Sendika.org: Tuzluçayır’a gaz bombası ve plastik mermi yağıyor

Alevilerce asimilasyon girişimi olarak eleştirilen ve önceki gün (7 Eylül) protestolara konu olan, İzzettin Doğan ve Fethullah Gülen’in “cami-cemevi” temel atma etkinliği için polis Mamak Tuzluçayır’ı abluka altına aldı. Şişli Belediyesi otobüsleriyle açılış etkinliği için İstanbul’dan insan getirildiği, ancak gelenlerin kendilerinin konu hakkında doğru bilgilendirilmediğini söylediği öğrenildi. Bölgedeki direniş çadırlarını ve pankartları kaldıran polis, saat 12.00′ye yaklaşırken hiçbir uyarı yapmadan bölgede bekleyen halka şiddetli bir saldırı başlattı. Çatışma geniş bir alana yayıldı. Yaralılar var. Saatler süren çatışmaların ardından Ankara’nın diğer semtlerinde de eylem çağrıları yapıldı.

tuzlucayir (1)

23.45 Çatışmalar büyük oranda sona erdi. Gün boyu çatışmalarda gösterilen direnç, atılan sloganlardan yapılan konuşmalara kadar yapılan vurgu Fethullah Gülen-İzzettin Doğan ürünü cami-cemevi projesi iptal edilene kadar direnişin sürdürüleceği yönündeydi.

23.15 Ara sokaklarda halen 50′li 100′lü gruplar halinde direnişçiler bulunuyor. Barikatlar kuruluyor, sloganlar atılıyor. Mamak halkı direnişçilere evlerini açıyor.

22.33 Tuzluçayır’da polis meydanı tuttu. Abidin Aktaş sokak ve NATO caddesi girişlerinde, akrep, TOMA ve çevik kuvvet polisleri var. Tüm arabalara ve kişilere kimlik soruluyor

22.03 Tuzluçayır Meydanı polis tarafından kuşatıldı. Halk ara sokaklarda bekleyişini sürdürüyor. Sadece son saldırıda en az iki kişi gözaltına alındı, en az 10 kişi gaz bombasıyla yaralandı.

tuzlucayir-

Tuzluçayır’da bir direnişçi polisin attığı biber gazı kapsülüyle kafasından vuruldu. Kaynak; Ötekilerin Postası

20.55  Tuzluçayır meydanı ve etrafındaki tüm caddeler direnişçilerle dolu. Havai fişekler atılıyor. Polisin söndürdüğü sokak lambaları yerine barikat ateşleri yanıyor.

20.47 Polis cami-cemevinin olduğu yere doğru geri çekildi. Meydan direnişçilerin.

20.43 Tuzluçayır meydanına çıkan tüm sokakların girişine halk barikat kurdu. Meydan alev alev yanıyor.

Sendika.Org muhabiri eline gaz fişeği gelmesi sonucu yaralandı, makinesi elinden düşerek kırıldı.

20.40 Tuzluçayır’da halk uzun bir zincir oluşturdu. Elden ele taş taşınıyor. Gezi ruhu sürüyor.

19.30 Polisin zırhlı araçlardan attığı gaz bombaları evlerin pencere ve çatılarına da isabet ediyor.

19.20 Hava kararmaya başladı ve zırhlı polis araçlarına karşı lazerler devrede.

19.10 Sayıları zaman geçtikçe artan direnişçiler içinden bir grup, Süleyman Ayten Caddesi ile meydan arasında barikat kuran polisin arkasından dolanarak direnişi polis barikatının diğer tarafına da yaymış oldu.

18.29 Abidin Aktaş Sokak’ta köşedeki kıraathanenin üst katında revir kuruldu.

18.21 Tuzluçayır’daki direnişle dayanışma için Ankaralılar Dikmen’de 19.00′da Ziraat Kavşağı’nda, Batıkent’te 19.00′da Kent Meydanı’nda, Keçiören’de 20.00′da Danişment’te sokağa çıkıyor.

