KaosGL: LGBT’lere yönelik ilan edilmemiş savaş Çanakkale’de konuşuldu

Çanakkale Belediyesi, Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Çanakkale şubelerinin birlikte düzenlediği 1 Eylül Dünya Barış günü etkinliklerinde LGBT’lere Yönelik İlan Edilmemiş Savaş da konuşuldu.

canakkale-bariszinciri

1 Eylül Dünya Barış Gününde, Çanakkale Halk Bahçesinde gerçekleşen forumdan önce bir basın açıklaması ve insan zinciri eylemi yapıldı. Prof. Dr. Telat Koç’un moderatörlüğünü yaptığı forumda gazeteci Ragıp Duran, Özgürlük ve Dayanışma Pariti (ÖDP) Eş Genel Başkanı Bilge Seçkin Çetinkaya ve Kaos GL Derneğinden Evren E. Çakmak konuşmacı olarak yer aldı.

Barışı inşa etmek için sürekli mücadele
Prof. Dr. Koç yaptığı açılış konuşmasında “Her çocuğu ölüme sürükleyen savaşa karşı barışın tüm renklerini konuşmak için buradayız” dedi. Daha sonra konuşmacılardan Ragıp Duran Çanakkale’nin barış olanakları ve medya üzerine bir konuşma yaptı. Duran konuşmasında “iktidarın militarizasyon ve milliyetçilik pompalayarak savaş dalgasına dahil etmeye çalıştığı Çanakkale’de barışın altını çok sesliliğimiz ve kültürlülüğümüzle doldurmalıyız. Savaş anormal bir durumdur, barış ise olağanımız olmalıdır” dedi.

Çetinkaya, düşük yoğunluklu sürekli savaşa dikkat çektiği konuşmasında “Kadınlara, LGBT’lere, işçilere yönelik kıyımı savaş olarak görmeli ve barışı inşa etmek için mücadele etmeliyiz” dedi.

LGBT’lere yönelik savaşın cephesi mutfağın ortasından da geçer

canakkale-forum

Kaos GL adına konuşan Evren E. Çakmak ise önce barışın LGBT’ler için neden önemli olduğunu anlattı. Çakmak “Savaşlar masada kararlaştırılır ama barış hanede, sokakta, mahallede inşa olmaya başlar. Barış için önce diyalog, sonra vicdan muhasebesi gerekir. Hepimiz önce eşcinsel babamızla, Kürt bakkalımızla, temizlikçi kadınla barışmalıyız” dedi.
Katılımcıların soruları ile devam eden etkinlikte bir katılımcı “gezi süreci bizi yeniden yan yana getirdi, artık barış daha bir yakın” şeklinde duygularını aktardı.

Forum sonrası etkinlik Rumeli-i Şahane konser ile devam etti.

Fotoğraflar: İsmail Gökbayrak

3 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; kaosgl.org