Bianet: Yeldeğirmeni Dayanışması’ndan Suriyeli sığınmacılarla dayanışma

Yeldeğirmeni Dayanışması, Türkiye’ye gelen Suriyeli sığınmacıların sayısı yarım milyonu bulmuşken, İstanbul’daki Suriyelilerle dayanışma için kampanya başlattı.

siginmacilar

Yeldeğirmeni Dayanışması, Türkiye’ye gelen Suriyeli sığınmacılarla dayanışma için yardım topluyor. Halı, battaniye, kilim, yatak, kıyafet, ayakkabı kuru gıda gibi yardımlar 7 Eylül Cumartesi günü Eminönü Küçükpazar’daki Suriyelilere götürülecek.

Kadıköy ve Taksim’de iki noktada toplanacak yardımlar 7 Eylül saat 12.00’de Kadıköy Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) binasında toplanılacak ve Suriyelilerle dayanışmaya gidilecek.

Türkiye’de yarım milyon Suriyeli

Suriye’den gelen sığınmacılarla ilgili koordinasyondan sorumlu kuruluş olarak belirlenen Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre Türkiye’de 200 bini kayıtlı 500 bin Suriyeli sığınmacı var. Sığınmacı sayısı artarken karşılaştıkları sorunlar da büyüyor.

İstanbul, kamplar dışında yaşayan 300 Suriyelinin iş bulma umuduyla geldiği şehirlerden biri. Buradaki sığınmacıların bir kısmı kiraladıkları odalarda aile kalıyor, kira ve geçimi yardımlarla karşılıyorlar. Oda tutamayanlar ise parklarda kalıyor, özellikle kadınlar ve çocukların sokaktakilerden istedikleri yardımlarla geçiniyorlar.

Gezi Direnişi sonrası başlayan forumlarla ortaya çıkan mahalle dayanışmalarından Yeldeğirmeni Dayanışması’nın başlattığı dayanışma için yardım toplama merkezleri:

Kadıköy: Rasimpaşa Mahallesi General Şahap Gürler Caddesi No:8 Kat: 3

Taksim: Mis Sokak No:26

5 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org