BirGün: Gezi tutuklusu Koçlu’nun sağlık durumu kötüleşiyor

Gezi eylemlerine katıldığı için tutuklanan ve Ege Üniversitesi Hastanesi’nde 5 yıldır gördüğü tedavisi yarım kalan kas hastası Burcu Koçlu’nun sağlık durumu giderek kötüleşiyor. Tutuksuz yargılanma talebi 3 kez reddedilen Koçlu’nun avukatı tedavinin sürdürülebilmesi için savcılığa başvuracak

Burcu-Koclu

İzmir’deki Gezi operasyonları kapsamında 5 Temmuz’da gözaltına alınarak tutuklanan kas hastası Burcu Koçlu’nun durumu uygun beslenemediği ve tedavi göremediği için giderek kötüleşiyor. Myestanra Gravis adı verilen bir tür kas hastalığı nedeniyle Ege Üniversitesi Hastanesi’nde 5 yıldır düzenli olarak tedavi gören ve yüzde 52 engelli raporu bulunan Koçlu’nun hastalığını yediği yiyeceklerden, stres ve yorgunluğa kadar pek çok şey tetikliyor.

‘Terör örgütü üyesi olmadığı halde, terör örgütü adına suç işlemek’ suçlamasıyla yargılanan Koçlu’nun avukatı Serdar Gültekin Burcu’nun cezaevinde doktoru tarafından verilen ‘sıfır tuz diyeti’ne göre beslenemediğini belirterek, “Burcu’ya cezaevinde düzenli bir diyet yemek sunulamıyor. Yemek tuzsuz olsa bile içindeki salçada tuz oluyor ya da birgün diyet, ertesi gün normal yemek veriliyor. Yemeklerden aldığı tuz ve tecrit koşulları onu giderek Myestaik krize yaklaştırıyor” dedi.

‘SEVK VERİRİM SONRASINA KARIŞMAM’

4. Yargı Paketi’yle gelen belirli hastaların infazının ertelenmesine ilişkin düzenlemeye dayanarak Burcu’nun tutuksuz yargılanması için talepte bulunduklarını söyleyen Gültekin, “Bu başvuru kapsamında ‘Sağlık durumu elverişli değildir’ şeklinde bir heyet raporu gerekiyor. Ancak cezaevine yakın olan Katip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden aldığımız rapor ‘Hapishanede kalması elverişlidir’ yönünde oldu. Bu sağlıklı bir rapor değil” dedi. Gültekin, Burcu’nun fenalaştığı durumlarda cezaevinin revirindeki hekim tarafından muayne edildiğini, hekimin ise ‘Ege Üniversitesi Hastanesi için sevki veririm. Ancak nasıl gideceğine karışmam’ dediğini kaydederek, “Hastaneye sevkini jandarma gerçekleştiriyor. Jandarma da Ege Üniversitesi Hastanesi uzak mesafede olduğu için Katip Çelebi Hastanesi’ne götürüyor. Fakat burada hastalığı konusunda uzman olan doktorlar bulunmadığı için gerekli tedaviyi alamıyor ve bu nedenle giderek kötüleşiyor” dedi. Gültekin önümüzdeki hafta Koçlu’nun Ege Üniversitesi Hastanesi’ne götürülerek tedavi görmesi için Cumhuriyet Başsavcılığına başvuracaklarını belirtti.

KELEPÇE SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Avukat Gültekin, Koçlu’nun cezaevine ilk girdiği günlerde hastaneye eli kelepçeli götürüldüğünü ve bu durumun sağlığını tehdit ettiğini belirterek, daha sonra cezaevi yönetimine yaptıkları baskılar sonucu kelepçe takılmamasını sağladıklarını söyledi.

Duruşma tarihi henüz belli değil

Gezi baskınları sonucu gözaltına alınan 50 kişinin Özel Yetkili Mahkeme’lerin keyfi kararları nedeniyle tutuklu yargılandığını söyleyen avukat Gültekin, “Bu 50 kişi hakkında hazırlanan metinler tamamen aynıydı. Sadece örgüt isimleri değiştirildi ve 50 kişinin tutukluluğuna karar verildi. Ancak geçtiğimiz ay dosyalara bakan iki savcı izne çıkınca yerlerine iki ayrı Asliye Ceza savcısı baktı. Bu savcılar 13 kişinin tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Asliye Ceza hakiminin verdiği karar normal olandı. Özel Yetkili Mahkeme’lerden çıkan karar hep tutuklu yargılanma yönünde oluyor. Bu mahkemeler hukuktan ziyade devleti ve hükümeti gözetiyor. Verdiği kararların tümü siyasi kararlardır. 50 kişiden 37′si o nedenle hala içerde” dedi. Burcu’nun Ege Üniversitesi Hastanesi’nden ‘uzun süre yürüyemez, oturamaz ve basamak çıkamaz’ şeklinde raporu olduğunu hatırlatan Gültekin, “Bu durumdaki bir insanın sağlıklı birinin bile duramayacağı gaz dolu bir ortamda polisle çatıştığını, taş attığını iddia ediyorlar. Oysa Burcu sadece gündüz birçok sivil toplum kuruluşunun çağrısıyla düzenlenen mitinge katılmıştı. Mitingte çekilen fotoğraflarını delil göstererek ‘Sen burada varsan, akşamki çatışmaya da katılmışsındır’ diyorlar. Orada olması bile tutuklanması için yeterli değildir” diye konuştu. İzmir’de gözaltına alınanlar hakkında 4 ayrı dava açıldığını belirten Gültekin üçünün tarihinin belirlendiğini, ancak Koçlu’nun yargılanacağı duruşma tarihinin henüz netleşmediğini belirtti. Mahkemenin iddianameyi kabul edip duruşma gününü belirlemesi bekleniyor.

Ceren Büyüktetik
6 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://birgun.net