Sendika.org: İstanbul değil AKP kaybetti

2020 Olimpiyatlarının Tokyo’da gerçekleşeceği açıklandı. AKP’nin bir imaj şovu çıkarma çabası duvara tosladı.

olimpiyat

2020 Olimpiyat Oyunları’nın ev sahibi Tokyo oldu, Tokyo ile birlikte finale kalan İstanbul ise seçilemedi.

Bu “yenilgi”de İstanbul’un altyapı sorunlarından AKP’nin son aylarda iç ve dış politikada sergilediği performansa kadar bir dizi etken var.

AKP olimpiyat oyunlarına adaylığı çok yönlü bir PR çalışmasına dönüştürmeye çalışmış, uluslararası alanda yaşadığı imaj yıpranmasını bir ölçüde telafi etmek istemişti.

Ne var ki kaybeden İstanbul değil AKP ve bu işin rantını yiyecek bir avuç sermaye grubu oldu.

Olimpiyat oyunlarının İstanbul’da gerçekleşmeyecek olmasına neden üzülmüyoruz?

Olimpiyatlara Hayır girişimi, “Olimpiyatları neden istemiyoruz?” başlığı altında bir rapor yayımlayarak itirazlarını gerekçelendirdi. Raporda Mahalle yıkımları ile zorla yapılan tahliyelerden olimpiyatların maliyetine, doğa ve çevre katliamından bezdiren altyapı çalışmalarına 6 alt başlıkta olimpiyatların kirli yüzü inceleniyor.

RAPORA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

Hata kimde, kaybeden kim?

Kent Hareketleri ve Halkevleri, Gezi Parkı eylemlerine yönelik vahşi polis saldırısı sürerken olimpiyat komitesine bir çağrı yaparak Türkiye’nin adaylığı konusunda hükümetin halka yönelik şiddet politikalarına uluslararası onay anlamına gelecek bir karar verilmemesi çağrısında bulunmuştu.

Bunun üzerine AKP yöneticileri ve AKP medyası da Gezi direnişçilerini hedef almış, olası bir başarısızlıktan direnişi sorumlu tutmaya çalışmıştı.

Ne var ki başarısızlık AKP’nin kent politikalarının ve demokratik hakları ayaklar altına alan uygulamalarının sonucu olarak yaşandı. Kaybeden AKP ve bir avuç sermaye, kazanan İstanbul oldu.

7 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org