Evrensel: Genç ressamdan ‘Ultramarine’

gezi gücü

TURGUT Uyar’ın şiirinden esinlenerek, kendisini ‘Acemi Su Yorumcusu’ olarak tanımlayan 31 yaşındaki İzmirli ressam Ceylan Eşit, ‘Ultramarine’ adlı ikinci kişisel sergisiyle sanatseverlerle buluşuyor. İlk kişisel sergisinde yer alan, 2010 yılında Disk binası içine atılan ‘gaz bombasına direnen emekli’ portresi ile hatırladığımız Ceylan Eşit, Ultramarine sergisinde de bu politik duruşunu sürdürüyor. Maviyi, hümanizmanın, barışın ve özgürlüğün rengi olarak tanımlayan genç sanatçı, sergide ‘Gezi Gücü’ isimli ilüstrasyon çalışmasına da yer veriyor. Eşit’in, soyut figüratif çalışmalarının yanında, ultramarine ve beyaz, siyah-beyaz gibi desen çıkışlı resimleri, fotoğrafları, heykel ve sanat eserleri de sergide yer alacak.

Ceylan Eşit, “Serginin ilham kaynaklarından biri, ultramarine rengi, diğeri de deniz mavisi kadar sevdiğim Turgut Uyar’ın ‘Su Yorumcularına 2’ adlı şiiri… Uyar’ın dediği gibi, ‘tükeniriz, toplanır yaratırız. bu bize aşktır. biz belki de en uzun yaşamalı bir su’yuz’” diyor.

Ressam Ceylan Eşit’in ikinci kişisel sergisi, Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi’nde 8 Eylül tarihine kadar görülebilir.

01 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;evrensel.net