

Rıhtım Caddesi’nde bir araya gelen mahalle meclisindeki kadınlar, “Bu sokakta taciz var”, “Karanlık sokak istemiyoruz” “Yeldeğirmeni’nde taciz istemiyoruz” ve “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarını attı. Kadınlar, Yeldeğirmeni’ndeki sokak lambalarının azlığına dikkat çekerek, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’e “Selami baksana lambaları yaksana” diyerek seslendi ve sokakların en kısa zamanda ışıklandırılmasını talep etti.

Tacizin en yoğun yaşandığı İskele Sokak’ta kısa süreli oturma eylemi yapan kadınlar, “İskele Sokak ve Yeldeğirmeni’nin bekçisiyiz” dediler. Kadınlar, kendi mahallelerinde istedikleri gibi giyinmelerinin, eve geç saatte dönmelerinin ve yalnız yaşamalarının anormal bir durum olmadığını söyleyerek, artık sokaklara çıkıp tacizcilerden hesap soracaklarını dile getirdiler.

tacize-karsi

tacize-karsi2

tacize-karsi3

 

Fotoğraflar Sosyalist Feminist Kollektif Facebook sayfasından alınmıştır.

9 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net