Etha: Gezi aileleri ODTÜ direnişini selamladı

Her cumartesi oturma eylemi yapan Gezi tutukluları aileleri, 10. kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Tutuklu direnişçilerinin ailelerinin bu haftaki gündeminde hasta tutuklular ve ODTÜ’ye yapılan saldırı vardı.

gezitutsaklari

Gezi direnişi sonrasında tutuklanan direnişçilerin aileleri 10. kez Galatasaray Meydanı’nda buluştu. “Gezi direnişi tutsaklarına özgürlük”, “Gezi şehitleri, gazileri, tutsakları onurumuzdur” pankartları arkasında oturan aileler, Gezi direnişinde yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını da taşıdı.

Aileler sık sık “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarını attı.

Aileler, ODTÜ’de yol yapımına karşı çıkan üniversite öğrencileri ve Kocaeli’de merdivenleri gökkuşağı rengine boyamak isteyen gençlerin gözaltına alınmasını protesto etti.

Sinema ve televizyonculuk okuyan oğlu İmran Aydın’ın Gezi direnişini çekmek için alanda olduğunu söyleyen babası Hayri Aydın, çocuğunun bir an önce serbest bırakılmasını istedi. Basına seslenen Aydın, “Oğlum da sizler gibi yaşananları çekiyordu” dedi.

RENGARENK DÜŞÜNCELERİYLE SOKAKLARI BOYADILAR

Çağrı Aydoğan’ın ağabeyi Cihan Aydoğan, gençlerin aydınlık, özgürlük dolu dünya hayallerinin rengiyle sokakları boyadığını söyleyerek, “Onlar düşünceleri gibi rengarenk renkleriyle sokakları boyadılar. Ama belediyeler kendi zihniyetlerinin rengi griye boyadılar tekrar. Gençlik sokakta. Gençlik sokakta olduğu için onları gözaltına alıyorlar, tutukluyorlar” dedi.

Olimpiyat seçmelerine de değinen Cihan Aydoğan, şöyle konuştu: “Arjantin’e gaz fişeklerini de götürselerdi, gençliğin cezaevlerinde çürütüldüğünü gösteren belgeleri de götürselerdi, Ethem Sarısülük’ün öldürüldüğü video görüntülerini de götürselerdi, Türkiye’nin nasıl bir ülke olduğu görülürdü. Yandaşlarına rant sağlamak isteyenler bütün kenti şantiyeye haline getirecekler.”

İddianamenin halen hazırlanmadığını söyleyen Cihan Aydoğan, kardeşinin sağlık sorunları yaşadığını, ameliyat olması gerektiğini, ancak sürekli revire kaldırılıp geri gönderildiğini kaydetti.

‘MAFYA TUTUKLANSIN, ÇOCUKLARIMIZ SERBEST BIRAKILSIN’

Okan Danacı’nın annesi Nuriye Danacı, çocuğunun gözaltı sorgusunu şöyle anlattı: “1 Mayıs bizim bayramımızdır elbette, ona katılırız. Ama Okan 1 Mayıs’a katılmadı. Gezi direnişine de katılmadı. Kocaeli’de öğrenciydi. Cenaze törenine katıldığı söyleniyor. Cenazelere katılmak bizim boynumuzun borcudur. Ama ona da katılmadı. Sonrasında Ankara’daki Alevi mitingine katıldın mı sorusuna evet diyor ve Okan tutuklandı.”

On binlerce insanın katıldığı Alevi mitingine katılmanın suç olmadığını söyleyen Nuriye Danacı, mahallelerinde uyuşturucu mafyasının silahlarla saldırdığını, onların tutuklanması gerektiğini belirtti.

Anıl Çalışkan’ın annesi Gülcan Çalışkan, “Anıl şimdi tutuklu. Ama bir Anıl gitti, biz üç Anıl olduk. Babası, kardeşi ve ben, onlar için de sokaklardayız. Daha da güçleniyoruz. Biz onların mücadelelerine devam edeceğiz. Serbest bıraksınlar artık” dedi.

Oturma eylemine destek için katılan Ümraniye Doğancılar Formu’ndan sözcü, Gezi Parkı direnişi sonrasında dayanışmayı, paylaşımı mahallelere taşıdıklarını söyledi. Tutuklanan direnişçilerin kendi arkadaşları, dostları, yoldaşları olduğunu belirten sözcü, Gezi tutuklularının bir an önce serbest bırakılmasını, katillerin yargılanmasını istedi.

Goncagül Telek’in kardeşi Deniz Telek, Ali Haydar Akdeniz’in babası Hasan Akdeniz de konuşmalarında Gezi tutuklularının serbest bırakılmasını istedi.

ODTÜ’YE SELAM

“Diren ODTÜ, Taksim seninle”, “Gezi direnişi tutsakları onurumuzdur”, “Gezi direnişi yargılanamaz”, “İçerde dışarıda hücreleri parçala” sloganlarını atan aileler oturma eyleminde Gündoğdu ve Çav Bella Marşını eylemi izleyenlerle birlikte söylediler.

Hasan Tunç’un annesi Leyla Tunç aileler adına bu haftaki açıklamayı okudu. Tunç, hasta tutuklu Burcu Koçlu ve Murtaza Dağ’ın durumu hakkında bilgi verdi. Aileler olarak adalet istediklerini söyleyen Leyla Tunç, şöyle konuştu: “Söz eylem ve örgütlenme özgürlüğü istiyoruz. Gezi direnişine katılan herkes bu hakkı kullandı. Gezi direnişi meşrudur, yargılanamaz. Aileler olarak katillerin cezalandırılmasını ve çocuklarımızın, yakınlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.”

İZMİR’DEKİ MAHKEMEYE ÇAĞRI

Eylemde İzmir’deki direnişe katılanların 10 Eylül’de davalarının olduğu ve bir heyetle katılınacağı bilgisi verildi. Gezi tutukluları aileleri aynı gün İstanbul Adliyesi önünde de basın açıklaması yaparak, İzmir’deki tutuklulara desteklerini sunacak.

7 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr