Fıratnews: Olimpiyat adaylığına Gezi ve doping engeli

2020 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak ülke Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin Arjantin’de yapacağı toplantının ardından belli olacak. Üst üste üçüncü kez aday olan İstanbul’un şansı ise Türk sporcuların karıştığı doping skandalları, Gezi olayları ve Suriye’deki savaş nedeniyle oldukça azalmış durumda.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te iki önemli gündemle toplanıyor. Birincisi başkanlık seçimi ikincisi ise 2020 Olimpiyatlarının ev sahibini belirlemek.

Yapılan ön eleme sonucunda Komite toplantısı öncesinde ev sahibi şehir adayları üçe indirilmişti. Madrid, Tokyo ve İstanbul’un aday olduğu 2020 Olimpiyatları için yarışma oldukça çekişmeli geçiyor.

Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da lobi için Arjantin’e gitmesi beklenen Komite toplantıları öncesinde sızan bilgilere göre İstanbul’un ev sahipliğini kazanması oldukça zor gözüküyor.

Komite üyeleri özellikle Türk sporunda atletizm ve halterde yaşanan doping skandalları nedeniyle Türkiye’ye temkinli yaklaşıyor. Gezi olaylarının yarattığı uluslararası tepki de komite üyelerinin kararını etkileyecek önemli bir sorun.

Suriye savaşı ve Arap baharı nedeniyle güvenlik konusunda yaşanabilecek sıkıntılar da komitenin göz önüne alacağı noktaların başında geliyor.

Kulislerde Tokyo en avantajlı şehir olarak gösterilirken İstanbul’un seçilme şansının son derece az olduğu ifade ediliyor.

03 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;firatnews.com