Boya ve fırçayla “Gökkuşağı Devrimi”

Beyoğlu Belediyesi’nin Gökkuşağı Merdiveni’ni griye boyamasına karşı “Faşizme İnat, Yaşasın Rengarek Hayat¨ sloganıyla düzenlenen eylem fotoğrafları bir web sitesinde toplanıyor. Eylem katılımcılarının web sitesini ziyaret ederek çektikleri fotoğrafları yüklemesi mümkün; http://gokkusagidevrimi.tumblr.com

gokkusagi

Siteden yapılan açıklama şöyle;

“27 Ağustos’ta İstanbul Fındıklı’da Salı Pazarı esnafı 64 yaşındaki Hüseyin Çelikel, mahallenin bakımsız merdivenlerinden ve Beyoğlu Belediyesi’nin kayıtsız tavrından çok sıkılır, yanı başındaki devasa merdivenleri gökkuşağı renklerine boyar. Birkaç arkadaşıyla birlikte boyamayı yaparken, merdivenden geçenler onlara yiyecek ve su getirir. Böylece 4 günlük çalışmanın ardından İstanbul Boğazı’na inen rengarenk merdivenler kolektif emek ile ortaya çıkmış olur.

LGBT bireylerin merdiveni fark etmesiyle tabii ki mesele burada kalmaz. Gökkuşağı merdivenleri 1 gün içinde fenomene dönüşür, fotoğraf çekilmek isteyenler merdivene koşar. Hüseyin Çelikel bir halk kahramanına dönüşür, öyle ki TV kanallarına “LGBT’nin ne olduğunu açıkçası merdivenleri boyadıktan sonra öğrendim. Ama ben tüm ayrımcılıklara karşıyım, herkese saygılıyım.” diye konuştuktan sonra, tüm ülkeye yayılacak “Gökkuşağı Hareketi”nin de fikri temellerini atmış olacaktır.

Ve Beyoğlu Belediyesi, belki de insanların bir rengi LGBT’lerden huylanmış olacak, sinsi bir gece 02:00 operasyonuyla merdivenleri griye boyar. Ve asıl olaylar şimdi başlayacaktır.

Sosyal medya çalkalanır. Herkes bunun ne kadar “kötü” bir davranış olduğunda hemfikirdir. İnsanlar sorumlu kimse onu karşılarında istemektedir. Beyoğlu Belediyesi “Biz yapmadık, olayı araştırıyoruz. Basın açıklaması yapacağız.” dese de, gece yoldan geçenler, merdiveni griye boyanan belediye çalışanlarının fotoğrafını çoktan çekmiştir bile. Akşam TV kanalları kamera kayıtlarını yayınlar.

İnsanlar bu tahammülsüzlüğe tahammül edememektedir. İnsanlar birbirini her rengiyle sevdiğini düşünmektedir, renkli merdivenlerde buluşmak istemektedir.

2 gün boyunca #direnmerdiven hashtag’iyle çalkalanan sosyal medya, aynı zamanda “Gökkuşağı Devrimi”nin teknolojisini de oluşturmuştur.

“Faşizme inat, rengarenk hayat!” mottosuyla derhal merdiven boyama etkinlikleri oluşturulur. Hemen aynı gece boyasını, fırçasını kapıp sokağa çıkan insanlar İstanbul, Diyarbakır, İzmir, Van, Ankara, Bursa, Batman, Çanakkale, Adana, Mersin, Mardin, Amasya ve Türkiye’nin daha birçok yerinde rengarenk merdivenleri kolektif emekle gün yüzüne çıkarır. Etkinliklerin ardı arkası kesilmez. Bambaşka yaşamlardan insanlar bir araya gelir ve durmaksızın merdiven boyar. Yunanistan’dan merdiven boyama haberi gelir. Boyayan herkes hayatımızın var olan tüm alanlarına yerleşmiş bir gerçek barış ister. Renkler, şiddetin üstünü örtmeye başlar.

Tüm diller, tüm halklar, tüm cinsiyetler, tüm cinsel yönelimler, tüm dinler, her yaştan insanlar, bütün türler, tüm renkleriyle bir araya gelip belki de çılgınca boyamak ister.

Böylece “Gökkuşağı Devrimi” başlamış olur.”

1 Eylül 2013
Kaynak; http://gokkusagidevrimi.tumblr.com