18.20 Direnişçiler barikat önünde halay çekiyor.

18.15 Tuzluçayır halkı polise anons geçti: “Mahallemizi 5 dakika içinde terk edin!”

tuzlucayir-meydan2

Kaynak; Ötekilerin Postası

18.09 Ankara’da çeşitli eylem çağrıları var. 19.00′da bütün mahallelerde sokağa çıkma çağrısı yapıldı. Ayrıca 17.00′da 100. Yıl mahallesinde de eylem başladı.

18.00 Ethem Sarısülük’ün ailesinden 3 kişi polis saldırıları sırasında gaz fişeği ve plastik mermi ile çeşitli yerlerinden yaralandı.

Ethem’in abisi Mustafa Sarısülük twitter hesabından şunları yazdı :

Birileri kardeşinizi döverken kalbiniz yerinden fırlıyorsa, onu vuran, katleden adamın cezasını vermediklerini düşünün. O yüzden buradayız.”

17.40 Bir direnişçi zırhlı polis araçlarının karşısında moonwalk yaparak dans ediyor.

17.32 10 dakika boyunca karşılıklı olarak çatışmasız bekleyen polis ve eylemciler, polis gaz bombası atması üzerine yeniden çatışmaya başladı. Süleyman Ayten Caddesi’nin meydan girişine kurulan bir barikat ateşe verilmiş durumda.

tuzlucayir-gozalti2

Kaynak; Ötekilerin Postası

17.20 Süleyman Ayten Caddesi’nden meydandaki kitleye gaz bombalarıyla saldıran polise kitle de havai fişekler ve gazlarla yanıt verdi. Ardından bir zrıhlı polis aracı gaz bombası atarak kitlenin arasına daldı. Halkevcilerden oluşan küçük bir direnişçi grup, bu sırada yandan yaklaştıkları zırhlı aracın kapısını açmayı başarı ve içerdeki polisleri dövdü. Bunun üzerine birkaç zırhlı araç daha zor durumdaki polislerin imdadına yetişti.

17.15 Hastaneye kaldırılan Örsan Karasakal’ın yüzünde açılmalar olduğu ancak sağlık durumunun genel olarak iyi olduğu öğrenildi.

17.02 Halk, Tuzluçayır Meydanı’na akıyor. Meydanda 2 bine yakın kişi hep bir ağızdan “Tuzluçayır faşizme mezar olacak” sloganları atıyor.

17.00 Tuzluçayır Meydanı’nı işgal eden direnişçiler “Sık bakalım” sloganları atıyor.

16.54 Direnişçiler, Cemevi önündeki polis barikatına koşarak müdahale etti. Polis de direnişçiler yoğun gaz bombası atarak saldırdı. Direnişçiler gaz bombalarını geri iade etti. Çatışmalar Süleyman Ayten Caddesi’nde sürüyor

16.49 Direnişçiler koşarak Tuzluçayır Meydanı’na çıktı. Meydandan da Süleyman Ayten Caddesi’ne ilerledi. Polis, açılışın yapıldığı bölgeye kadar geri çekildi. Direnişçilerse Süleyman Ayten Caddesi’ne çok hızlı bir biçimde barikatlar kurdu. Demirlere vurarak “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atıyor.

16.45 Direnişçiler bir TOMA’yı Tuzluçayır Meydanı’na kadar kovaladı. Meydanda çatışmalar sürüyor. Meydanda polisi yuhalayıp direnişçileri alkışlayan mahallelilere polis gaz bombası attı.

16.40 Direnişçiler yeniden Tuzluçayır Meydanı’na girdi. Çatışmalar sırasında kafasına gaz bombası isabet eden Halkevleri üyesi Örsan Karasakal, İbni Sina Hastanesi’ne kaldırıldı.

tuzlucayir-meydan

Tuzluçayır Meydanı’nda yeniden halk barikatı kuruluyor. Kaynak; Ötekilerin Postası

16.38 Polis, Tuzluçayır Meydanı’nda bekelyen mahallelilere gaz bombasıyla saldırdı. Polisin attığı gaz bombalarından biri bir arabanın içine girdi. Polis, tepki gösteren mahallelilere küfür ederek karşılık veriyor.

