habersoL: Bülent Arınç ODTÜ’lüleri hedef gösterdi

barinc-odtu

Başbakan Yardımcısı Arınç, Cemaat mensuplarını okullarından kovan ODTÜ’lüleri, “başörtülülere ayrımcılık yapmakla” suçlayarak YÖK’e ve ODTÜ Rektörü’ne hedef gösterdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, okullarında cemaate geçit vermeyen ODTÜ’lülere saldırdı. ODTÜ’lüleri “barbarlıkla” suçlayan Arınç, ODTÜ hakkında “Bu yurtlarda fuhuş yapılıyor” gibi iftiralarla gençleri ve ailelerini yurtlarına çekmeyen cemaatçileri ise mağdur olarak göstererek olayları çarpıtmaya kalkıştı.

Arınç şu sözlerle öğrencilere ve ailelerine kanca atan cemaatçilerin türbanlı oldukları için ayrımcılığa maruz kaldıklarını iddia etti:

“ODTÜ’de sayıları az da olsa birkaç öğrenci veya mezun bilemiyorum, özellikle başları örtülü olarak gelen, bir kısmı kaydını yaptırmış yeni öğrenci, bir kısmı belki daha önceki yılların öğrencisi, bunlara karşı ellerindeki pankartlarla kısıtlayıcı, ayrımcılık yapan ve maalesef onlara sözlü diyebiliriz, çünkü ellerindeki pankartlarda ‘Sizi istemiyoruz’ diye yazıyor, şifahi olarak konuştular, bunlara da sözlü diyebiliriz. Bu şekilde ‘Sizi burada görmek istemiyoruz’ sözlerinin bir kötü davranış olduğunu, incitici davranış olduğunu, hatta barbarlık olduğunu, çünkü çıkan münakaşa sırasında, karşılıklı görüşmelerden bir bağnazlık seziyorum.”

Öğrencileri hedef gösterdi

Arınç, sözlerinin devamında ise şu ifadelerle YÖK’e ve ODTÜ rektörüne solcu öğrencileri hedef gösterdi:

“Bunlar hiçbir üniversitemize yakışmadığı gibi hele hele gelenekleriyle, yetiştirdikleriyle şu kadar yılın üniversitesi olan ODTÜ üniversitesine hiç yakışmamıştır. Bu konuda sayın rektörün de YÖK’ün de gereken ilgiyi göstereceğini ve bu vandallığı yaşatanları ikaz edeceğini düşünüyorum.”

Yandaş medya da saldırmıştı

Arınç’tan önce benzer iftiralar yandan medya tarafından da atılmıştı. Dün AKP’nin gençlik kolu da ODTÜ’ye stand açmaya kalkışmış ancak öğrencilerin tepkisi üzerine okulu terk etmek zorunda kalmıştı. İlerleyen saatlerde cemaatçilerin de ODTÜ’lülerden tepki görmesi üzerine yandaş medya AKP ve cemaate karşı gösterilen tepkiyi “ODTÜ’lüler başörtülülere saldırıyor” şeklinde haberlerle çarpıtarak ODTÜ’lülere saldırmıştı.

6 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://haber.sol.org.tr