BirGün: ‘Barışı, Batıda Medeni için sokağa çıkanlar getirecek’

İki Kürt bilgesi Şaban Turhan ve Ümit Uslan, barış için AKP’den değil, ‘Kürt hareketi ile sosyalistler bir arada davranabilirse’ devleti barışa mecbur bırakacağından umutlu.

direnlice

İki Kürt bilgesi Şaban Turhan ve Ümit Uslan, barış için AKP’den değil, ‘Kürt hareketi ile sosyalistler bir arada davranabilirse’ devleti barışa mecbur bırakacağından umutlu

Bağlar’daki eylemci gençlerin ateşi ve Kürt bilgelerinin tecrübelerinin birleştiği yerlerde saklı Diyarbakır’ın nabzı. “Talepler hemen şimdi” diyen gençler ile bilgelerin buluştuğu en net nokta ise AKP’nin umut verici olmadığı.

O bilgelerden ikisi, Şaban Turhan ve Ümit Uslan; umudu hükümetlerde değil halkların birlikte davranışında buluyor. İkisinin yüreğini de kısmen de olsa bu konuda ferah tutan ortak gelişme ise Gezi direnişi.

“BATIDAN BARIŞ EYLEMİ BEKLİYORUZ”

Şaban Turhan 65 yaşında bir emekli öğretmen. Ancak gençliğinde Ala Rizgari adlı Kürt örgütünü benimsemiş, darbeden sonra ise bir yayınevi açmış, hayatı kitaplar içinde geçmiş bir Amed’li.

Halkın umutlu ve aylardır cenaze kalkmıyor olması nedeniyle de mutlu olduğunu söylüyor ama ekliyor: “Tabi bunlar yetmez. Biz 1 Eylül’ü AKP paket açıklayacak diye bu kadar heyecanla beklemiyoruz; o gün Dünya Barış Günü ve biz Türkiye’den hükümete o gün barış için halkların baskı yapmasını bekliyoruz diyor.

Bu konuda en büyük umut kaynağının ülkede uzun süredir hakim olan milliyetçi havayı kıran Gezi direnişi olduğunu söyleyen Turan, ‘Türkiye solunun ulusalcıların etkisinde olmasına rağmen’ bu direnişle batıdakilerin Kürtleri anlamaya çalıştığını ve siyaseti kışla-cami ikileminden kurtardığını düşünüyor.

‘MEDENİ YILDIRIM EYLEMLERİ İŞARET’

“Türkiye sosyalist hareketi ile Kürt hareketi, kendilerine özgü 3. Bir yol siyaseti izleyebilirlerse ümitli olmamak için neden yok. Bu olmazsa da ümitvar olmaya gerek yok” diyerek arkadaşı Turan’a hak veriyor Ümit Uslan. 62 yaşındaki Uslan, Türkiye İşçi Partisi’nin kuruluşunda yer almış bir isim. Şuanda muhasebeciliği gençlere öğretiyor. Türkiye’de yayımlanan tüm aylık siyasi dergilerin abonesi.

Uslan, Lice’de karakol protestosu sırasında katledilen Medeni Yıldırım için batıda düzenlenen eylemlerden çok umutlanmış. Eylemler için “Bahsettiğim birlikteliğin olabileceğine dair ilk işaret” diyor.

“AKP’NİN DOKUSUNDA BARIŞ YOK”

O da arkadaşı gibi AKP’den umutlu değil: “Ne devletin dokusunda böyle bir çözüm refleksi göstermek var, ne de AKP’nin dokusu demokrasiyle uyuşuyor. Gelinen noktada iyi bir süreç varsa da bu sosyalistlerin ve Kürt Özgürlük mücadelesinin devlete dayattığı, kazandığı bir noktadır. Türkiye’deki sosyalist hareket dal budak sarmış değil ama Kürt hareketi ile sosyalistler organik bir ilişki geliştirebilirlerse her şey değişecektir.”

Onurkan Avcı
30 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net