16.32 Tuzluçayır’da polisin gaz bombalı saldırıları sırasında insanlar yaralanırken, 40 dakika önce Kurt belgeseli yayımlayan Cem Tv, şimdi de sağlık programı yapıyor.

16.27 Tuzluçayır’daki çatışmalar sırasında Oğuzhan Aslan adlı bir kişinin kafasından gaz bombasıyla vurulduğu ifade edildi.

tuzlucayir3

16.25 Tuzluçayır Meydan’a giren polis meydanın yakınlarındaki Feyzullah Çınar Parkı’na girdi. Polis, Ethem Sarısülük Kütüphanesi’nin bulunduğu parktan Abidin Aktaş Sokak ve Nato Yolu Caddesi’ne girmeye çalışıyor.

16.20 Polis, direnişçilere TOMA, akrep ve gaz bombalarıyla saldırdı. Direnişçiler yeniden Nato Yolu ve Abidin Aktaş Sokak’a çekildi.

16.10 Direnişçiler Nato Yolu ve Abidin Aktaş Sokak’tan çıktı ve Tuzluçayır Meydanı’na geldi. Meydanda polisle karşılaşan direnişçiler, polise havai fişeklerle müdahale etti.

16.07 Polis, Abidin Aktaş Sokak’taki Tuzluçayır Halkevi binası önünde bulunan Gezi şehitlerinin resimlerinin olduğu pankartı söktü.

15.49 Çatışmalar sürüyor. Abidin Aktaş Sokak ve Nato Yolu’na giremeyen polis geri çekildi. İki yolun başında da TOMA ve akrepler uzaktan gaz bombası atıyor. Çatışmalar sırasında 2′si polis 3 kişi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

15.41 Açılış sona ererken Nato Yolu Caddesi ve Abidin Aktaş Sokak’ta çatışmalar sürüyor.

15.38 Gerçekleşen açılışta Faruk Çelik bir konuşma yaptı. Sinan Aygün de açılışta yer aldı ancak Aygün konuşma yapmadı. Açılışta yapılan konuşmalarda Fethullah Gülen’e teşekkür edilmesi dikkat çekti.

15.19 Alel acele gerçekleştirilen açılış benzeri etkinlikten çıkanlarla Pir Sultan Abdal Derneği üyeleri Süleyman Ayten Sokak’ta karşı karlıya geldi. Çevik kuvvet polisleri Pir Sultan Abdal Derneği üyelerine saldırdı.

15.18 Çevik kuvvet polisleri Abidin Aktaş Sokak’ta direnenleri bir süreliğine püskürttü ancak direnişçiler Nato Yolu’nda yeniden bir araya gelerek polisi Tuzluçayır Meydanı’na doğru püskürtüyor.

tuzlucayir-gozalti

Kaynak; ANF

15.17 Yüze yakın çevik kuvvet polisi Abidin Aktaş Sokak’a girmeye çalıştı ancak halk polisi yeniden püskürttü.

15.06 Abidin Aktaş Sokak’ta halk, polis akrepini kovaladı.

14.55 Polis Tuzluçayır’a gaz bombası ve plastik mermi yağdırırken, protesto edilen cami-cemevi inşaatının temel atma etkinliği de başladı. Etkinlikte AKP’li Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün konuşuyor. Mahalleli eylemcilerin yanındaki Hüseyin Aygün’e “Biz CHP’ye nasıl güvenelim” diyerek tepki gösteriyor.

