Sendika.org: Hatay Valiliği ve AA cinayeti örtbas etme telaşında

Tayyip Erdoğan’ın “kahramanlık destanı” dediği bir polis cinayeti daha örtbas edilmeye çalışılıyor. Valilik polisin attığı gaz bombası fişeği ile başından vurularak öldürülen Ahmet için “çatıdan düştü” şeklinde açıklama yaptı

antakya,

Antakya’da Haziran İsyanı’nda polis saldırısında öldürülen Abdullah Cömert anısına düzenlenen ve ülke genelindeki polis saldırılarının protesto edildiği eylemde, polisin ateşlediği gaz bombası fişeği 22 yaşındaki Ahmet Atakan’ın yaşamını yitirmesine neden oldu. Atakan’ın polisin gaz bombası fişeği ile vurulduğu olay anında orada bulunan görgü tanıklarınca da doğrulanıyor.

antakya 2

Emniyet, devletin resmi ajansı AA ve mülki amirlikler ise yine katil polisi koruma ve eylemcileri suçlama refleksiyle hareket ederek Ahmet’in çatıdan düşerek öldüğünü öne sürdü.

Valilikten polise koruma

Hatay Valiliği yaptığı açıklamada, “Gündüz Caddesi üzerinde devriye gezen güvenlik birimi tarafından 1 kişinin binadan yola düştüğü anonsu yapılması üzerine derhal 112 Acil Servis ile görüşülerek bir ambulans gönderildiğini ancak olay yerinde bulunan kişilerin yaralıyı kendi imkanlarıyla hastaneye götürmek istediği ve sonrasında yaralı olarak Antakya Devlet Hastanesi’ne getirilen Ahmet Atakan’ın yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini” öne sürdü.

Polis saldırılarını “kahramanlık destanı” olarak niteleyen Tayyip Erdoğan’ın açık talimatıyla mülki amirliklerin polisi koruma tavrı alışkanlığa dönüştü. Hatay Valiliği daha yine Antakya’da polis saldırısında öldürülen Abdullah Cömert’in ölüm nedenini de açıklamamış, sağlıklı bir soruşturma yürütmemişti. Eskişehir’de sopayla dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz için ise Eskişehir Valiliği, arkadaşları tarafından öldürülmüş olabileceği şeklinde açıklama yapmıştı.

Anadolu Ajansı’ndan dezenformasyon

AKP’nin sesi olarak çalışan resmi haber ajansı Anadolu Ajansı da “çatıdan düştü” iddiasını desteklemek için polis görüntüleriyle dezenformasyon yapıyor. AA’nın servis ettiği görüntüde iddia edildiği gibi çatıdan düşme şeklinde bir görüntü yok. Ancak pek çok haber sitesi de bu çelişkiyi hiçe sayarak bu açık dezenformasyona alet oluyor.

Anadolu Ajansı’nın görüntüleri:

10 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;sendika.org