Sendika.org: Türkiye Ahmet için ayakta

Antakya’da polis saldırısı sonucu 2.30′da hayatını kaybeden Ahmet Atakan için Türkiye’nin yaklaşık 20 şehrinde eylemler yapılıyor. 18.00′da başlayan eylemlerden dakika dakika gelişmeleri aktarıyoruz. İlinizdeki gelişmeleri bilgi@sendika.org’a atabilirsiniz

00.07 Çanakkale’de Emniyet önündeki bekleyiş sona erdi. Gözaltına alınanlardan liseli genç serbest bırakıldı. 2 Halkevi üyesi sabah nöbetçi mahkemeye çıkarılmak üzere gözaltında tutuluyor.

00.00 Antalya’da EMEP İl yöneticisi Hasan Alkan polis saldırısı sonucu gözünden yaralandı.

23.52 Antalya Çallı’daki çatışmalar sona erdi. Çatışmalar sırasında bir direnişçiye AKP’li olduğu düşünen kişiler tarafından saldırıldı. Çevredekiler tarafından saldırıya uğrayan direnişçi kurtarıldı. Saldırı sırasında polisin engellemesine karşı direnişte yer alan aileler “Çocuğumuz orada, Ali İsmail gibi olmasını istemiyoruz. Hiçbir yere gitmiyoruz” yanıtını verdi.

ahmet atakan

Kocaeli’de Ahmet Atakan için 19.00′da Cumhuriyet Parkı’nda toplanıldı. Kocaeli direnişçiler 20.00 civarında AKP’ye yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş boyunca “yasaklı” olan tüm yollardan geçildi. Yürüyüş yolundan AKP il binasının bulunduğu yere gidilerek burada polisin kurduğu barikatlardan biri direnişçiler tarafından kaldırıldı. AKP binası önünde Ahmet için sloganlar atıldı. AKP binasının önünden tekrar Cumhuriyet Parkı’na dönen direnişçiler yürüyüş sırasında yasaklı olan Santral güzergahından da geçti. Cumhuriyet Parkı’ndaki nöbet 23.00 civarına kadar sürdü.

ahmet atakan 2

23.21 Eskişehir’de demiryolunda bekleyiş sürüyor. Ateş yakıldı, şiirler okunuyor, serbest kürsü yapılıyor.

ahmet atakan 3

Eskişehir’de demiryolu nöbeti sürüyor.

23.20 İzmir’de çatışmalar sona erdi.

22.38 Adana Akkapı’da polis geri çekildi.

22.31 İzmir Sevinç Pastanesi önünde İzmir Müzisyenler Derneği müzikleriyle direnişi canlandırıyor. Alanda konuşmalar, açıklamalar yapılıyor.

22.24 Antalya Çallı’da AKP binasına yürüyen yaklaşık 300 kişi polis tarafından engellendi. Polis saldırısına rağmen çatışmalar sürüyor.

ahmet atakan 4

Antalya’da yapılan eylemin Cumhuriyet Meydanı’nda bitmesinden sonra bir grup, Çallı’dan AKP binasına doğru yürüyüşe geçti. Polis, yaklaşık 200-300 kişilik gruba panzerle müdahale etti.

22.17 İzmir’de Kolektif üyesi Samet Çınar başından yaralandı. Evrensel muhabiri Metehan Ud da polis saldırısı sonucu yaralananlar arasında.

22.14 Adana’da Akkapı’dan yürüyen direnişçilere mahalle girişinde polis saldırdı. Polis, Akkapı Mahallesi’nin giriş ve çıkışlarını tuttu.

22.01 İzmir’de halk Gündoğdu Meydanı girişinde kurduğu barikatları Sevinç Pastanesi’ne kadar güçlendirdi. Polis Gündoğdu Meydanı’ndan Lozan Meydanı’na kadar geri çekildi.

21.56 İzmir’de polis saldırısı sürüyor TOMA’ları engellemek için vatandaşlar arabalarını yola çekiyor. Halk Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yoğun gaz altında.

20.45 Eskişehir’de demiryolu geçidine yakın bir evin pencerelerinden direnişte hayatını kaybedenlerin fotoğrafları projeksiyonla yansıtılıyor.

ahmet atakan 5

21.44 İzmir’de polisin yoğun saldırılarına rağmen kitle dağılmıyor, çatışarak Gündoğdu Meydanı’na doğru ilerliyor.

21.27 Kocaeli’de AKP önündeki protestonun ardından tekrar Cumhuriyet Parkı’na dönülüyor.

21.25 Eskişehir’de Eskişehir-Ankara treni de kaldırılmadı. Yolcular otobüslere aktarılıyor. Tren yolu geçidindeki nöbet devam ediyor.

