Sendika org: Saldırı sürüyor, ODTÜ direniyor

ODTÜ-100. Yıl direnişine sabah saatlerinde yıkım ekipleriyle birlikte çıkarma yapan polis, 14 direnişçiyi gözaltına aldı. Ağaçların kesilmesini engellemek isteyen direnişçilere polis defalarca saldırdı fakat direnişçiler yine de çalışmaları durdurdu, saat 19′da “Her yer ODTÜ, her yer direniş” sloganlarıyla 100. yıl Migros önünden ODTÜ A4 kapısına bir yürüyüş düzenlendi. Saat 19.40 sularında eyleme polis saldırdı, polisin attığı gaz bombaları ODTÜ ormanında ufak çaplı yangınlara neden oldu. Yangınlar üniversitelilerin çabası ile söndürüldü. ODTÜ’ye yönelik saldırı karşısında Yüzüncüyıl halkı tencere-tava çalarak, kornalara basarak saldırıyı protesto etti

00.01 ODTÜ’lüler gaz bombaları atan polise yerleşke içerisinden sesleniyor: “ODTÜ’ye girmek için kask değil, kafa gerekiyor”

23.53 100. Yıl Migros önündeki kitleye TOMA’lar ve akrepler aralıklarla saldırıyor. Mahalleliler sokak aralarında yeniden bir araya gelerek direnişi büyütüyor.

23.46 Bir direnişçi polisin attığı gaz bombasıyla başından vuruldu ve ambulansla hastaneye kaldırıldı.

23.40 100. Yıl’daki yasa dışı yıkımın sorumlusu Ankara Büyükşehir Belediyesi üniversitelilere ve mahallelilere karşı tam anlamıyla seferber oldu. Sokakları temizleyen arazözler, itfaiyeler TOMA’lara su taşıyor.

23.31 ODTÜ öğrencileri bir yandan direniyor, bir yandan yangın söndürüyor, bir yandan da mizahını konuşturuyor. Atılan ve isabet bulmayan gaz bombalarına “Hülooğğ” sesleriyle karşılık verilirken, “Sık bakalım sık bakalım” şarkıları söyleniyor. Yerleşkenin yollarına ise “Kahrolsun bağzı yangınlar”, “Polise söyleyin şehre geldik”, “ODTÜ’den geçen tek yol, devrim!” gibi yazılamalar yapıyor.

23.21 A4 kapısının hemen arkasındaki eski jandarma karakolunda da yangın başladı.

23.20 Polis, A4 kapısında durmaksızın gaz bombası atıyor. Üniversiteliler, sadece A4 kapısı yönünden değil, polislerin yanındaki ormanlık alandan da taşla karşılık veriyor.

23.14 100. Yıl’da kamyonları durduran halka TOMA ve akreplerle saldırı başladı. İlk olarak TOMA su sıktı. Kitlenin meydanın farklı noktalarında eylemlerini sürdürmesi üzerine akrepten de gaz bombası atıldı.

23.08 100. Yıl halkının kamyonu durdurma anlarına dair görüntüler için tıklayın

23.00 100. Yıl’daki mahalleliler yıkım araçlarının tekerleklerini de indirmeye başladı. Mahallelilerin eylemi üzerine meydana bir TOMA ve bir akrep geldi.

22.55 ODTÜ’lüler AKP’ye meydan okuyor: “Yıktırmayacağız, yaktırmayacağız!”

22.47 Polisin A4 kapısı girişinden yoğun gaz bombası kullanması sonucu yurtlar bölgesinin çevresinde biri büyük üç yangın çıktı. Öğrenciler çatışmaktan çok yangınları söndürmenin derdinde.

22.44 100. Yıl Migros önündeki kitle üçüncü kamyonu da geri çevirdi. Kamyonlar yıkım alanına giremeyince geri dönüyor. Kitle “AKP kamyonunu al başına çal” sloganı atıyor.