14.50 Abidin Aktaş Sokak’ta ve Nato Yolu’nda çatışmalar sürüyor.

14.45 Direnişçiler Abidin Aktaş Sokak’a akrep ve TOMA ile giren polislere megafonla seslendi: “Burası Tuzluçayır. Aklınızı başınıza alın. Defolun gidin!”

Aygün ve beraberindeki heyet ikinci kez Abidin Aktaş Sokak’taki direnişçilerle görüşmeye gitti. Direnişçilerin, CHP’lilere Fethullah Gülen işbirliğindeki “cami-cemevi projesinin altında sizin de imzanız var” diyerek tepki gösterdiği öğrenildi.

14.25 CHP milletvekili Hüseyin Aygün ve Alevi örgütlerinin temsilcilerinden oluşan bir heyet Abidin Aktaş Sokak’ta direnişçilerle görüştükten sonra, polisle görüşmeye giderken polis bir kez daha gaz bombası atmaya başladı. Çatışmaların sürdüğü Nato Yolu gaz bulutu altında.

14.15 Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri Süleyman Ayten Caddesi’nde basın açıklaması yapıyor Abidin Aktaş Sokak ve Nato Yolu’nda çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor.

toma-su

Tuzluçayır’da TOMA araçlarına su taşıyan bir itfaiye aracı durdurulup suyu boşaltıldı. Kaynak; Ötekilerin Postası

14.10 Polisin döverek zırhlı araca bindirdiği mahalleli milletvekili Aylin Nazlıaka’nın müdahalesiyle çıkarılarak ambulansa bindirildi.

14.00 Abidin Aktaş Sokak’ta başından ve göğsünden plastik mermiyle vurulan bir mahalleli ambulansla hastaneye kaldırılıyor.

tuzlucayir-eylem1

Fotoğraf sosyal medyadan alınmıştır

tuzlucayir

Tuzluçayır’da polisin markete attığı gaz bombası nedeniyle, market çalışanı başından yaralandı. Kaynak; habersoL

13.50 Polis çığırından çıktı. Abidin Aktaş Sokak’ta eylemci olmayan ancak gaz atılmasına tepki gösteren orta yaşlı bir mahalleli polis tarafından meydana çekilerek vahşice dövüldü. 20-25 polisin saldırdığı adamı kurtarmak için meydana gidenler de polis saldırısına uğradı. Dövdükleri mahalleliyi kelepçeleyerek sürükleyen polis Süleyman Ayten Caddesi’nde gözaltı aracına bindirdi.

Gözaltı aracının etrafını saran polisin etrafı da mahalleliler tarafından çevrildi. Polis olaylar sırasında CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka’ya da biber gazı sıkarak darp etti.

13.40 Nato yolu ve Abidin Aktaş Sokak’ta çatışmalar şiddetlendi. Polis gaz ve tazyikli su ile saldırıyor, direnişçiler taş ve havai fişekle yanıt veriyor.

tuzlucayir4

Fotoğraf sosyal medyadan alınmıştır

13.20 PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül polisle görüştükten sonra, PSAKD üylerinin Süleyman Ayten Caddesi’nde basın açıklaması yapmasına izin verildi. Meydanda ve Nato yolunda çatışmalar sürüyor.

13.10 Direnişçiler polisin beklediği Süleyman Ayten Caddesi önüne geldi, bu sırada Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) üyesi 100-150 kişilik bir grup basın açıklaması için meydana geldi. Bunun üzerine polis yine bir uyarı yapmaksızın gaz bombalarıyla saldırıya geçti ve bir kez daha meydana yerleşti. Nato yolu, Abidin Aktaş Sokak’a gaz bombaları atılıyor.

13.00 Cem Vakfı’na ait bir otobüs meydana doğru gelip, şoför aracı direnişçilerin üzerine sürünce taşlandı. Polis bunun üzerine yeniden saldırıya geçti.

12.55 Polis Tuzluçayır Meydanı’ndan Süleyman Ayten Caddesi’ne çekildi. Direnişçiler ara sokaklardan meydana yürüdü. Yüzlerce direnişçi slogan atıyor ve eylemcilerin sayısı giderek artıyor. Polisin çekildiği Süleyman Ayten Caddesi’nde de 200′ün üzerinde eylemci polisin karşısında eylemlerini sürdürüyor.

12.45 Tuzluçayır’da Sendika.Org muhabirine bir açıklama yapan Mamak Belediye Meclis Üyesi Yusuf Sağlık, Fethullah Gülen ve İzzettin Doğan’ın ortak projesi için tahsis edilen alana ilişkin daha önce “yapıya uygun olmadığı” şeklinde karar alındığını ve bölgedeki evlerin yıkıldığını, bu evlerin sakinlerinin General Zeki Doğan Mahallesi’ne taşınmak zorunda kaldığını söyledi. Sağlık, “Mahalleli bu kararla taşınmak zorunda bırakılmış ancak Vakıflar Müdürlüğü ‘yapıya uygun değil’ denilen bu alanı şimdi bir başka inşaata vermiş. Mahallelinin bu çifte standarda tepki göstermesinden doğal bir şey yok” dedi.

Tuzluçayır-çatışma

12.44 Polis sokak başlarını tutmuş durumda. Direnişçiler ara sokaklarda bekliyor. Şu an için bir çatışma yok. Bölge halkı ile polis arasında sözlü tartışmalar devam ediyor.

12.35 Mamak Belediye Meclis üyelerinin de yer aldığı bir grup, polis amirleri ile tartışıyor. “Polis çekilirse olay çıkmaz” diyen Mamaklılara, polisin yanıtı “çekilemeyiz.” Süleymen Ayten Caddesi’ne çıkan sokaklar direnişçilerle dolu. Bölge halkından polise yoğun tepki var.

tuzlucayir1

12.29 Çevik kuvvet Abidin Aktaş Sokak’a girdi ve TOMA’nın su sıkmasına tepki gösteren bir esnafı dövmeye başladı. Bunun üzerine direnişçiler havai fişeklerle polisin üzerine yürüdü. Polis sokağı kaçarak terk etti.

12.22 Taş yağmuruna tutulan bir TOMA’nın su tankı delindi.

12.20 Çevik kuvvet polisleri “Allah allah” diye bağırarak üç ayrı yöne dağılıp direnişçilere copla saldırmaya başladı. Polisin eylemcileri gözaltına almaya çalıştığı eylemcilere küfrettiği ve yakaladıklarını darp ettiği görülüyor.

12.15 Tuzluçayır Meydanı’ndan cami-cemevi inşaatının yer aldığı Süleyman Ayten Caddesi’ne giriş polis barikatıyla kapatılmış durumda. Meydana yakın Abidin Aktaş Sokak’ın girişinde de yüzlerce direnişçi var. Polis sürekli gaz bombası ve kimyasal içerikli tazyikli su ile direnişçilere saldırıyor.

tuzlucayir2

Fotoğraf sosyal medyadan alınmıştır

12.05 Polis barikatının yanındaki bir işhanında gaz bombası atılmasına tepki gösteren bir esnaf gözaltına alındı. Çevre halkı polis yuhaladı.

11.55 Ankara Tuzluçayır’da cami-cemevi projesini protesto eden halka polis gaz bombaları, tazyikli su ve plastik mermi ile saldırıyor.

11.00 Fethullah Gülen-İzzettin Doğan işbirliğinin ürünü cami-cemevi projesinin temel atma töreninin 14.00′da Tuzluçayır’da başlaması planlanıyor. Dünkü protestolar ve bugünkü eylem çağrıları nedeniyle bölge yoğun polis ablukası altında. Polis, Tuzluçayır Meydanı’ndaki direniş çadırlarını ve Haziran İsyanı’nda yaşamını yitirenlerin pankartlarını kaldırıyor.

8 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org

Kaynakları belirtilen fotoğraflar everywheretaksim.net tarafından eklenmiştir.