Etha: ADO’ya yumurtalı tepki

ADOÇİM, ADOPEN, ADOKAPI gibi şirketlerin de sahibi olan ADO şirketler grubu’nun Alakır Vadisi’ni yok eden HES projeleri, yumurtalarla protesto edildi.

ado1

Alakır Vadisi’nde HES yapımını sürdüren ADO şirketi, Antalya’daki bürosu önünde protesto edildi. Yaşam hakkı savunucuları, tepkilerini ADO binasına yumurta atarak gösterdi.

ADO şirketinin bürosu önünde bir araya gelen yaşam hakkı savunucuları, “ADO beni kurutma”, “ADO beni yok etme” yazılı dövizler taşıdı.

ado2Alakır Nehir Kardeşliği tarafından yapılan açıklamada, Alakır Vadisi’ndeki tüm canlıların yaşam kaynağı olan Alakır Nehri üzerinde 8 HES projesi olduğu, bunlardan 6′sını ADO şirketinin yaptığı belirtildi. Projelerden 3′ünün tamamlandığı hatırlatılan açıklamada, “ADO şirketi, faaliyetteki bu HES’lerinin üstüne şimdi de vadinin en üst kotlarında, su kaynaklarının ve biyolojik çeşitliliğinin en yoğun olduğu el değmemiş bölgesinde 2 adet daha HES yapmak için girişimlerde bulunmaktadır. Yapımı biten HES’lerin yarattığı korkunç yıkımla ağır yara almış Alakır Vadisi’ne son darbeyi vurarak onu tamamen yok edecek olan bu projelerin sahibi ADO şirketine ‘yeter artık ADO! Alakır’dan elini çek’ demek üzere burada toplanmış bulunmaktayız” denildi.

Açıklamada, halka “ADO grup şirketinin ürünlerini boykot et” çağrısı yapılırken, “ADO şirketler grubunun en önemli kazanç kaynaklarından olan çimentosunu (ADOÇİM), penceresini (ADOPEN), kapısını (ADOKAPI) almıyoruz, kullanmıyoruz. Evimizin, işyerimizin inşaasında kullandığımız çimentosuyla ve taktığımız kapı ve penceresiyle ADO şirketinin Alakır’daki HES projeleriyle yok ettiği on binlerce masum canlının vebaline ortak olmuyoruz” ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın ardından “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” ve “Bunlara yetmez ama daha fazla yumurta” sloganlarıyla şirketin binasına yumurta atıldı.

ODTÜ SELAMLANDI

Eylemde ayrıca ODTÜ direnişine de “ODTÜ’ye selam, direnişe devam” sloganıyla selamlandı.

7 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr