Bianet: Güvenlik, dayanışma masalarını engelliyor

Kayıt için gelenlerle dayanışma masaları kuran üniversiteliler Ankara Üniversitesi’nde kampüs alınmazken, Trakya Üniversitesi’nde özel güvenlik görevlilerince darp edilerek engellenmeye çalışıldı.

güvenlik

Üniversitelerde kayıt haftası bugün başlarken kayıt için gelenlere yardımcı olmak için dayanışma masaları kuran üniversiteliler ilk günden baskılarla karşılaştı.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tandoğan yerleşkesinde kayıt dayanışma masaları açmak isteyen AÜ öğrencileri okulun içine alınmadı. Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi’nde açılan dayanışma masaları ise özel güvenlik görevlilerince kaldırılmak istendi, güvenlik görevlileri öğrencilere saldırdı.

AÜ öğrencisi ve Öğrenci Kolektifleri üyesi Çağdaş Ersoy ve Trakya Üniversitesi’ndeki Kayıt Dayanışma İnisiyatifi’nden İpek Ş. kayıtların ilk günü yaşadıkları baskıları bianet’e anlattı.

“Ankara şehir rehberi, üniversite broşürü, termos çay”

Ersoy, kayıt dayanışma masalarının daha önceki yıllarda da kurulduğunu, üniversiteye, şehre yeni gelenlere bilgilendirme ve yardım amaçlı olduğunu söyledi.

“Kampüste polis fikrine tepkimizi ortaya koymak ve kamuoyu oluşturmak da istiyoruz. ”

“Bugün biz ve diğer öğrenci örgütleri kampüste dayanışma masaları açmak istedik. Özel güvenlik bizi içeri almadı. Sadece kayıt için evrakları olanlar ve onların birinci derece yakınları kampüse alındı. Biz de kampüs dışında masaları kurduk.

“Masamızda Ankara şehir rehberi, okulla ilgili bilgilerin olduğu broşür ve kayda gelenlere ikram için hazırladığımız çay termosu var. Ailelere çayları kampüs parmaklıklarının ardından verdik.

“Zabıta görevlileri gelerek izinsiz olduğumuzu söyledi. Masaları kaldırmak istediler ancak daha gelip sonra özür dilediler. Kayıtlar bitene dek oradaydık, yarın da orada olacağız. ”

“Ücret ödersek stant açabilirmişiz”

İpek Ş. İse sosyal medya üzerinde kurdukları Kayıt Dayanışma İnisiyatifi’nde yeni kayıt yaptıracakların kampüs, yurtlar ve şehir hakkındaki sorularına yardımcı olduklarını söyledi.
“Bu dayanışmayı kampüse de taşımak istedik. Sabah saat 09.00 sularında kampüse geldik. Bizden başka dört öğrenci örgütü daha aynı amaçla oradaydı. Özel güvenlik birimi (ÖGB) görevlileri gelerek masa açmamızı engelledi.

“Ancak okulun içinde kimi özel yurtların standları vardı. Bizim masaları kaldırmamızı istemeleri üzerine görüştüğümüz Rektörlük Genel Sekreteri, stant açmanın ücretli olduğunu, üç milyar ödediğimiz takdirde bizim de açabileceğimizi söyledi.”

“Görüşme sonrası özel güvenlik birimlerinin masaları almaya çalışıp broşürleri yırtması ve bize tekme-tokat atmasıyla arbade çıktı. Güvenlik görevlisinin kolumu burkması sonucu benim de bileğim çatladı.”

“Kayıt için gelen öğrencilerin ailelerinin tepki gösterdiği ÖGB’ler uzaklaştı. Masaları tekrar açtık. D-Kayıt için gelenler isterse birlikte kayıt işlemlerini yapıyor, evrakları tamamlamalarına ve yurtlar konusunda yardımcı oluyoruz. ” (BK)

Beyza Kural
02 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;bianet.org