Etha: ODTÜ’de 1 yaralı

Polis basın açıklaması sonrası inşaat alanına giden ODTÜ öğrencileri ve 100. Yıl Mahallesi halkına cop ve biber gazıyla saldırdı. Bir kişi beyin kanaması geçirdi. Alanda kitle toplanmaya devam ediyor.

odtü

ODTÜ, 100. Yıl Mahallesi ve Başkent Dayanışması 12.00′de ODTÜ çadırlarına dönük saldırı ve ağaçların kesilerek yol inşaatına başlanmasına ilişkin bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Grubun açıklama sonrası inşaat alanına girmesi üzerine polis coplar ve biber gazıyla 3. kez saldırdı.

Saldırı sırasında Halil İbrahim adlı kişi başından aldığı cop darbeleriyle beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırıldı.

100. Yıl İnisiyatifi adına yapılan konuşmada bu kaçak inşaatın ruhsat bilgilerinin bile olmadığını belirterek , “Günde 40 bin aracın geçeceğini söylüyorlar, yaşam alanlarımızı zaptetmesine izin vermeyeceiz. Yaşam alanlarımızz sahip çıkacağız.Bu alanda iş makineleri çıkmadığı sürece bu direniş asla bitmeyecek. Bu sorun tüm Ankaralıların sorunur. İnsanca yaşamak isteyen herkesi mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” dedi.

CHP Çankaya İlçe Başkanı ve Başkent Dayanışması’nın açıklamasının ardından söz alan Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter üyesi Tezcan Karakuş Candan, “Oradaki ağaçlar bizim, Bun yapanların insan olmadıklarını,bir kere bile ağaç dikmediklerini,çocukları sevmediklerini düşünüyorum..” diyerek gözyaşları içinde ağaçların yanına doğru gitmesi üzerine ODTÜ öğrencileri, polis barikatlarını aşarak bir kez daha ağaçların arasına girdi ve ağaçlara sarılarak insan zinciri oluşturdu.

Bunun üzerine polis 3. kez çok sert bir şekilde halka saldırdı. ODTÜ Rektörü ile yapacağı görüşme öncesi direnişe destek olmak amacıyla A4 kapısına giden Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter üyesi Tezcan Karakuş Candan da polis saldırısından nasibini aldı, tartaklandı.

İnşaat alanına gelen CHP milletvekilleri Hüseyin Aygün, İlhan Cihaner ve Aylin Nazlıaka’nın dozerine önünde geçmesiyle inşaat durdu. Alanda kitle toplanmaya devam ediyor.

ODTÜ öğrencileri ve 100. Yıl İnisiyatifi, tüm Ankaralıları kitlesel bir eylem için saat 19.00′da Migros önüne çağırdı.

6 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.etha.com.tr