21.22 İzmirliler çalışarak Alsancak’a çatışarak geri çekiliyor. Polis kimyasal içerikli tazyikli su kullanıyor. İzmirde direnişçiler dağılmıyor.

21.16 Eskişehir’de trenlere yazılama yapılıyor.

ahmet atakan 6

21.09 İzmir Basmane Meydanı’nı polis her taraftan kuşatmış durumda. Ara sokaklarda çatışmalar sürüyor. Yaralılar var. Polis yeniden müdahaleye hazırlanıyor.

21.06 Adana Akkapı’da yüzlerce kişi şehir merkezine yürümek çin hareket ederken polis mahalle çıkışlarını tutmuş durumda.

21.01 Çanakkaleliler Emniyet önünde, “gözaltılar serbest bırakılsın” sloganları atıyor.

ahmet atakan 7

Antakya’da polis tarafından öldürülen Ahmet Atakan için Setbaşı’nda bir araya gelen Bursa Halkı Setbaşı yolunu trafiğe kapatarak yürüyüşe geçti. ” Hepimiz Ahmet’iz Öldürmekle Bitmeyiz.” ve ” Katil Akp hesap verecek” pankartları ile yürüyen Bursa’lılar polislerin eylem kortejinin yanında kortej oluşturmasına karşı çıkınca ufak bir tartışma yaşandı. bunun üzeine polis eylemcilerden uzaklaşarak yürüdü. Heykel Meydanı önünü trafiğe kapatarak meydanda uzun süre eylem yaptı. Heykel meydanında kalabalıklaşan eylem daha sonra Akp İl Binasına yürüme kararı aldı. Demirtaşpaşa yolundan yürüyen kitle AKP il binası önüne geldi. “işte burası katil yuvası” sloganları ile yaklaşık 1 saat Akp il binası önünde yapılan eylemin ardından eylem sonlandırıldı.

20.57 İzmir’de binlerce kişi Basmane Meydanı’na girmeye çalışıyor. Polis Basmane Meydanı’nı üç taraflı kuşatmış durumda. Tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırıyor. İzmirliler geri çekilmiyor.

20.55 Kocaeli’de AKP binası önüne gelindi. Polis kurmuş olduğu demir barikatlardan birini çekti.

20.54 İzmir’de çatışma başladı.

20.49 Eskişehir’de bir yük treni, Ankara’dan Eskişehir’e gelen hızlı tren ve Konya’dan Eskişehir’e gelen bir tren durmuş vaziyette. Eskişehir-Ankara hızlı treni de hareket ettirilmeyecek.

ahmet atakan 8

Eskişehir’de demiryolu kapatıldı ve direniş nöbeti başladı.

20.45 Kocaeli’de direnişçiler AKP il binasına varmak üzere. Polis AKP binası önünde barikat kurdu.

20.41 İzmirliler Basmane Meydanı’na varmak üzere.

20.35 Mersin’de Barış Meydanı’ndan yürümek isteyen direnişçilere polis saldırdı. Polis 4 kişiyi gözaltına aldı. Bir kişi yaralandı.

20.29 Çanakkale’de iki Halkevi üyesi ve 15 yaşındaki bir genç gözaltına alındı. Bir kişi de plastik mermiyle yaralandı.

20.25 Eskişehir’de tren yolu geçidi üzerinde oturma eylemi yapılıyor. Yük treni durduruldu.

ahmet atakan 9

Eskişehir Bağlar’da demiryolu geçidinde oturma eylemi

20.20 İzmir’de yürüyüş on binlerce kişiyi buldu. “Sık bakalım” marşı söyleniyor ve yitirilen direnişçiler için “Burada” sloganları atılıyor.

20.15 Bursalılar AKP il binasına yürüyor.

20.14 İzmir’de yürüyüş başladı. Basmane Meydanı’na yürünüyor.

20.13 Çanakkale’de polis 3 kişiyi gözaltına almaya çalışıyor eylemciler otobüsün önünde arkadaşlarını geri almak istiyor.

ahmet atakan 10

Antalyalılar 19.00′da Aydın Kanza Parkı’nda buluştu. 500 kisiyle başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’na gelindiğinde 2.000 kişiyi buldu. Güllük Caddesi’nin çift taraflı trafiğe kapatıldığı yürüyüşte sık sık “Ahmet Atakan ölümsüzdür”, “Her yer Hatay her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “AKP defol bu memleket bizim”, “devrim şehitleri ölümsüzdür”, “hükümet istifa” sloganları atıldı.
Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklamasını okuyan Halkevleri GYK Üyesi Kutay Meriç, AKP’nin ve Tayyip Erdoğan’ın her yeri savaş alanına çevirdiğini ve zulmün hesabının sorulacağını belirtti.
Cumhuriyet Meydanı’nda bir süre devam eden eylemin ardından bir grup, Çallı’daki AKP binasına doğru yürüyüşe geçti.

