Sendika.org: Kuzey Ormanları’nı savunanların Riva Kampı sona erdi

Kuzey Ormanları Savunması’nın 7-8 Eylül tarihleri arasında Riva’da düzenlediği kamp sona erdi. Atölyeler, tartışmalar, forumlarla dolu dolu geçen kamp,  3. köprü alanının ziyaret edilmesi ve basın açıklamasıyla son buldu.

kuzey-ormanlari1

Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrısını yaptığı Riva’daki iki günlük kamp, yapılan basın açıklamasıyla sona erdi. KOS adına açıklamayı okuyan Çiğdem Çidamlı, Riva’da düzenlenen kampı başarıyla sonuçlandırdıklarını, İstanbul’un kuzey kesiminde yapımı düşünülen projelerin yaşam üzerinde yaratacağı tahribata dur demek için buluştuklarını belirtti.

Kentin her iki yakasından yüzlerce insan olarak, kuzey ormanları ve barındırdığı doğal yaşam alanlarını savunmak için bisikletlerle, ortak araçlarla ve motorlarla bir araya geldiklerini belirten Çidamlı şöyle devam etti:

Kamp boyunca çöplerimizi yine ayrıştırarak topladık, hayvanlarımızı dışlamadık, çocuklarımız bisikletlerine binip aramızda dolaştı, her işe koşabilen herkesi kattık… Gezi Parkı’nı savunmak için kurulan çadırlarımızın ikinci ayağını ele ele kurduğumuz bu kamp boyunca çeşitli atölyeler, paneller, tiyatro ve konser etkinlikleriyle kolektif bir mücadelenin sürdüğünü ve daha da güçlenmemiz gerektiğini vurguladık…”

Basın açıklamasından sonra alanın geri dönüştürülebileceğini vurgulamak ve direnişçilere adamak için bir fidan dikileceği belirtildi:

Bu fidanı sadece kesilen binlerce ağacımızı değil, öldürülen kardeşlerimizi Ali’yi, Ethem’i, Abdocan’ı, Memet’i ve Medeni’yi temsilen buraya dikiyoruz. Yaşamı katledenlere inat yaşamı savunmak için bu fidanı dikiyoruz. Biliyoruz ki bu fidana verdiğimiz su, bu topraklarda yatağını bulacak ve yaşam bu topraklarda yeniden yeşerecektir.

Atölyeler, tartışmalar, forumlarla Riva Kampı

kuzey-ormanlari2

Bisikletler, otobüsler ve özel araçlarla kampa katılan bine yakın direnişçi iki gün boyunca çeşitli atölyelere ve forumlara katıldı. Orman ve doğaya ilişkin atölyeler, ulaşım politikalarının konuşulduğu tartışmalar yapıldı, müzik ve tiyatro etkinlikleri düzenlendi. İlk atölye Buğday Derneği’nin düzenlediği Gerçek Temizlik Atölyesi, ikinci atölye Doç. Dr. Necmi Aksoy’un düzenlediği “Anadolu Ağaçları” oldu.

Kamp 2. gün programı ise Kuzey Ormanları Savunması Forumu ile başladı. Forumda, doğa katliamına karşı mücadele etmek için belirlenecek yöntemler ve uygun örgütlenme mekanizmaları tartışıldı. Forumun ardından yapılan atölye çalışmaları devam etti. İçerikleri ve başlıkları ile dikkat çeken atölyeler şu isimlerde gerçekleşti: “Dünya deneyimleri ışığında olimpiyat felaketi”, “Tohum ve Tatuta”, “Kuzey Ormanları’nda mantar çeşitliliği ve mantar hakkında bilmediklerimiz”, “Yerel yönetimlerde karar alma mekanizmaları”, “Doğada fotoğraf” ve “Nükleer endüstri ve etkileri”.

kuzey-ormanlari3

Alandan ayrılmadan önce tüm direnişçiler çöplerini topladı, alanın etrafını temizledi. Otobüslerle 3. köprü için ağaçların kesilmeye başladığı alanı ziyaret etmek ve basın açıklamasını gerçekleştirmek üzere hareket edildi. Ormanlarını savunanlar alandan ayrılırken ODTÜ direnişçilerine de selam gönderdi.

8 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org