BBC Türkçe: İngiltere basınından Olimpiyat yorumları

İngiliz gazeteleri bu gece yapılacak Olimpiyat oylamasına sayfalarında geniş yer ayırıyor.

ingiltere-basin

The Times gazetesi, İstanbul’un Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapma şansını kaybetmesi durumunda, Gezi Parkı eylemcilerinin ‘intikam riskiyle karşı karşıya kalacağı’ yorumunu yapıyor.

Gazete dün yayımlanan başyazıda da Olimpiyat Komitesi’nin oyunu İstanbul’dan yana kullanması gerektiğini ifade etmişti.

Gazetenin İstanbul muhabiri Alexander Christie-Miller’ın kaleme aldığı yazıda, İstanbul’un kaybetmesinin “hükümet karşıtı göstericilere intikam yolunun da açılabileceği” belirtiliyor.

The Times gazetesine göre, Fukuşima nükleer santralında sızıntı meydana gelen Tokyo ve ekonomik krizin pençesindeki Madrid’e kıyasla İstanbul favori aday kent olarak öne çıkıyor.

Gezi Parkı eylemleriyle Olimpiyat adaylığına ilişkin olumlu havanın dağıldığını yazan gazete, İstanbul’un adaylığına istikrarsızlık, Suriye’deki iç savaşın olası bir terör tehdidi doğurmasını, doping skandallarını ve ekonomik gerilemeyi de eksi puan olarak gösteriyor.

Independent ve Guardian’ın favorisi Tokyo

The Times gazetesi İstanbul’u favori gösterirken, Independent gazetesi ilk sıraya Tokyo’yu koyuyor.

Independent gazetesi, İstanbul’un seçilmesini ‘kumar oynamaya’ benzetirken, özellikle kent içi ulaşıma ilişkin sorunlar olumsuz bir etken olarak gösteriliyor.

Gazete İstanbul için ‘riskli’ yorumunu yapıp “İstanbul, en çok çalışmanın yapılması gereken yer. Mekânların yüzde 70’inin inşa edilmesi gerekiyor” gibi eleştirilere yer veriyor.

Independent, “Türk futbolunda şike skandalı var, doping kullandığı ortaya çıkan atletlerin sayısı artıyor, sporun dışında eksi puanlar hükümet karşıtı gösteriler ve komşu ülke Suriye’deki güvenlik sorunları” diyor.

Gazete, sağlam altyapısı, hassas bütçesi, gerçekli hırsları ve sağladığı mali güvence ile Tokyo’yu favori kent olarak gösterirken ekonomik krizdeki Madrid’e ise çok şans vermiyor.

The Guardian gazetesi, “Madrid, Suriye’deki mali krizin gölgesinden kaçmak için çok çalışmalı, Tokyo’ya Fukuşima’dan yeni radyasyon sızıntıları köstek oldu. İstanbul, Taksim Meydanı’ndaki gösteriler, doping sorunları ve Suriye’ye yakınlığı nedeniyle ivme kaybetti” diyor.

Fakat tüm bunlara rağmen, gazete favori kent olarak Independent gazetesi gibi Tokyo’yu gösteriyor.

7 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bbc.co.uk