Muhalefet.org: AKP’nin Eylül korkusu üniversitelerde geziyor!

Eylül ayından itibaren Üniversitlerde kendisine karşı komplolar kurulacağı paranoyası ile yaşayan AKP, kayıtlardan itibaren baskıları arttırdı.

Trakya Üniversitesinde Saldırı

Trakya Üniversitesi’nde 2 yıldır sürdürülen Kayıt Dayanışma çalışmasına okul yönetimi emriyle ÖGB saldırdı.

Gezi direnişiyle heryanını korku saran AKP, üniversitelerde her türlü baskıya karşı devam eden mücadelenin önüne geçmek istiyor. Üniversitelerin açılmasından önce okul yönetimi-emniyet işbirliği içerisinde toplantılar yapılarak Gezi direnişinin üniversitelerde yaygınlaşmasının önüne geçilmek isteniyor.

Kayıt günlerinin başlamasıyla beraber Trakya Üniversitesi’nde gerici-cemaatçi-tarikatçı yapılanmalara karşı dayanışma ağını örelim diyen Gençlik Muhalefeti’nin okulda açtığı Trakya Üniversitesi Kayıt Dayanışma stantına Özel Güvenlik Birimleri (ÖGB) saldırdı.

Güvenlikçiler birçok öğrenciyi darp etti, masayı ve broşürleri dağıttı. Öğrencilerin ve velilerin de büyük tepkisiyle karşılaşan ÖGB aldırış etmeden herkese saldırısını sürdürdü. Saldırı sonucu Gençlik Muhalefeti’nden 1 kişi tedavi görmek üzere hastaneye götürüldü.

Kayıt Dayanışma İnisiyatifinin ısrarı karşısında ÖGB geri adım atmak zorunda kaldı. Konuyla ilgili olarak Gençlik Muhalefeti tarafından yapılan açıklamada; ”ÖGB’niz, polisiniz, gazınız, jopunuz, soruşturmalarınız bize sökmeyecek. AKP’yi bir kez daha uyarıyoruz: Korkunun ecele faydası yok! Gençlik Muhalefeti olarak kayıt günlerinin tümü boyunca orada olmaya devam edeceğiz” dendi.

Ankara’da kapılar dayanışmaya kapalı!

Ankara Üniversitesi’nde kayıt dayanışma faaliyeti yapmak isteyen öğrenciler Tandoğan Kampüsüne alınmadı.

Rize’de para cezası!

Rize Kayıt Dayanışma İnisiyatifinin Rize RTE Üniversitesi kayıtları için astığı afişlere 364 Lira para cezası kesildi.

02 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;muhalefet.org