20.09 Eskişehir’de tren yolu geçidine doğru yürünüyor.

20.08 Çanakkale’de AKP binasına yürüyenlere polis saldırdı. Polisin gaz bombası kullandığı saldırıda yaralananların olduğu öğrenildi.

20.05 Kocaeli’de Cumhuriyet Parkı’ndan yürüyüş başladı. Acısu’dan geçilerek AKP’ye yürünecek.

20.00 İzmir’de sendikaların, Alevi örgütlerinin, kitle örgütlerinin çağrısıyla yüzlerce kişi Alsancak’ta toplandı. Kalabalık giderek artıyor. “Hepimiz Ahmet’iz, öldürmekle bitmeyiz” sloganları atılıyor.

19.53 Kocaeli Cumhuriyet Parkı’nda yüzlerce kişi Çav Bella şarkısını söylüyor. Birazdan AKP binasına yürünecek.

19.49 Aydın Didim’de 18.30′da başlayan eylem sürüyor. Yolu trafiğe kapatıp eski adliye binasına yürüyen eylemciler bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

ahmet atakan 11

Aydın Didim’de halk Ahmet Atakan için toplandı.

19.45 Eskişehir’de şehir merkezine yürünüyor.

19.42 Çanakkale’de Çevik Kuvvet ekipleri yürüyüşü engellemeye çalıştı. Polise “sık bakalım” marşı söylendi ve yumurta atıldı.

19.39 Eskişehir’de Sıhhiye Meydanı’ndan Espark’a dönülüyor. “Ahmet’in katili Tayyip’in kendisi” sloganları atılıyor.

ahmet atakan 12

Trabzon Halkevi bugün (10 Eylül) saat 17.30′da Meydan Park’ta katledilen Ahmet için basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına KESK,ÖDP ve CHP’de destek verdi. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı açıklamada ”Ahmet Atakan onurumuzdur”,”Ahmet’in katili ,AKP’nin polisi” sloganları atıldı.

19.36 Bursa Setbaşı’ndaki yasaklı yol kapatıldı. Yasaklı yoldan yürümek isteyen eylemcilerle polis arasında arbede yaşandı. Yaklaşık bin kişi Heykel Meydanı’na yürüyor. Eylemciler yasaklı Heykel’de durmayı hedefliyor.

19.34 Çanakkaleliler İskele Meydanı’ndan AKP önüne yürüyor.

19.27 Eskişehirliler sloganlarla Sıhhiye Meydanı’na doğru ilerliyor.

ahmet atakan 13

Bolu halkı da Ahmet için yürüdü. Bolu Valiliği önünde toplanan kitle İzzet baysal Caddesi boyunca yürüyerek AKP il binası önünde basın açıklaması okumak istedi. Emniyetin geniş güvenlik önlemi aldığı yürüyüşte “Katil polis hesap verecek, Ahmet’in katili faşist AKP, Ahmet yoldaş ölümsüzdür” sloganları atıldı.
Bolu Belediyesi önüne kadar sorunsuz bir şekilde çevredeki insanlarında desteğiyle devam eden eylemcileri, polisler Bolu belediyesinin önünde durdurdu. Daha fazla yürümelerine izin vermeyeceklerini söyleyen polislerle eylemciler arasında kısa süreli arbede yaşandı. AKP il binasına yürümek isteyen kitle AKP binası önünde basın açıklaması yaptı.
Basın açıklamasını okuyan Bolu Halkevi Başkanı Süalp Güler şunları söyledi:
“Direnişleriyle sokakları özgürleştiren halkımıza sözümüzdür; Eşit ve özgür bir ülke kurma kavgasında yaşamını yitiren tüm yoldaşlarımızın, Ahmet’in hayallerini hep birlikte gerçekleştireceğiz. Halkımızı bugün ülkenin her köşesinde Ahmet için, Ethem, Mehmet, Ali’ İsmail, Abdullah ve Medeni için sokağa çıkmaya, katillerden hesap sormaya çağırıyoruz!

19.25 Adanalılar, 5 Ocak Alanı’ndan başlayan yürüyüşünü Atatürk Parkı’na doğru sürdürüyor. Yaklaşık bin kişi, “Her yer Armutlu her direniş”, “Hepimiz Ahmet’iz” sloganlarıyla yürüyor.

