Yurt: Savcı ‘palalı’ kararından niye döndü?

Gezi direnişinde palayla sokağa çıkıp dehşet saçan Sabri Çelebi, yurtdışından döndü. 3. Yargı Paketi kapsamında serbest kalan Palalı için savcı önce tutuklama kararı çıkardı, sonra geri adım attı.

sabricelebi-serbest

Taksim Gezi Parkı direnişi sırasında palayla sokağa çıkıp, vatandaşları yaralayan ve kamuoyunda “Palalı” olarak bilinen Sabri Çelebi, yurtdışından döndü. Hakkında 27 yıl hapis istemi  bulunan ve yakalama kararı olan Palalı, havaalanında gözaltına alınıp adliyeye getirildi. İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi’nde duruşması görülen Palalı, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Palalı’nın görüntülerinin basına yansıması tepkilere neden olmuştu.

Palalı görüntülerde, Talimhane’de elindeki palayla bir emniyet müdürünü ve bir vatandaşı yaraladıktan sonra bir kadının da kalçasına palayla vurmuş ve sırtına tekme atmıştı. Daha sonra Fas’a kaçan palalı Sabri Çelebi, 50 gün sonra Air Arabia Havayolları ile Kazablanka’dan döndü ve serbest bırakıldı.

‘MAĞDUR KADIN: ÖLSE MİYDİK?’

Yurt Palalı saldırgan mağduru kadının avukatı Yelda Koçak’a ulaştı. Müvekkili mağdur kadın ile birlikte dün adliyede olduklarını belirten Avukat Koçak, “İfade verdik. Ardından palalının serbest kaldığını öğrendik ve hayal kırıklığına uğradık” dedi. Müvekkilinin Palalının serbest kalmasıyla ilgili “Ölmemiz mi gerekirdi? İnsan hayatı bu kadar basit mi?” dediğini aktaran Koçak, “Savcı tüm taleplerimize rağmen olayı basit yaralama olarak değerlendirdi” diye konuştu.

‘SAVCI BİR ANDA KARAR DEĞİŞTİRDİ!’

Palalının boynundan ve kulağından yaraladığı 47 yaşındaki Kaan Polat’ın avukatı Hacer Yılmaz ise soruşturma savcısına dikkat çekti. Savcının önce “adam öldürmeye teşebbüs”ten Palalı hakkında tutuklama kararı çıkardığını belirten Avukat Yılmaz, “Savcının talebinin ardından İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi, talebi yerinde bularak tutuklama kararı verdi” dedi. Avukat Yılmaz, daha sonra savcının iddianamesinde Palalının suçunu “basit yaralama” olarak değiştirdiğini bildirdi. Savcının bu kararı nedeniyle İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldığını aktaran Yılmaz, “Dolayısıyla mahkeme de tutuklama kararını kaldırdı” dedi. Palalının serbest kalmasını değerlendiren Yılmaz, “Bu karar yargı sisteminin nasıl işlediğini gösteriyor. İktidara yakınsanız kararlar ona göre veriliyor. Müvekkilim de adalet duygusunun zelendiğini söylüyor” diye konuştu.

YARGIÇLAR SENFİKASI BAŞKANI: 3. YARGI PAKETİNİN ESERİ

Palalı saldırgan Sabri Çelebi’nin mahkemece serbest bırakılmasını YURT’a değerlendiren Yargıçalar Sendikası’ndan Hakim Nuh Hüseyin Köse, “Bu karar 3. Yargı Paketi’nin eseridir” dedi. AKP Hükümeti’nin getirdiği 3. Yargı Paketiyle buna benzer suçlarda tutuklama verilmediğini aktaran Köse, “Toplumda infial uyandıran suçlar için daha önce tutuklama verilirdi ama ne yazık ki bu uygulama kaldırıldı” diye konuştu.

PALALI PİŞMANMIŞ!

Kamuoyunda Palalı olarak bilinen Sabri Çelebi’nin avukatı Zafer Küçük adliye çıkışında açıklama yaptı. Avukat Küçük, Çelebi’nin görüntülerdeki kadına yönelik saldırısından dolayı savunmasında pişmanlığını dile getirdiğini belirterek, “Diğerleriyle ilgili ise kendisini savunma amacıyla yaptığını söyledi” dedi. Çelebi hakkında yurtdışına çıkış yasağı konulmadığını ifade eden avukat Küçük, “Yakalama kararı ifadeye ilişkin bir karardı. Savunması alındı serbest bırakıldı. Duruşmaları takip edecek. Daha sonra beraber açıklama yapacağız” ifadesini kullandı.

PAKETE NELER DAHİL?

Palalı saldırgan Sabri Çelebi ifade verdikten sonra 3. yargı paketi kapsamında serbest bırakıldı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a yumruk atan Hüseyin Satı da serbest. İstanbul’da 29 Haziran tarihinde Gezi Parkı eylemlerinde gözaltına alınanlar hakkında ise savcılık, deniz gözlüğü ve baretleri delil göstererek 8 yıla kadar hapis cezası istedi. Daha şanssız olan İzmir’deki eylemciler için ise 17 yıl istenmişti. Gelinen noktada, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet’, ‘cana kast’tan daha tehlikeli olduğu ortaya çıkıyor.

Caner Taşpınar
30 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; yurtgazetesi.com.tr