Evrensel: Ahmet için sokağa çıkan halka polis müdahalesi

ahmetatakan

İSTANBUL

Hatay’da polis müdahalesi sırasında yaşamını yitiren Ahmet Atakan’ın ölümünü ve dün bu olaya dair yapılan protesto gösterilerine yönelik gelişen polis müdahalesini bir kez daha protesto etmek amacıyla binlerce kişi, Kadıköy Boğa Heykeli önünde bir araya geldi. “Ahmet Atakan için” ve üzerinde Gezi direnişi ve sonrasındaki protestolarda yaşamını yitiren gençlerin fotoğrafının bulunduğu “Katil polis Kadıköy’den defol” yazılı pankart açan binler Bahariye Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Ancak polis yürüyüşe müdahale ederek yoğun bir şekilde gaz bombası ve plastik mermi ile halka saldırdı. halk ara sokaklara dağılarak barikat kurmaya başladı. polis saldırısı devam ediyor.

İZMİR

İzmir’de yargılandıkları davada serbest bırakılmayan Gezi Parkı eylemcileri ve Hatay’da polis müdahalesi sırasında yaşamını yitiren Ahmet Atakan için yürüyüş yapıldı. İzmir Dayanışması’nın organize ettiği yüryüşe, siyasi parti, meslek odaları, öğrenci grupları, sendika ve bazı dernekler de katılarak destek verdi. Yürüyüş için Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bir araya gelen yurttaşlar, “Ahmet Atakan ölümsüzdür”, “Hepimiz Ahmet’iz öldürülmekle bitmeyiz” sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti. Basmane Meydanı’na yürüyün binlerce kişi, meydanın girişinde yoğun polisiye önlemleriyle karşılaştı. Basımane Meydanı’na girişe izin vermeyen polis yürümeye devam eden kitleye gaz bombası ve tazikli suyla saldırdı. Polis saldırısı devam ediyor.

ANKARA

Ankara’nın Mamak ilçesine bağlı Tuzluçayır Mahallesi’nde yüzlerce yurttaş, Hatay’da polisin müdahalesi sırasında yaşamını yitiren Ahmet Atakan’ın öldürülmesini protesto etmek amacıyla bir araya geldi. Yüzlerce kişinin toplandığı meydanda sık sık “Katil polis hesap verecek”, “Ahmet Atakan ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Kitlenin meydanda birikmesi üzerine önceden zırhlı araçlarla önlem alan polisler, kitleye gaz bombaları, plastik mermi ve tazyikli suyla müdahale etti. Polisin müdahalesine kitle de taş, ses bombası ve havai fişeklerle karşılık verdi. Polisin müdahalesine mahalleliden de tepki geldi. Tepkilere rağmen polisin sert tutumu nedeniyle çatışmalar şiddetlenirken, göstericiler tarafından sık sık “Katil polis mahallemden defol” sloganları atıldı. Polis müdahalesinin ardından çatışmalar Tuzluçayır’ın bütün sokaklarına yayıldı. Çatışmalar halen devam ediyor.

HATAY

Antakya’da  Ahmet Atakan’ın yaşamını yitirmesi nedeniyle Hatay’daki yurttaşlar iki gündür ayakta. Atakan’ın katilinin bulunması amacıyla yapılan protesto eylemlerine yapılan polis müdahaleleri nedeniyle kent adeta savaş alanına döndü.

Armutlu Mahallesi’nde bir araya gelen kitle, Atakan’ın vurulduğu yerde anma etkinliği düzenledi. Anma etkinliği sonrası şehir merkezine doğru yürümek isteyen kitleye, gündüz caddesi üzerinde polis barikat kurarak yürüyüşe izin vermedi. Yürümekte ısrar eden kitleye, bir süre sonra polis tazyikli su ve gaz bombası ile müdahale etti. Müdahale sonrası olaylar Armutlu Mahallesi’nin geneline yayılırken kitle, ana caddeleri trafiğe kapatarak çöp konteynırları, kalaslar ve taşlarla barikat kurup, ateşe verdi. Polisin sıktığı gaz bombalarından birisinin isabet ettiği bir evde yangın çıktı. Yangına kitle içerisinde bulunan yurttaşlar müdahale etti. Kentteki olaylar devam ediyor.

11 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net