19.23 Çanakkale’de İskele Meydanı’na gelindi. Polis direnişçileri engellemeye çalışıyor. Halk polise tepki gösteriyor.

ahmet atakan 14

Ahmet için Samsun Emek ve Demokrasi Güçleri bugün (10 Eylül) saat 19.00’da Samsun öğretmenevi önünde toplandı. Çiftlik Caddesi’ni trafiğe kapatan, “Katil AKP, katil polis hesap verecek” pankartının arkasında toplanan yüzlerce kişi Ahmet ve Gezi direnişi boyunca hayatını kaybedenler için Akbank geçidine yürüdü. Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını okuyan Samsun Halkevi Başkanı Ferhat Kaya, “Biz ne sizin faşist düzeninizden ne de bizi öldürmenizden korkmuyoruz. Hesap soruyoruz aramızdan aldığınız arkadaşlarımızın hesabını soruyoruz. Biz insanca yaşayabileceğimiz halklarımızın gasp edilmediği, kardeşçe, barış içinde yaşayacağımız bir dünya kurana kadar mücadeleden asla taviz vermeyeceğiz ve sokaklarda olmaya devam edeceğiz” dedi. Basın açıklamasını okuyan Kaya sözlerini Ahmet’in Gezi Parkı eylemlerinde Facebook sayfasında paylaştığı; “Biz Daha Bir şey yapmadık Bu Sadece Başlangıç” sözlerini söyleyerek basın açıklamasını sonlandırdı.
Basın açıklamasından sonra 11 Eylül saat 18.00’de Atakum Amfi Tiyatro’da buluşarak AKP ilçe binasına yürüneceğinin duyurusu yapıldı.

19.21 Mersin’de Barış Meydanı’na gelindi. Eylemden sonra forum başlayacak.

ahmet atakan 15

19.16 Tarsus’ta yaklaşık 300 kişi Özgürlük Meydanı’na geldi. Direnişçiler için saygı duruşu yapılıyor.

19.15 Tarsus halkı Halk Eğitim Merkezi önünden yürüyüşe geçti.

19.12 Eskişehir’de Halkevi Şube Başkanı Şahabettin Arpacı kısa bir açıklama yaptı. Birazdan şehir merkezine yürüyüş yapılacak.

ahmet atakan 16

Artvinliler Ahmet için sokakta!
Antakya’da dün polis saldırısı sonucu yaşamını yitiren Ahmet Atakan’ın katillerinden ve ölümünün sorumlusu AKP’den hesap sormak için, Artvin Halkevleri’nin çağrısıyla gerçekleşen protestoya Eğitim-Sen, CHP, 78′liler, üniversite gençliği ve halktan oluşan kitle bugün (10 Eylül) akşam saat 17.00’da otopark önü kavşağında toplanarak; slogan, alkış ve ıslıklarla Birinci Caddesi’ni kapatarak sloganlar yürüyüşe geçti. AKP binası önüne gelindiğinde protestonun dozu daha da artarak devam etti. Siyah çelenkin AKP binası önüne koyulması sırasında polis, AKP’liler ve halk arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Basın açıklamasını yapan Halkevleri Üyesi Ayla Atlılar, ”Katlederek, halka savaş açarak milyonlarca insanın özgürlük, adalet, eşitlik özlemlerini bastırabileceğinizi sanıyorsanız bilin ki bu daha başlangıç, mücadeleye devam edeceğiz” dedi. Alkış, slogan ve ıslıklar eşliğinde eylemlerin sokaklarda devam edileceği belirtildi.

19.08 Eskişehir’de direnişte hayatını yitirenler için saygı duruşu yapıldı. Protestolar başladı.

ahmet atakan 17

Antep halkının 17.00′da Yeşilsu Parkı’ndan başlayan yürüyüşünden…

19.04 Mersin’de polis barikatı direnişçileri engellemeye çalışıyor.

18.51 Çanakkale Özgürlük Parkı’ndan İskele Meydanı’na yol kapatılarak yürüyüş başladı. Ara sokaklardan ve Emniyet önünden geçilerek meydana varılacak.

ahmet atakan 18

Zonguldak’ta Madenci Anıtı önünden Valiliğe bir yürüyüş gerçekleştirdi. Polisin yürüyüşü engelleme çabalarına rağmen Valilik önünde bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması sonrasında İsmet İnönü Parkı’na bir yürüyüş düzenlenerek burada bir forum yapıldı.

18.45 Eskişehirliler Espark önünde toplanmaya başladı, burada bir süre nöbet tutulacak.

ahmet atakan 19

10-11 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;sendika.org