Bianet: Emniyet Müdürlüğü gaz bombasıyla vuran polislerin adını vermedi

1 Mayıs’taki polis şiddetiyle ilgili idari soruşturma açıldı, başından yaralanan Serdal Gül bugün ifade verdi. Ancak Emniyet Müdürlüğü, olay yerinde görev yapan polislerin adını soruşturma dosyasına göndermedi.

gaz bombası

1 Mayıs’ta attıkları gaz bombalarıyla birçok kişinin başından yaralanmasına neden olan polisler hakkında idari soruşturma başlatıldı.

Ancak Emniyet Müdürlüğü, o gün yaralıların olduğu bölgede görev yapan polislerin ismini, soruşturmayı yürüten 2. Sınır Emniyet Müdürü Hakan Boydak’a bildirmedi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, 1 Mayıs’taki polis şiddetiyle ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Muammer Güler, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve soruşturmada kimlikleri tespit edilecek olan polisler hakkında 3 Mayıs’ta suç duyurusunda bulunmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı bunun üzerine adli soruşturma başlattı ancak bugüne dek bir gelişme kaydedilmedi.

Emniyet Müdürlüğü de polisler hakkında idari soruşturma başlattı.

Bugün 1 Mayıs’ta Taksim meydanına gitmek isterken ara sokakta başından gaz bombasıyla vurulan ve uzun süre hastanede tedavi gören Serdal Gül soruşturma kapsamında Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Nuran Çavuş’a, Kartal Adliyesi’nde ifade verdi.

Gül’ün avukatı Bülent Şimşek, bianet’e yaptığı açıklamada, polislerin kimliğiyle ilgili bir tespit olmadığını, dolayısıyla şimdiye dek hiçbir polisin de ifade vermeye gelmediğini söylei.
“Emniyet Müdürlüğü, olay anında orada görevli polislerin isimlerini soruşturmayı yürüten görevliye, talep etmesine rağmen teslim etmedi. Savcılık dosyasında da sadece sağlık raporları var. Şimdi bir de Serdal Gül’ün ifadesi oldu.”

“Soruşturmayla ilgili detaylı bilgi vermediler bize. Elimizde olayla ilgili belge-fotoğraf varsa paylaşmamızı istediler. Sağlıklı bir soruşturma olmayacak gibi görünüyor.”

“Görsen tanır mısın?”

Serdal Gül’e, bugünkü ifadesinde, “Seni vuran polisleri görsen tanır mısın?” diye soruldu. Gül de yaklaşık iki metreden başına gaz bombası atıldığını, ağır yaralandığını ve bilincini kaybettiğini, zaten gazdan göz gözü görmediğini ve polislerin de kask taktığını anlattı.

Gül, “Kask numaraları var mıydı, onu bile bilmiyorum” dedi.

Gaz bombası nedeniyle başında kalıcı iz olan Serdal Gül ayrıca, kendisinin gaz bombasıyla vurulduğu anın televizyonlarda yayınlandığını, gazetelerde fotoğraflarının yayınlandığını, soruşturma kapsamında incelenirse polislerin tespit edilebileceğini ifade etti.

Dilan Alp de ifade verecek

İdari soruşturma kapsamında, ÇHD’nin suç duyurusunda isimleri yer alan ve 1 Mayıs’ta gaz bombasıyla başından yaralanan Dilan Alp, Meral Dönmez, Fehmi Oral Meşe, Zafer Yolcu, gözünü kaybeden İbrahim Akal ve diğer zarar görenler müşteki sıfatıyla ifadeye çağrılacak. (AS)

Ayça Söylemez
03 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;bianet.org