habersoL: ODTÜ’den geçecek yolun hikayesi

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi, bu sabah saatlerinde polis saldırısı sonucu yeniden alevlenen “ODTÜ’den geçecek yol” ile ilgili bir bilgilendirme metni kaleme aldı.

odtu_tmmm

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi (TMMM) tarafından yayınlanan bildiri şöyle:

1. Bu yol nereden çıktı?

1980′li yıllarda Çevre Otoyolu ile ODTÜ arasındaki kısmı inşa edilen Anadolu Bulvarı’na, 1990′ların başında ODTÜ A1 kapısından Konya Yolu’na kadar olan alanda bir ek yapılması planlandı. Bu amaçla söz konusu bölgede 90′lı yıllarda istimlak çalışmaları yürütüldü. Amaç Anadolu Bulvarı’nın Eskişehir Yolu’na bağlandığı, ODTÜ A1 kapısının yakınındaki bağlantı noktasının Konya Yolu’na kadar uzatılması idi. Ancak yapılması düşünülen yolun yasal mevzuatının tamamlanması 2007 yılını buldu. Söz konusu yol, bu tarihte hazırlanan Ankara 2023 Nazım İmar Planı’na işlendi. Yolun ilk olarak planlandığı tarihten bugüne kadar geçen yaklaşık 20 yıllık süreçte bu yolun belediye tarafından neden inşa edilmediği bilinmemekle birlikte Melih Gökçek tarafından ODTÜ ile Ankaralıları karşı karşıya getirmek için propaganda malzemesi olarak kullanıldı. Yolun şu anda neden gündeme getirildiği ve ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı henüz onaylanmamışken inşaatına neden başlandığı ise Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yanıtlaması gereken sorular olarak duruyor.

2. 20 yılda ne değişti?

İlk planların yapıldığı tarihten bugüne en büyük değişim yol güzergahındaki mahallelerde yaşandı. Kamuoyunda “ODTÜ’den geçecek olan yol” olarak bilinse de; asıl büyük etkisini 100. Yıl ve Çiğdem mahallelerine yapacak. 20-30 yıl önce boş arazi olan bu bölgede bugün binlerce insanın yaşadığı konutlar bulunuyor. İnşaatı devam eden bu yol, yaratacağı gürültü ve çevre kirliliğinin yanı sıra mahallelerin arasında, yaya ulaşımını zorlaştıran büyük bir engel olarak her geçen gün yükseliyor.

3. Bu yol nereden geçiyor?

Yapımına başlanan bu yol, Anadolu Bulvarı’nın devamı olarak ODTÜ A1 kapısından A4 kapısına, oradan da 100. Yıl ve Çiğdem mahallelerinin içinden geçerek Konya Yolu’na bağlanacak. Geçtiği güzergahta, ikisi ODTÜ arazisinin içinde, biri 100. Yıl İzci Parkı’nın yanında ve biri de Konya Yolu bağlantısı olmak üzere dört adet kavşak yapılacak. 4′er şeritten 8 şeritli ve 50 metre genişliğinde inşa edilecek olan bu yol, bağlantı noktalarında 12 şeride kadar çıkıyor. 100. Yıl’da yapımı devam eden katlı kavşak ise yolun, neredeyse beş katlı apartman yüksekliğinden geçmesini sağlayacak. Yolun güzergahı aynı zamanda 100. Yıl’dan ODTÜ’ye yaya olarak ve bisikletle ulaşan ODTÜ öğrencileri için de büyük bir fiziki engel oluşturacak.

4. Bu yol bir yere çıkar mı?

Ankara Çevre Otoyolu’nun İvedik Organize Sanayi Bölgesi bağlantısından başlayan Anadolu Bulvarı, bu yolun yapımının ardından kesintisiz olarak 8 şerit halinde Konya Yolu’na, oradan da bir katlı kavşakla Cevizlidere-Dikmen istikametine devam edecek. Ancak Cevizlidere Caddesi’ni altgeçitle geçtikten sonra Öveçler 2. Cadde’de tek şeride düşecek. Bu durum, inşa edilecek yolun ODTÜ A1 kapısından aldığı araç trafiğini Eskişehir Yolu-Konya Yolu kavşağı yerine 1 km kadar güneyde; ancak yine Konya Yolu’na aktaracağı anlamına geliyor.

