Bianet: “Hekimler, polis şiddetine karşı sokağa, yardıma”

TTB, “Bu şiddet ortamında rutin sağlık hizmeti verilemez” diyerek tüm meslektaşlarını sokaklarda Gezi Parkı direnişine yönelik polis şiddetine maruz kalan insanların yardımına koşmaya çağırdı.

polis-siddeti

Türk Tabipler Birliği, Gezi Parkı direnişine yönelik polis şiddetini yaşandığı bu günlerde tüm hekimleri buna tepki göstermeye ve “sokaklarda vahşice şiddete maruz kalan vatandaşların yardımına koşmaya” çağırdı.

“Polisin tavrı yurttaşların sağlığı açısından kaygı vericidir” diyen TTB, Gezi Parkı’nı korumak ve uygulanan şiddeti protesto eylemlerini desteklediklerini belirterek hekimlere çağrıda bulundu:

“Bu şiddet ortamında rutin sağlık hizmeti verilemez. Olağan, rutin sağlık hizmeti sunabilmemiz için ülkemizin de normalleşmesi gerekiyor. Rutin hekimlik yapabilmemiz için Beşiktaş’tan, Taksim’den, Kızılay’dan, Adana’nın, İzmir’in meydanlarından yaralı akınının durması gerekiyor.

“Türk Tabipleri Birliği olarak Taksim Gezi Parkı’nı korumak ve uygulanan şiddeti protesto etmek için yapılan/yapılacak bütün eylemleri son derece haklı buluyor ve destekliyoruz.

“Tüm meslektaşlarımızı da bir yandan bu vahşete karşı tepkilerini göstermeye diğer yandan yurttaşların polis tarafından ölümcül yaralanmalara maruz bırakılmadığı bir ortam gelişinceye kadar hekimlik hizmetini acil durumlar için yoğunlaştırmaya ve işlerini güçlerini bırakıp sokaklarda vahşice şiddete maruz kalan vatandaşların yardımına koşmaya çağırıyoruz.”

TTB: 3’ü ağır en az 2800 yaralı

Gezi Parkı’ndaki direnişe destek için Hatay’da gerçekleşen eylem sonucu Abdullah Cömert isimli bir kişi hayatını kaybetti.

Gezi Parkı direnişinde İstanbul’da Mehmet Ayvalıtaş isimli bir kişi  Ümraniye’de yolu trafiğe kapatırken gerçekleşen kazada hayatını kaybetti. TTB, 3 Haziran Pazartesi günü itibariyle polis şiddetinin İstanbul’da en az bin 485 kişinin yaralanmasına neden olduğunu; Ankara’da en az 515 yaralının hastanelere başvurduğunu, polis saldırısıyla kafasından ağır yaralanan bir kişinin Ankara Numune Hastanesi’nde olduğunu; İzmir’de iki gün içinde hastanelere 800 yaralının hastanelere başvurduğunu, iki hastanın durumunun ağır olduğunu; bunların dışındaki pek çok ilde de polis şiddeti nedeniyle yüzlerce yaralı ve gözaltı olduğunu belirtti.

TTB, yaralanmaların çoğunun tazyikli suyun ölçüsüz biçimde insan bedeni hedef alınarak kullanılması, biber gazı kapsüllerinin eylemcilerin üzerine sıkılması, doğrudan hedef alınarak direkt fırlatılması ve plastik mermilerin yakın mesafeden ateşlenmesiyle gerçekleştiğini ifade etti.

Çok sayıda insanın söz konusu yaralanmalar sonucunda gözünü kaybettiğini kafatası kırığı ve beyin kanaması geçiren, beyninde yabancı cisim bulunan hastalar olduğunu belirten TTB polisin tavrının yurttaşların sağlığı açısından kaygı verici olduğunu söyledi. (BK)

* Fotoğraf: Zuhal Atlan / 31 Mayıs / Taksim / bia

4 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org