Etha: ‘Selek nezdinde özgürlük cezalandırılıyor’

LGBT örgütleri, sosyolog Pınar Selek hakkında ‘kırmızı bülten’ çıkarılması talebi şeklinde medyaya yansıyan haberlere ilişkin, “Pınar Selek nezdinde özgürlük arayan herkesi cezalandırıyorlar” dedi.

pinarselek

LGBT örgütleri “Pınar Selek nezdinde özgürlük arayan herkesi cezalandırıyorlar” başlıklı bir yazılı açıklama ile sosyolog Pınar Selek hakkında ‘kırmızı bülten’ çıkarılmasını kınadı. Örgütler duruşma zamanı Ankara’da olacaklarını da duyurdular.

Pınar Selek on beşinci yılında üç kez beraat ettiği Mısır Çarşısı davasından 24 Ocak tarihli skandal bir kararla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Davaya ilişkin en son gelişme ise Selek hakkında ‘kırmızı bülten’ çıkarılması talebi oldu.

Gelişme üzerine LGBTİ örgütleri, “Korku filmi devam ediyor. Sosyolog Pınar Selek 90′lı yıllarda etrafta barışa dair yaprak bile kıpırdamazken kimsenin cesaret edemediği soruları sorduğu için hâlâ cezalandırılıyor” dedi.

LGBTİ örgütleri Selek’in bir sosyolog olarak silahların karşısına sorularıyla çıktığı ve şiddetsizliği işaret ettiği için cezalandırıldığını belirterek açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Savaşların, sadece sıcak çatışmaların olduğu anlarda değil, toplumun içinde, günlük hayatımıza yayılmış, şiddet üreten tüm ilişki biçimlerinde varolduğunu söyleyen, haklı haksız diye ayırmayıp, tüm savaşlara ahlaken karşı çıkan, sadece karşı çıkışını ifade etmekle yetinmeyip sorunların çözümü için kollarını sıvayarak elini taşın altına koyan Pınar Selek nezdinde özgürlüğü arayan herkesi cezalandırıyorlar.”

İmzacılar:
Bahçeşehir Üniversitesi GRİ, Bilgi Üniversitesi Gökkuşağı, Boğaziçi Üniversitesi LGBT Topluluğu LuBUnya, Hebûn LGBT Derneği Diyarbakır, Hêvî LGBT İnisiyatifi, İstanbul Ayıları, İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, İstanbul Üni. LGBT Radar, İTÜ LGBT Cins Arı, Kaos Gey-Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği (Kaos GL), Keskesor LGBT Oluşumu, Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, LeGeBiT Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu, LİSTAG LGBTT Aileleri İstanbul Grubu, Marmara Üniversitesi LGBT MadiMar, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi LGBT Flu Baykuş, ODTÜ LGBT Dayanışması, Queer Adana, Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği, Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPOD), Trans Blok, Trans Danışma Merkezi Derneği (T-Der), Yeditepe Cinsiyet Çalışmaları ve Ayrımcılık Karşıtı Öğrenci Topluluğu.

29 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr