Evrensel: Taksim İlkyardım’ın kapatılması protesto edildi

Günlük 2.5-3 milyon kişinin ziyaret ettiği Taksim ve İstiklal Caddesi’nin tek devlet hastanesi olan Taksim İlkyardım Hastanesi, depreme dayanıksız olması neden gösterilerek kapatılıyor. Hastanenin yıkım kararının tarihi ise belli değil. Hastane cuma gününden itibaren vatandaşlara hizmet vermeyecek.

taksim

HEM HASTALAR HEM ÇALIŞANLAR MAĞDUR OLACAK

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası hastane bahçesinde yaptığı basın açıklaması ile hastanenin kapatılma kararına tepki gösterdi.

Hastaların ve hasta yakınlarının da destek verdiği eylemde basın açıklamasını okuyan SES İşyeri Temsilcisi Ferdane Çakır hastanelerinin yatak kapasitesinin 250, günlük acil başvurusunun 400–500, poliklinik muayene sayısının ise 2000-3000 kişi olduğunu belirterek hastanelerinin kapatılması halinde hem bölgede bulunan insanların sağlık hizmeti almasının engelleneceğini hem de sağlık çalışanlarının mağdur edileceğini belirtti. Çakır, Taksim İlkyardım Hastanesinin hem bulunduğu bölge hem de Taksim’de yaşanabilecek olaylar düşünüldüğünde çok önemli olduğunu ifade ederken, eğer hastane kapatılacaksa bile, bir protokol ile geçici olarak Gümüşsuyu Askeri Hastanesinde hizmet verilebileceğini dile getirdi.

taksim 2

Basın açıklamasının ardından konuşan bir diğer sağlık emekçisi Günera Polatoğulları, Taksim İlkyardım hastanesinin sadece Cihangir de bulunan insanlara değil, Taksim’de güvencesiz çalışan binlerce insana da hizmet verdiğini aktarırken alınan kapatma kararının hukuki olmadığını ve hastanelerin kapısına kilit vurulamayacağını ifade etti.

‘SAĞLIK HAKKIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ’

İstanbul Milletvekili Abdullah Levent Tüzel de yapılan basın açıklamasına katılarak kısa bir konuşma yaptı. Tüzel, bu kararın alınırken ne hastanede çalışanlara ne de hastanede tedavi gören hastalara fikrinin sorulmadığını belirterek “Bizim asıl karşı olduğumuz bu zihniyettir. Bu kendi başına karar alan ve uygulayan anlayıştır” dedi. Sağlıkta reform denilen uygulamaların geldiği noktaya dikkat çeken Tüzel “Buraya yıllardır hastalarını getirenler var. Bu hastaların Gaziosmanpaşa’ya gitmek gibi bir ihtimalleri yok. Bunun adı halka hizmet değil, halka ihanettir” diyerek tepki gösterdi.

Tüzel, Bakanlığı sağlık çalışanlarının talebini dikkate almaya çağırırken halkı da sağlık hakkına sahip çıkmaya ve mücadele etmeye çağırdı.

BAKAN İDDİALARI YALANLADI

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, hastanenin yerine AVM yapılacağı iddialarının gerçek dışı olduğu öne sürülürken hastanenin de ekonomik ömrünü tamamladığı söylendi. Bakanlığın yaptığı açıklama şöyle;

“Taksim yerleşkesindeki mevcut hastane ekonomik ömrünü tamamlamış ve modern hastane konseptine uymamaktadır. Binanın yenilenmesi ise mevcut binayı modern hastane kimliğine kavuşturmayacağı gibi, maliyeti de daha yüksek olacaktır. Bu nedenle hastanenin binası yıkılarak, mevcut yerinde hasta konforunun en üst düzeyde sağlanacağı, 200 yataklı, 64 poliklinik odalı, 43 yoğun bakım yataklı ve 44 bin 950 metrekare alana yeni bir hastane binası yapılması planlanmaktadır. Eski binanın yerine AVM yapılacağı iddiaları ise tamamen gerçek dışıdır. Bakanlığımızca hazırlanan farklı projeler Anıtlar Kuruluna gönderilmiştir.”

10 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;evrensel.net