Yurt: Polisten Gezi dayağı

Yüksek sesle müzik dinlediği iddiasıyla komşusu tarafından polise şikayet edilen genç kız polisler tarafından dövüldü. Genç kızı döven polisler, “Gezi direnişine katıldın mı?” diye sordu.

polis

İstanbul, Beşiktaş’taki evinde Zülfü Livaneli’nin “Ey Özgürlük” şarkısını dinlerken kapısı çalınan Gülçin Topaç ( 27 ) karşısında polisleri gördü. Hakkında yüksek sesle müzik dinlediği için şikayet olan Topaç, polisler tarafından gözaltına alınmak istendi.

Topaç, polislere gözaltına almalarına gerek olmadığını, zaten müziğin yüksek sesle olmadığını belirtti. Bu sırada polislerin aralık olan kapıyı zorlayarak açmaları üzerine Topaç’ın evde beslediği kedisi evden kaçtı.

Genç kız, kaçan kedisinin peşinden merdivenlerden aşağıya indi. Bu sırada peşinden gelen polisler genç kızı yaka paça gözaltına almak istedi. O anda yaşadıklarını anlatan Topaç, “Gözaltına almanız hukuki değil dedim. O sırada bir polis elini kaldırarak üstüme yürüdü” diye konuştu. Topaç, yüz üstü yere yatırılmak suretiyle ters kelepçe takılarak göz altına alındığını, ve sürüklenerek ekip otosuna bindirildiğini ifade etti.

DAYAK EKİP OTOSUNDA DEVAM ETTİ

Hakkında şikayetçi olan komşusu Halil Polat ile birlikte aynı ekip arabasına bindirilen Topaç, Beşiktaş Polis Merkezi’ne giderken polisler tarafından ekip otosunun içinde defalarca tokat yediğini, çeşitli hakaretlere maruz kaldığını söyledi. Ekip otosunda kendisine “Senin gibileri teker teker öldürmek lazım. Dinsizsiniz, gömülecek yeriniz yok” şeklinde hakaretlere maruz kaldığını iddia eden Topaç, karakolda da fiziksel ve psikolojik işkenceye maruz kaldığını anlattı. Gülçin Topaç, kendisinin Gezi Parkı ile ilgili beyanı olmadığını ileri sürdü. Ancak polislerin “Gezide sizden istediğimiz aldık” şeklinde sözleri olduğunu iddia ederek tutanağı da bu şekilde hazırladıklarını açıkladı.

Onur Kemal Özgül
1 Eylül 2013

Haberin kaynağı için tıklayınız; yurtgazetesi.com.tr