5. Bu yol Ankara trafiğini rahatlatacak mı?

Bağlantı noktaları düşünüldüğünde, on binlerce lira dökülerek inşa edilecek olan bu yolun Eskişehir Yolu üzerindeki çok sınırlı bir alanda (ODTÜ A1 kapısı ile Armada arasında) geçici bir yoğunluk azalması sağlayacağı anlaşılıyor. Yeni inşa edilecek olan yolun Konya Yolu’na bağlanması planlanan bölgede inşaatı süren yeni AVM’yi ve onun etrafındaki bölgelerde yapılacak olan çok katlı konutları düşünecek olursak Eskişehir Yolu’nda yaratacağı geçici ve sınırlı rahatlamanın da ancak birkaç sene süreceği kesindir.

Ankara’nın özellikle Melih Gökçek’in belediye başkanlığı döneminde kronikleşmiş olan trafik sorununa sürekli yeni altgeçitler ve bulvarlar inşa edilerek çözüm bulunması mümkün değildir. Kent planlamasında özel otomobillerle ulaşımın esas alındığı bu planlama anlayışı sürdükçe trafik sorununun her geçen gün artan araç sayısıyla doğru orantılı olarak artacağını tahmin etmek güç değildir. İnşaatı devam eden bu yolun planlandığı Ankara 2023 Nazım İmar Planı’nda ulaşımla ilgili alınan kararlar arasında Ankara’ya 4 yeni metro hattı da öngörülmüştür. Eskişehir Yolu trafiğini rahatlatmak için yapılması gereken ilk şey yeni bir bağlantı yolu inşa etmek değil, Söğütözü-Çayyolu metro hattının bitirilmesidir. Metronun tamamlanması için 2004 yılından bu yana hiçbir şey yapmayan Gökçek’in, inşa edeceği yeni bulvarların yakın çevresinin yeni konut alanları ve alışveriş merkezleriyle çevreleneceğini tahmin etmek güç değildir. Sonuç olarak bu yolun Ankara trafiğini rahatlatmak bir yana iyice içinden çıkılmaz bir keşmekeşe sürükleyeceği ortadadır.

6. Yol ODTÜ Öğrencisi’nden ne götürecek?

- ODTÜ yerleşkesi inşaatına başlandığı 1956 yılından bu yana her yıl binlerce ağaç dikilerek oluşturulmuş olan ODTÜ Ormanı’nda binlerce ağaç kesilecek.

- Günde yaklaşık 40 bin aracın geçeceği tahmin edilen yolun ODTÜ yerleşkesine ve ODTÜ öğrencilerinin yoğun olarak yaşadığı 100. Yıl mahallesindeki yerleşim alanlarına yakınlığı çevre kirliliğine ve gürültüye neden olacak.

- 100. yıl ve Çiğdem mahallerinin kentsel dönüşüm kapsamına alınması beklenmektedir. Geçecek yolla beraber arsa rantının artmasıyla süreç hızlanacak ve bir süredir artmakta olan ev kiraları öğrencilerin ödeyemeyeceği rakamlara ulaşacaktır. Bu durum 100. Yıl ve Çiğdem mahallelerinde yoğun olarak yaşayan ODTÜ öğrencilerini zor durumda bırakacak ve bu mahalleri kendileri için yaşanmaz hale getirecektir.

- Gökçek bu yolun dışında ODTÜ arazisinin tam ortasından geçecek bir ikinci yol daha planlamaktadır. İkinci yol, ODTÜ yerleşkesinin Bilkent kapısından başlayarak Eskişehir Yolu’na paralel bir şekilde ilerleyerek yerleşkeyi ikiye bölecek ve 100.yıl’daki Öğretmenler Caddesi kavşağında, şu anda tartışılmakta olan yola bağlanacaktır. Şu anda ODTÜ yönetiminin, yerleşkenin sınırından geçtiği için inşa edilmesine itiraz etmediği bu yolun yapılması, yerleşke adına daha büyük yıkıma sebep olacak bu ikinci yola zemin hazırlayacaktır.

6 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://haber.sol.org.tr