22.43 Kozyatağı Kriton Curi Forumu da Kadıköy yürüyüşüne katıldı.

22.42 Öğrenci Kolektifleri, ODTÜ’nün içinden AKP’ye selam gönderdi: “Bu daha okulların açılmamış hali!”

odtü1

22.38 ODTÜ direnişine destek olmak amacıyla yaklaşık bir saat önce 100. Yıl Migros önünde bir araya gelen mahalleliler ve üniversiteliler, hafriyat dökmek için yıkım bölgesinden çıkan kamyon ve dozerlerin alana geri girmesini engellemeye başladı.

22.33 ODTÜ’de çatışmalar olanca sertliğiyle devam ediyor. Polis, yerleşke dışından gaz bombası yağdırıyor. Sendika.Org’a konuşan bir direnişçi yaşananları ve düşüncelerini şöyle aktardı:

Üniversitelilerin birçoğu yerleşkenin iç kesimlerinde. Yangınları söndürmek için yurtlara ve binalara girerek yangın tüplerini alıyoruz. Polis, öğrencilere saldırmayı bırakmış, tamamen ormanı yakma amacıyla saldırıyor. Muhtemelen yarın yandaş medya organlarında ‘Öğrenciler çevreciyiz dedi, ormanı yaktı’ haberleri göreceğiz.

22.10 Taksim’de toplananlar “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıyor taksim-eylem1

22.05 Kadıköy’de binler “Hepimiz Ali’yiz öldürmekle bitmeyiz” diyerek yürüyor

22.00 Abbasağa Forumu #direnODTÜ diyerek eylem yaptı

21.45 Kadıköy’de Yoğurtçu Parkı’ndan yola çıkanlarla, Taksim’den gelenler Boğa Heykeli’nde buluştu. “Diren ODTÜ Kadıköy seninle” sloganları atılıyor

bogaheykeli

21.25 Yüzüncüyıl semt içinden çatışmanın yaşandığı ODTÜ A4 kapısına gidenler var.

21.24 Yüzüncüyıl ana caddelerin tümünde polis yığınakları var, buna rağmen Migros önünde yüzlerce kişi toplandı.

21.18 Kadıköylüler saat 21.30′da ODTÜ’ye destek için Boğa heykelinde buluşma çağrısı yapıyor.

21.16 2-3 noktada daha yangın çıktı. ODTÜ’lüler yangınlara müdahale ediyor. Yüzüncüyıl’da apartmanlarda tencere tava ve slogan sesleri yükseliyor, araçlar korna çalıyor

odtü-1-

21.13 Polis ODTÜ’ye gaz bombası yağdırıyor, öğrencilerin bulunmadığı bölgelere de gaz bombası atıyor. ODTÜ ormanı boyunca tel örgülerin arkasından atılan gaz bombaları nedeni ile ODTÜ ormanında ufak çaplı yangınlar çıktı. ODTÜ öğrencileri polisin ODTÜ ormanını yakmaya çalıştığını söylüyor, su taşıyarak öğrenciler ufak yangınları söndürüyor. Pek çok kişi ufak yaralanmalar yaşadı. ODTÜ’lüler ODTÜ’ye gelecek olanlardan talcid, gaz maskesi ve kask istiyor

20.44 Çatışma sürüyor, kampus kapısından içeri giremeyen polis kampus kapısından gaz atıyor. Polis ormandan ve kampus içinden direnişle karşılaştı. İşçi bloklarından halk da polise karşılık veriyor.

20.15 Üniversitelilerin çıkışını engellemek için akreple kampus içine gaz bombası atılıyor

20.04 Kampus içine çekilen öğrenciler yeniden yürüyor, polis ablukasının arkasında ise yıkım son sürat devam ediyor

odtümanset

20.03 Bir basın emekçisi “ben basınım” demesine rağmen polis tarafından herkesin gözü önünde plastik mermi ile başından ve ayağından vuruldu. Ambulansla hastaneye kaldırıldı.

