BirGün: ODTÜ direnişine her yerden destek var

Ankara’da Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ-100. Yıl-Çiğdem Mahallesi bölgesinden geçirmek istediği otoyol projesine karşı başlayan eylemler önceki akşam İstanbul ve İzmir’de devam etti.

odtü direnişi

Ankara’da Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ-100. Yıl-Çiğdem Mahallesi bölgesinden geçirmek istediği otoyol projesine karşı başlayan eylemler önceki akşam İstanbul ve İzmir’de devam etti.

Akşam saatlerinde Kadıköy’de ODTÜ ile dayanışmak amacıyla sosyal medyadan yapılan çağrılarla saat 21.30 sıralarında toplanan yaklaşık 500 kişi, Altıyol Boğa Heykeli’nin önünde toplandı. “Diren ODTÜ Kadıköy Seninle” yazılı pankart taşıyan grup, Bahariye Caddesi üzerinden Kadıköy Çarşı’ya yürüdü.

“ODTÜ diren”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Her yer Taksim Her yer Direniş” sloganları atan grup, daha sonra tekrar Altıyol’a gelerek oturma eylemi yaptı. Altıyol’dan Kadıköy İskelesi’ne inen yol ise trafiğe kapandı. Otobüs yolcuları Altıyol’da inip yaya olarak devam etti. Eylem gece yarısına kadar sürdü.

İstanbul’da Taksim Meydanı ve civarında da eylemler vardı. Eylem nedeniyle polis Gezi Parkı’nı eylemcilere kapattı.

Taksim Meydanı ve Gezi Parkı girişinde bulunan polisler, TOMA ve akreplerle meydanda ve ara sokaklarda saat 02.00 sıralarına kadar “önlem” alıp yer yer göstericilere saldırdı.

KOCAELİ’DE DE ODTÜ EYLEMİ

ODTÜ’de gerçekleşen yıkıma ve polisin eylemcilere sert müdahalesine karşı Kocaeli de direndi. Önceki akşam saatlerinde İzmit Cumhuriyet Parkı’nda yan yana gelen eylemciler ODTÜ direnişine sahip çıktıklarını ve polisin ODTÜ’yü derhal terk etmesi gerektiğini belirterek eylem yaptı. Kocaeli’de gerçekleşen ODTÜ eylemlerinin bir diğeri de Gebze de yapıldı. Gebze Çamlık Parkı’nda toplanan halk “Diren ODTÜ Gebze seninle” pankartı açarak AKP Gebze ilçe binasına yürüdü.

ANTALYA YÜRÜDÜ

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)- 100. Yıl-Çiğdem Mahallesi bölgesinden geçirmek istediği otoyol projesine karşı başlayan eylemlere destek vermek amacıyla Antalya’da bir grup oturma eylemi yaptı. Muratpaşa ilçesinde ‘kapalı yol’ olarak adlandırılan Kazım Özalp Caddesi’nde toplanan çoğunluğu üniversite öğrencisi 50 kişilik grup, Cumhuriyet Meydanı’na kadar ‘Her yer ODTÜ her yer direniş’, ‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam’ diye slogan atarak Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

9 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;birgun.net