Radikal: Stadyumda pankarta cezaya hukukçular tepkili

Adana Demirspor Gaziantep Büyükşehir Belediyespor maçında tribünlerde pankart açan kadın seyirciye 1 yıl müsabakaları izlememe cezası verilmesine hukukçular tepki gösterdi.

hack

Adana Demirspor-Gaziantep Büyükşehir Belediyespor arasında oynanan maçta “Sahaları Hackledik, Redhack” ve “Her yer Taksim her yer direniş Mavi Şimşek” yazılı döviz açtığı için bir kadın taraftarın maçlardan men cezası almasıyla ilgili olarak Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) açıklama yaparak stadyumda pankart açmanın yasalarda suç olarak belirtilmediğini söyledi. ÇHD açıklamasında RedHack’li pankarta ceza verilirken Rabia işaretli döviz ve pankartların açılmasına herhangi bir işlem yapılmadığı belirtildi.

Adana Demirspor – Gaziantep Büyükşehir Belediyespor arasında oynanan ve Adana DemirSpor’un cezası nedeniyle kadın ve çocuk taraftarların izlediği maçta 32 yaşındaki E. Ö. isimli kadın taraftar açtığı pankartta yer alan ifadeler nedeniyle 1 yıl spor müsabakalarından men cezası aldı. Olayı değerlendiren ÇHD’li avukatlar ise 6222 sayılı Sporda Şiddetin ve Düzensizliğin Önlenmesi Kanunu’nun hiç bir yerinde siyasi içerikli slogan atmanın, pankart ve döviz açmanın suç olarak tanımlanmadığına dikkat çekti.

Pankart yasak değil
ÇHD açıklamasında kanunun yasak fiiller ve ceza hü¬kümleri başlıklı üçünü bölümünde taraftara ilişkin düzenlemelerin yer aldığı 12. Maddesinde spor alanlarına so¬kulması yasak maddelerde “pankart, döviz vb. maddelerin stada sokulmasının yasaklandığı belirtildi. Cezalandırmaya gerektirecek yasak maddeler olarak, özetle silah, kesici, delici yanıcı vb. maddelerle uyuşturucu ve uyarıcı maddeler olduğunun altı çizildi. Buna göre kanunun 14. Maddesinde hakaret içeren tezahürat başlığıyla dil, din ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek söz ve davranışlarla yapılan hakarete ilişkin düzenleme bulunuyor. Maddenin 3. fıkrasında da bu hakaretlerin pankartla ya da duvara yazı yazılarak yapılması halinde ağırlaştırılmış cezasını düzenliyor.

Rabia’ya serbest
Açıklamada Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Disiplin Talimatı’nın 41. Maddesiyle ideolojik propagan¬danın yasakladığı, 4 ila 8 maç müsabakadan men cezasının öngörüldüğü belirtildi. Bu hükmün Rabia işareti ya¬pan Emre Belözoğlu gibi futbolculara ve tribünlerde açılan Rabia yazılı pankart ve dövizler nedeniyle taraftara uygulanmadığına dikkat çekildi.

Yasal dayanağı yok
Adana Baro Başkanı Avukat Mengücek Gazi Çıtırık da  tribünlerde siyasi içerikli döviz açtığı iddiasıyla kadın taraftar E.Ö.’ye verilen ‘spor müsabakalarını seyirden men’ cezasının yasal dayanağının bulunmadığını savundu.

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, konuyla ilgili düzenlemenin, 6 bin 222 Sayılı Sporda Şiddetin ve Düzensizliğin Önlenmesi Yasası’nda belirtildiğini söyledi. Çıtırık, yasanın 12′nci maddesinde spor alanlarına girmesi yasak olan maddelerin sayıldığını ifade ederek, şöyle dedi:

“Cezalandırılmayı gerektirecek yasak olan maddeler; ruhsatlı dahi olsa ateşli silahlar, kesici, delici, patlayıcı, parlayıcı ve yakıcı maddeler, uyuşturucu veya uyarıcı maddeler ve ilgili federasyonun belirlediği esaslara aykırı olarak alkollü içeceklerdir. Bunlar arasında ‘Pankart’, ‘Döviz’ gibi maddelerin tribüne sokulması yasaklanmamıştır. Yasanın hiçbir yerinde siyasi içerikli slogan atılması, pankart ve döviz açmak suç olarak tanımlanmamıştır.”

Adana Demirspor taraftarının açtığı ‘Sahaları Hackledik, Redhack’ yazılı dövizin hakaret içeren bir unsuru da bulunmadığını dile getiren Çıtırık, şöyle dedi:

“Sadece Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Disiplin Talimatı’nın 41. maddesi ideolojik propagandayı yasaklamış, 4- 8 maç müsabakadan men cezasını öngörmektedir. Bu hüküm de ‘Rabia’ işareti yapan Emre Belezoğlu gibi futbolculara uygulanmamıştır ve taraftara uygulanması mümkün değildir. Ayrıca, Mısır’da gelişen olaylar nedeniyle, Mursi ve Müslüman Kardeşlere de destek veren siyasi içerikli pankart, döviz ve kaşkol ile propaganda yapan kişiler hakkında da emniyet tarafından bir işlem yapılmadığı görülmüştür. Spor Toto Süper Lig ‘in 2′inci haftasında Kasımpaşa- Kayserispor maçında da ‘ideolojik’ sloganlar atılmıştı. Karşılaşmanın 34′üncü dakikasında tribünlerde ‘Kasımpaşa çocuğu Tayyip Erdoğan ‘, ‘Polise uzanan eller kırılsın’, ‘Çevik Kuvvet oley’ ve ‘Gel bakalım gel bakalım Kasımpaşa’ya gel bakalım’ tezahüratları yapıldı. Yine bu sloganlara da emniyetin sessiz kaldığı ve bir işlemin yapılmadığını hatırlatmak isteriz.

Kısaca belirtmek isteriz ki hakkında seyirden yasaklanma tedbiri uygulanan taraftara verilen men cezasının yasal dayanağı bulunmamaktadır. Amaç; siyasi iktidarın toplum üzerine bir kez daha korku imparatorluğunu kurmak istemesidir. Kimsenin siyasi slogan attı diye spor müsabakalarını izleme özgürlüğü elinden alınmamalıdır. Kaldı ki olayda slogan atılma olmamıştır, döviz açılmıştır. Siyasi iktidar en küçük eleştiriden bile rahatsız olmaktadır. 11 yıldır yok sayılan, ötelenen, aşağılanan birey – yurttaşın sesini yükselttiği ve her türlü özveriyi sergilediği Gezi Olayları sonrasında siyasi iktidarın toplumu her yönüyle kontrol altında tutmak, bölmek, ayrıştırmak ve muhalefeti sindirmek, baskılamak yönündeki bu girişimlerini kınıyor, birey-yurttaşın kişi güvenliğinin sağlanması hususunda barolar olarak görevimizi yerine getirmeye devam edeceğimizi duyuruyoruz”

Mehmet Bilber
11 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr