Bianet: Dünyayı değiştiren 21 gün

27 Mayıs-16 Haziran arasındaki Gezi direnişinden fotoğraflar, videolar ve olup bitenin kısa öyküsü “Gezi: Başlangıç” adındaki sergide, “hatırlamak isteyenleri” bekliyor. Sergi 29 Eylül’e dek Tophane Depo’da görülebilir.

sergi1

21 gün ne kadar sürer?

Ya 1 Haziran?

Burada Turgut Uyar koşar imdadımıza:

Ve bizim bir haziranımız
Bir yıl kadar yetecektir dünyaya
Çünkü yoğun ve ateşle yaşanmış
…”

Gezi direnişinin sembolüydü bu mısralar. 27 Mayıs-16 Haziran arasında Gezi Parkı’nda ve Taksim’de neler olup bittiğini, “Bizim 1 Haziran’ımızı” kayıtlara geçiren sanatçılar bir sergi açtılar.

Bugün açılışı yapılan serginin adı, direniş boyunca atılan “Bu daha başlangıç…” sloganını hatırlatırcasına “Gezi: Başlangıç.”

29 Eylül’e dek Tophane Depo’da açık kalacak sergiyi dolaşırken, yaşadıklarımız “bir film şeridi gibi” gözlerinizin önünden geçiyor. Hem hafızamızı tazeliyor hem umudu…

Sergi de direniş gibi, kolektif bir emeğin ürünü:

Fotoğraflar: Nar Photos, Şahan Nuhoğlu, Ahmet Şık, Nazım Serhat Fırat 
Metinler: Merve Erol
Videolar: Videoccupy 
Ses kolaj: Açık Radyo, Simon Art
Sergi tasarım: Özlem Yılmaz

“Bu kez farklıydı”

sergi2

Nar Photos’tan Kerem Uzel, “Gezi direnişinin, fotoğrafladıkları diğer toplumsal olaylardan ne farkı olduğunu” bianet’e anlattı:

“Şimdiye dek yapılan tüm eylemlerde hep aynı kişileri görürdük, aynı gruplar olurdu sokakta, eylemler hep aynı şekilde geçerdi. Bu kez farklıydı, herkes sokaktaydı. Toplum ‘ısrar etti’, insanlar işin peşini bırakmadılar, sokaktan çekilmediler.”

Sergide emeği geçen tüm sanatçıların, farklı şekillerde polis şiddetine maruz kaldığını da söylüyor Uzel: “Kolu kırılan, kaşı açılan, başına gaz bombası gelen… Yaralanmayan arkadaşımız yok.”

Bu kadarını beklemiyorduk

sergi3

Serginin tanıtımında, daha önceki kent hakkı mücadeleleri hatırlatılıyor ve “Gezi Parkı için dayanışma çağrılarına da düzeyde bir destek beklenmiyordu” deniyor. Evet, önce İstanbul’un, sonra da neredeyse tüm Türkiye’nin “ayağa kalkacağını” hiçkimse beklemiyordu.

Ama Gezi bir patlama noktasıydı. Sonra? Sonrası iyilik güzellik…

sergi4

“Parkın yıkılıp yerine askerî kışla görünümünde bir AVM kondurulması milyonların hayatını birinci dereceden etkilemezdi. Ama öyle bir an geldi ki, artık evde oturmak mümkün değildi. İnsanlar biber gazlarının, tazyikli suların arasına daldılar. ‘En iyi silah mizahtır’ şeklindeki beylik deyişi modern dünyada belki ilk defa mecaz olmaktan çıkardılar. Duvarları resimler, şiirler, sloganlar, espriler, ‘entry’lerle donattılar.”

Hakikat de burada yatıyor

sergi5

Sergide, dozerlerin Gezi’ye girdiği 27 Mayıs’tan, parkın polis zoruyla boşaltıldığı 16 Haziran’a dek süren direniş anlatılıyor:

“Gezi Direnişi’nin sebepleri, sonuçları, anlamı üstüne daha çok şey söylenecektir, 15-20 günde biriken milyonlarca hikâyeyle birlikte. Bu sergi, Gezi Parkı’na dozerlerin girdiği andan parktaki kitlenin polis zoruyla sürüldüğü güne kadar olup bitenleri kuş bakışı kayda geçirmekten başka bir şey yapmıyor. Ama zaten hakikat de bu basit, yaşanmış gerçeklikte yatıyor.”

“’Gezi: Başlangıç’ olguları nakletmekle yetinen, herkesin kendini içine yerleştirebileceği bir hatırlatma çabası, Gezi’yi uzaktan takip eden İstanbul ziyaretçileri için de giriş niteliğinde bir deneme.” (AS)

“Gezi: Başlangıç”, Nar Photos, Şahan Nuhoğlu, Ahmet Şık, Nazım Serhat Fırat, Merve Erol, Videoccupy, Açık Radyo, Simon Art. Özlem Yılmaz. 7-29 Eylül.

* Depo: Tütün Deposu Lüleci Hendek Cad. No:12 Tophane, İstanbul.

Ayça Söylemez
8 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org