20.00 İkinci bir saldırı yaşandı öğrenciler kampuse çekildi

kampus-odtü

19.49 Polis üniversitelilere saldırdı, çatışma başladı. ODTÜ A4 kapısı gaz bulutu altında.

19.45 Eylemcilerle polis burun buruna geldi

19.39 Üniversite öğrencileri TOMA’nın 5 m önüne geldi, slogan atıyorlar. Polis saldırı hazırlığı yapıyor

19.32 “Her yer ODTÜ, her yer direniş” sloganlarıyla 100. yıl Migros önünden ODTÜ A4 kapısına bir yürüyüş düzenlendi. A4 kapısı önünde yürüyüşçüleri bekleyenler, “Bu daha başlangıç, mücadeleye” devam sloganlarıyla eyleme katıldı. A4 kapısının yaklaşık 200 mt önünde TOMA’larla polis bekliyor

18.02 Direniş bölgesinde karşılıklı bekleyiş sürüyor. Saat 19.00′a yapılan çağrı sonucu kitlenin sayısı artmaya başladı.

16.46 Direniş alanında polis ve yıkım ekipleri ile direnişçilerin karşılıklı bekleyişi sürüyor. Alanda 20′den fazla kamyon, 10′dan fazla dozer, kepçe ve ağaç söküm makinesi bulunuyor.

odtusaldirimanset

Polisin üçüncü saldırısından bir kare..

16.32 Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler, alanı direnişçilerden arındırmak için çitleme işine girişti. Hızını alamayan belediye çalışanları, Çankaya Belediyesi’ne ait bölgeyi de çitleyince, direniş alanındaki Çankaya Belediyesi yetkilileri çitlere müdahale etti ve söktü.

16.27 Yıkım ekipleri ağaçları sökmek için binbir türlü yol deniyor. Ağaç söküm makinelerinin etrafını saran belediye görevlileri,ağaçlara sarılan milletvekillerini iterek ağaçlardan uzaklaştırmaya çalıştı. Bu gerilim sırasında bir ağaç söküldü.

16.03 Üniversiteliler ve 100. Yıl İnisiyatifi,saat 19.00′da Migros önündeki eyleme tüm Ankaralıları çağırıyor.

Bölge halkı ve üniversiteliler, ağaçları sarılarak korumaya çalıştı.

Bölge halkı ve üniversiteliler, ağaçları sarılarak korumaya çalıştı.

16.01 Avukatlardan alınan bilgiye göre, gözaltındaki 14 kişi Adli Tıp’a götürüldü ve ardından serbest bırakıldı.

CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka, yeniden çalıştırılmak istenen bir kamyona tırmanarak aracın hareketini engelledi.

CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka, yeniden çalıştırılmak istenen bir kamyona tırmanarak aracın hareketini engelledi.

15.15 Yıkım ekibi, iş makinelerini bir kez daha çalıştırdı, dozer CHP Milletvekili İlhan Cihaner’in üzerine sürüldü. Tepkiler üzerine araç yeniden durduruldu ve sürücü araçtan indirildi.

14.47 CHP milletvekilleri direniş alanında dönüşümlü nöbet tutma kararı aldı.

14.36 Direniş alanından alınan bilgiye göre otoyol projesinin ve yürütülen inşaat çalışmalarının ruhsatsız olduğu kanıtlandı.

14.15 Alanda bulunan Milletvekili Aylin Nazlıaka yıkımda görevli işçilere çalışma belgelerini ve ruhsatlarını sordu. Herhangi bir belgeleri veya ruhsatları olmadığını söyleyen işçiler, tepkiler arasında koşarak alandan kaçtı.

13.21 Direnişçiler ve CHP milletvekilleri yıkımın gerçekleştiği alana tekrar girdi. Hüseyin Aygün, polisleri aşarak dozerin önüne geçerek çalışmaları durdurdu.

odtusaldiri10 (1)

13.15 Polisin üçüncü saldırısında başına cop darbesi alan bir kişi kafa travması şüphesiyle Atatürk Hastanesi’ne kaldırıldı.

13.03 Direnişçiler bir kez daha ağaçların kesildiği alana yürümeye başladı.

12.57 CHP milletvekilleri Hüseyin Aygün, İlhan Cihaner ve Aylin Nazlıaka da direnişe destek vermek üzere ODTÜ’ye geldi.

Direniş çadırındaki masa ve sandalyeler, yiyecek ve içecekler dört bir yana saçıldı.

Direniş çadırındaki masa ve sandalyeler, yiyecek ve içecekler dört bir yana saçıldı.

12.51 A4 kapısındaki direnişçilere biber gazlı saldırı şimdilik sonlandı.

12.41 Polis ağaçlara sarılan ve yıkımı durdurmak isteyen direnişçilere bir kez daha saldırdı. Sabahtan bu yana üçüncü defa gerçekleşen saldırı, içlerindeki en sert saldırı oldu.

12.25 ODTÜ öğrencileri, polis barikatlarını aşarak bir kez daha ağaçların arasına girdi ve ağaçlara sarıldı.

Çevik kuvvet amirinin Mimarlar Odası Ankara Şubesi Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan’ı tartaklama anı.

Çevik kuvvet amirinin Mimarlar Odası Ankara Şubesi Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan’ı tartaklama anı.

11.36 Üniversiteliler ve 100. Yıl İnisiyatifi, tüm Ankaralıları kitlesel bir eylem için saat 19.00′da Migros önüne çağırdı.

Ağaçları kol kola girerek savunan direnişçilere polis biber gazı ve copla saldırdı.

Ağaçları kol kola girerek savunan direnişçilere polis biber gazı ve copla saldırdı.

11.27 ODTÜ Rektörü ile yapacağı görüşme öncesi direnişe destek olmak amacıyla A4 kapısına giden Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter üyesi Tezcan Karakuş Candan da polis saldırısından nasibini aldı, tartaklandı.

11.14 Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekiplerin ağaç katliamı sürüyor.

11.05 Yıkım alanına girmesi engellenen direnişçiler, yeniden bekleyişe geçti.

10.57 Polis, biber gazı ve coplarla direnişçilere saldırıyor, ODTÜ direniyor.

10.52 Ağaçların kesilmesine izin vermeyeceklerini söyleyen direnişçiler, yıkım alanına gitmek istedi. Direnişçilerin polis barikatını aşmak istemesi üzerine polis yeniden saldırıya geçti.

10.45 TOMA’lar, akrepler ve çevik kuvvet polisleri eşliğinde yıkım çalışmasını sürdürene ekip, ağaçları da kesmeye başladı. Ağaçların kesilmesi üzerine 100. Yıl halkı ve ODTÜ öğrencileri de bölgeye yöneldi.

10.35 Saldırının haber alınmasının ardından 100. Yıl halkı ve ODTÜ öğrencileri İzci Parkı’nda bir araya gelmeye başladı.

Polis barikatları arasında çalışan yıkım ekipleri

Polis barikatları arasında çalışan yıkım ekipleri

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ-100. Yıl-Çiğdem bölgesinde hukuksal izinlerden yoksun uygulamaya çalıştığı otoyol projesine karşı başlayan direniş alanına polis saldırdı. İlk olarak 06.30 sularında direnişin yapıldığı alana gelen bir akrep, bir TOMA ve iki gözaltı aracı yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra bölgeyi terk etti.

odtusaldiri1Polisler, 07.00′da bu defa yığınak yapmış halde direniş alanına geldi. TOMA’lar, akrepler, gözaltı araçları ve çevik kuvvet polislerinin yanlarında getirdikleri yıkım ekipleri daha önce tellerle çevrilmiş alanda yıkım çalışmalarına başladı.

Yıkım ekibinin çalışmalarından bir görüntü

Yıkım ekibinin çalışmalarından bir görüntü

Direniş alanındaki yaklaşık 14 kişilik nöbetçi ekip de yıkım alana girerek çalışmaları engellemek istedi. Üniversiteliler kol kola girerek zincir oluştururken, sloganlarla da hukuk dışı yol projesini, ağaçların kesimini ve AKP faşizmini protesto etti.

Saat 07.30 sularında da polis saldırısı başladı. Alanda bulunan 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar önce Balgat 10 Nisan Karakolu’na, oradan da Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

Direnişçilerin gözaltına alınması ve direniş alanının boşaltılmasından sonra yıkım ekipleri yol açma çalışmalarına da hızla başladı.

6 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.sendika.org