Taraf: O şimdi daha mağdur

Gezi eylemleri sırasında polis şiddeti sonucu gözünü kaybeden Hakan Yaman hayata küstü. Yaman’ın eşi: Kocam artık çalışamıyor. Yemek yemiyor ve konuşmuyor.

hakanyaman

Gezi Parkı eylemleri sırasında, Sancaktepe’de beş polis memuru tarafından feci şekilde dövüldüğünü iddia eden ve gözüne cisim sokulduğunu söyleyen Hakan Yaman’ın son durumunu eşi Nihal Yaman ile konuştuk. Yaman, “Eşim hayata küstü” dedi.

Nihal Yaman, eşinin 3 haziran gecesi yaşadığı olaylardan sonra maddi ve manevi olarak çok yıprandıklarını söyledi. Yaman, eşi Hakan Yaman’ın beyin ameliyatının yanı sıra, bir gözünün içeriye çöktüğünü ve göz duvarlarında kırıklar tespit edildiğini anlattı. Eşinin iki gözünün eşit hizada olmadığını belirten Yaman, bunun protez takılmasını zorlaştırdığını ifade etti.

BURNUNA EKLEME YAPILDI

Nihal Yaman, saldırıda Hakan Yaman’ın burnunun üzerinde oluşan kopma nedeniyle de eşinin bir ameliyat geçirdiğini söyledi. Yaman, “Doktorlar ameliyatta Hakan’ın alnından bir deri parçası aldılar. Bu parça burun üzerinde oluşan boşluğa eklendi” dedi. Yaman, burun üzerindeki kopmanın tedavi edildiğini ancak, sol elmacık, çene, burun ve alın kemiklerinde hala kırık ve çatlaklar olduğunu belirtti.

Nihal Yaman ayrıca, 3 haziran gecesi eşinin yaşadığı olay sonrasında kendisini bir türlü toparlayamadığını söyledi. Olayın beklenmeyen bir şekilde gerçekleştiğini söyleyen iki çocuk annesi Yaman şöyle devam etti: “Eşim bir anda hayata küstü ve kendisini toparlayamıyor. Hakan artık bilinçli olarak yemek yemiyor, konuşmuyor. Bana, ‘Hiçbir şey düzelmeyecek. Her şey düzelse bile gözüm görmeyecek’ diyor. Onu bir türlü teselli edemiyorum. Eşim artık çalışmıyor, olaydan sonra yardımlarla geçinmeye başladık ve maddi olarak zor durumdayız. Borçlarımız arttı ama ameliyatları yaptırmamız gerekiyor. En son gittiğimiz hastane ameliyatların tamamı için bize 50 bin lira fiyat belirlemişti. Bu ameliyatları nasıl yaptıracağız bilmiyoruz” şeklinde konuştu.

İşkence yapıldı

SUÇ duyurusu dilekçesine göre olay şöyle gelişmişti: Servis şoförü olarak çalışan Hakan Yaman, Sancaktepe Ovacık sokakta aracını park ettikten sonra, yürüyerek Birsel sokakta yer alan evine gitmek istedi. Bu sırada, bölgede görev alan polis memurları ve 63319 numaralı TOMA’da görevli polislerin müdahalesi sonrasında gaz bombası atıldı. Yaman, atılan gaz bombası fişeğinin kendisine isabet etmesi sonucu sağ karın boşluğundan vuruldu. Yaman yere düşünce beş kişilik kolluk kuvveti grubu tarafından yerde sürüklendi ve dövüldü. Hakan Yaman ayrıca, bu olayın gerçekleştiği sırada bir polis memurunun gözüne sert bir cisim soktuğunu ve sol gözünü çıkartmaya çalıştıklarını söyledi.

Adli raporlarda da, Yaman’ın hastaneye darp sebebiyle getirildiği, olay neticesinde Hakan Yaman’ın baş ve yüz kısmında ciddi hasar oluştuğu, elmacık ve çene kemikleri ile alın ve burun kemikleri kırılmış olduğu, uğranan darp neticesinde sol gözde görme kaybı meydana geldiği belirlenmişti. Aile saldırıya ait amatör bir video kaydıyla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Yaman’ın yaşadıklarını Taraf ’ın duyurmasının artından olay büyük yankı uyandırmıştı.

Aysun Yazıcı
31 Ağustos 2013

Haberin kaynağı için tıklayınız; taraf.com.tr