Bianet: Polisin 1 Eylül ablukası

1 Eylül Barış Günü nedeniyle Taksim ve Beşiktaş’ta çok sayıda polis konuşlandırıldı. Polisler pek çok yolu insanlara kapatırken Galatasaray Lisesi önünde çok sayıda polis barikat oluşturdu.

polisablukası

Barış Günü nedeniyle Taksim Meydanı polis ablukası altında.

Gezi Parkı’na girişler kapatılırken, Atatürk Anıtı ve çevresinde de polisler alanı halka kapatmış durumda. İstiklal Caddesi boyunca insan zinciri oluşturulurken, Galatasaray Lisesi çevresinde tüm sokaklar polis barikatları ile kapatılmış durumda.

Galatasaray’dan Tünel’e, Tophane’ye ve Tarlabaşı yönlerine geçişler engellenince insanlar polis barikatlarının önlerinde oturma eylemi yaptılar.

İnsan zincirinin Galatasaray’dan Tünel’e ilerlemesine izin verilmemesi üstüne bir grup, saat 14.40 itibari ile yürüyüşe arka sokaklardan devam etme kararı aldı. Taksim’den Karaköy’e inmeye çalışan gruplar buradan Kadıköy’de düzenlenecek barış mitingine geçecekler.

Beşiktaş’ta ise polis Başbakanlık Ofisi’ni koruma altına aldı. İnsanlar Çarşı içinde zincir oluştururken ana caddeye çıkmaları engelleniyor.

Kabataş’tan Beşiktaş’a ulaşmak isteyen insan zinciri de İnönü Stadı’na ulaşmadan polis tarafından engellendi. Kısa süreli gerginliğin ardından polis, grubun 13.45’e kadar zincir oluşturmasına izin verdi. Grup bu saatten sonra dağıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, polisin insan zinciri kurulmasına izin vermeyerek anayasal suç işlediğini söyledi. 1982 Anayasası’na göre bile izin almadan herkesin barışçı toplanma ve gösteri hakkı olduğunu vurgulayan Tanrıkulu, kamu düzenini bozmadıklarını, barışçı gösteriden AKP dışında kimsenin rahatsız olmadığını ifade etti.

Saat 15:30′da Taksim Meydanı’nda yeniden kurulan insan zincirinin karşısına çevik kuvvet polisleri dizildi. Galatasaray Meydanı’nda ise Taksim yönüne ilerlemek isteyen grupların önü polis barikatıyla kesildi. Oturma eylemi başladı.

Polis Taksim’de ve İstiklal Caddesi’nde toplananları kalkanlarla ara sokaklara doğru sürüklüyor. Ancak ara sokaklardan tekrar İstiklal Caddesi’ne çıkan insanlar Galatasaray Meydanı’na doğru tekrar zincir oluşturuyor.

Saat 16.00′da Galatasaray Lisesi önünde toplananlara da polis kalkanlarla müdahale etti ve ara sokaklara doğru grupları dağıttı. Polis müdahalesi sırasında bir kişinin gözaltına alındığı ileri sürüldü. (EKN)

1 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org