Bianet: TGC “Medyada olağanüstü halin kalkmasını istiyoruz”

Medyadaki işten çıkarmalara tepki gösteren TGC “Köşe yazarlarının da içinde yer aldığı işten çıkarmaların hızlanması medyada olağanüstü hal dönemininin devam ettiğini gösteriyor” dedi.

habersiz

Medyada işten çıkarmaları kınayan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) “Basın ve ifade özgürlüğü üzerinde yaratılan korku iklimi sürüyor. Mustafa Mutlu, Derya Sazak, Tahir Özyurtseven, Can Dündar gibi köşe yazarlarının da içinde yer aldığı işten çıkarmaların hızlanması medyada olağanüstü hal dönemininin devam ettiğini gösteriyor” dedi.

“Halkın gerçekleri öğrenme hakkına hizmet eden gazeteciler, açılan davalar, cezaevine girme tehdidinin yanı sıra işten çıkarılarak nefes alamaz hale getiriliyor. Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü üzerinde yaratılan korku iklimi sürüyor. Özellikle Gezi Parkı olaylarının ardından iktidara muhalif gazetecileri işten çıkarma sürecinin hızlandığını gözlüyoruz. En az 100 meslektaşımızın bu süreçte işten ayrılmaya zorlandığını hatırlatıyoruz.

“İktidara yakın bazı yayın organlarının muhalif gazetecileri hedef göstererek işten çıkarılmaları için yürüttüğü kampanyayı da ayrıca protesto ediyoruz.

“Basın özgürlüğü açısından her yıl biraz daha geriye giden Türkiye’de medya üzerindeki olağanüstü halin kalkmasını diliyoruz.”

Vatan Gazetesi bugün Mustafa Mutlu’yu da işten çıkarmıştı.

4 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız: bianet.org