BirGün: ‘İnsan olun, düşmanımsınız!‘

Gezi direnişi sırasında elindeki palayla göstericilere saldırdıktan kısa bir süre sonra Fas’a kaçan ve geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye dönen Sabri Çelebi, medyayı bir numaralı düşmanı ilan etti: İnsan olun, düşmanımsınız.

palalısaldırgan

İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı direnişi sırasında göstericilere pala ile saldıran Sabri Çelebi, medyayı da tehdit etmekten geri durmadı. Fas dönüşünde havaalanında gözaltına alınan ve ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Çelebi medyayı hedef alarak, “Benim bir numaralı düşmanım oldunuz” dedi.

‘BENİ SALDIRGAN YAPTINIZ’
Sabri Çelebi BirGün’e verdiği demecinde palalı saldırıyı eleştiren medya kuruluşlarını hedef gösterdi. Konuşma talebimize “Aramayın, hiçbir şekilde. Bir numaralı düşmanım oldunuz. Çocuğumun ismini neden yazıyorsunuz. Biraz insan olun” sözleriyle karşılık verdi.

Oldukça öfkeli olan Çelebi, “Hepiniz beni saldırgan yaptınız. Ulan dünya darp edildim, dünya zarara uğradım, hiçbirini yazmadınız” diyerek kızgınlığını dile getirdi.

MAĞDUR OLAN KENDİSİYMİŞ!
Mağdur edebiyatıyla saldırıyı meşrulaştırmaya çalışan Çelebi, saldırıya dair konuşmaktan ısrarla kaçınırken, en büyük mağdurun kendisi olduğunu iddia etti.

Mağdurların avukatlarının “kasten öldürmeye teşebbüs”ten yargılanmasını istediği ancak “basit yaralama” suçundan yargılanacak olan Çelebi, mahkemedeki ifadesinin hemen ardından serbest bırakılmıştı. Palalının satırla boynundan ve kulağından yaraladığı 47 yaşındaki Kaan Polat’ın avukatı Hacer Yılmaz, Çelebi’nin tutuklanması için itirazda bulunacaklarını söyledi.

Palalı hakkında önce “adam öldürmeye teşebbüs”ten tutuklama kararı çıkarılmış, ardından da hazırlanan iddianamede “basit yaralama”dan yargılanması talep edilmişti. Tutuksuz yargılanacak Sabri Çelebi ifadesinde “pala”yı kendini savunmak için kullandığını iddia etmişti. Palalı saldırgan Sabri Çelebi’nin de aralarında bulunduğu 4 sanığın yargılanmasına 18 Aralık’ta başlanacak.
Palalı saldırgan Sabri Çelebi, saldırının ardından ailesiyle birlikte Fas’a kaçmış 50 gün sonra bulunduğu Kazablanka’dan yurda dönmüştü.

Elçin Yıldıral
31 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net