Sendika.org: AK Gençlik ve cemaatten ODTÜ provokasyonu

ODTÜ’deki kayıtlarda üniversiteliler tarafından kovulan AK Gençlik ve cemaatçiler, “Başörtüsüne saldırdılar” yalanıyla ODTÜ’lüler hakkında karalama kampanyası başlattı. Aynı dakikalarda Hacettepe Üniversitesi’nden kovulan cemaatçiler, “Siz Ali İsmail’in katillerini koruyorsunuz” diyen üniversitelilere “Hak etmiş o da” yanıtı veriyordu.

cemaatODTÜ’de öğrenci kayıtlarında, kayıtların yapıldığı Kültür ve Kongre Merkezi’nin önünde masa açmak isteyen AK Gençlik ve cemaatçiler, ODTÜ öğrencilerinin tepkileri sonucu okulu terk etmek zorunda kaldı.

Okuldan kovulan AKP’liler ve cemaatçiler, ODTÜ öğrencilerini hedef göstermek için sosyal medya aracılığıyla hızla karalama ve linç kampanyası başlattı. “ODTÜ’lüler başörtülülere saldırıyor” denilerek başlatılan kampanya sosyal medyada hızla yayıldı. #OdtüYıkılsınYerineAvmYapılsın, #Odtü_fazla_öttü gibi başlıklar altında ODTÜ ve ODTÜ öğrencileri hedef gösterildi. Atılan mesajlarda cemaatçileri okuldan kovan öğrenciler hakkında hakaretler yağdırıldı. Mesajlarda ODTÜ yurtlarında fuhuş yapılması, merdiven altlarında çocuk düşürülmesi, ODTÜ öğrencileri arkasında karanlık güçler olması boyutlarına varan iftiralar atıldı.

Radikal, tepkiler üzerine değişti

Karalama kampanyasına Yeni Şafak, Star, Zaman, Bugün, Akit gibi çok sayıda yandaş medya organının yanı sıra, son günlerde “ODTÜ’deki direnişin yanlışlığı” üzerine yazılar kaleme alan Eyüp Can’ın genel yayın yönetmenliğini yapan Radikal de katıldı.

Radikal, gelen tepkiler üzerine bir süre sonra haberini “ODTÜ’lü öğrenciler, öğrencileri yurt bulma vaadiyle cemaatlere kazandırmaya çalışan türbanlı öğrencileri protesto etti” diye değiştirdi.

Cemaatçiler Beytepe’de: “Ali İsmail ölümü hak etti”

Yandaş medyanın “başörtüsüne saldırı” diyerek “özgürlük neferi” ilan ettiği cemaatçiler, aynı dakikalarda Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi’nde gerçek yüzlerini sahneledi.

Yurt reklamı gerekçesiyle yerleşke içerisinde masa açmak isteyen cemaatçiler üniversitelilerin protestolarıyla karşılaştı ve okuldan kovuldu. Protesto sırasında cemaatçiler, ”Siz Ali İsmail’in katillerini savunuyorsunuz” diyen üniversitelilere “Hak etmiş o da” yanıtı verdi.

ODTÜ Kolektif: ‘Eylemimiz başörtülü kadınlara değil, cemaat fedailerine’

ODTÜ’de yaşananlar ile ilgili bir açıklama yapan ODTÜ Kolektif, gerçekleştirdikleri protestonun iddia edildiği üzere başörtülü veya türbanlı kadın öğrencilere değil, cemaate karşı bir eylem olduğunun altını çizdi. Videodaki kişilerin, aileleri kandırarak öğrencileri cemaat yurtlarına kaydeden cemaat fedaileri olduğuna dikkat çeken ODTÜ Kolektif, bundan sonra da cemaatin faaliyetlerine izin vermeyeceklerini ifade etti.

5 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org