Cumhuriyet: Gezi anneleri savaş istemiyor

Eskişehir’de Gezi Parkı Protestoları sırasında sokak ortasında dövülerek yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın annesi, Suriye ile savaş olasılığına “Başka anneler ağlamasın savaş istemiyoruz. Alişim’i benden aldılar, onu katlettiler. Savaşa hayır” tepkisini gösterdi.

Gezi-anneleri

Güven Park’ta CHP’li Kadın Kolları ve CHP’li kadın milletvekillerinin bulunduğu çeşitli kadın derneklerinin ve demokratik kitle örgütlerinin düzenlediği “Savaşa Hayır” sloganlı oturma eylemine Gezi Eylemlerinde polisin kullandığı şiddet nedeniyle yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz ve Mehmet Ayvalıtaş’ın anneleri de katıldı. Oturma eyleminde “Diren Suriye, Türk halkı seninle”, “Mehmetçik coniye kalkan olamaz” sloganları atıldı, “Cilvegözü, Rehyanlı, Mavi Marmara, sıra geldi benim oğluma”, “Türkiye’nin kadınları savaşa hayır diyor” pankartları açıldı.

Kormaz’ın annesi Emel Kormaz, yaptığı konuşmada, “Başka anneler ağlamasın savaş istyemiyoruz. Alişim’i benden aldılar, onu katlettiler. Biz ağladık başka analar ağlamasın” dedi. Kormaz, yine Gezi olayları sırasında yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in annesi Hatice Cömert’in annesinin eylem için gönderdiği mesajı da okudu. Hatice Cömert mesajında, “Başka evlatlarımız ölmesin diye savaş istemiyoruz” dedi. Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi Fadime Ayvalıtaş ise Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de öldürülen Esma için gözyaşı dökmesini anımsatarak “Başbakan bizi görmüyor. Esma için ağlıyor. Biz insan değil miyiz” tepkisini gösterdi.

‘Oğlumu savaşa yollamayacağım’

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, “Haksız savaşa hayır demek için buradayız. Türkiye’nin kadınlarını, analarını savaşa hayır demek için kent merkezlerinde oturmaya davet ediyoruz” derken tiyatro sanatçısı Suzan Aksoy burada bir sanatçı olarak değil bir anne olarak bulunduğunu belirterek “Savaş kadını yok eden, aşağlayan bir eylemdir. Savaş devletlerin ceplerine para doldurması demektir” dedi. Aksoy kendi oğlunu savaşa yollamayacağını söyledi. Aatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan da “Sadece Başbakan ve yanındaki Savaş Nazırı savaşı istiyor. Toplasınlar, Meclis’ten savaş kararı çıkmayacaktır” dedi.

6 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.cumhuriyet.com.tr