habersoL: TMMM’den açıklama ‘ODTÜ, rantın yoluna geçit vermeyecek’

odtu_ormani

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi ABB’nin ODTÜ’nün içerisinden geçerek Eskişehir Yolu ile Konya Yolu’nu birbirine bağlayan 8 şeritli karayolunu yapma planına karşı bir açıklama yaparak ODTÜ’nün “rant yolu”na izin vermeyeceğini ifade etti.

TMMM tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

ODTÜ, rantın yoluna geçit vermeyecek…

Ankara halkı ve ODTÜ’lülerin şiddetle karşı çıkmasına rağmen, Melih Gökçek ODTÜ’nün içerisinden geçerek Eskişehir Yolu ile Konya Yolu’nu birbirine bağlayan 8 şeritli karayolunu yapmakta ısrar ediyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi, 1. derece sit alanı olan ODTÜ ormanlarında, Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu’nun vereceği kararı bile beklemeden, hukuksuz bir şekilde kesilecek ağaçları işaretleyerek ve kavşak inşaatlarına başlayarak ODTÜ’den geçecek yolu oldubittiye getirmeye çalışıyor.

Her gün bir yenisi yapılan, planlamadan ve bilimsel yaklaşımdan uzak, altgeçit-üstgeçit-kavşak inşaatları ile Ankara’nın trafiğini perişan eden Melih Gökçek’in, trafiği rahatlatmak için ODTÜ’den yol geçirmek istemesi tam anlamıyla bir palavradır. Melih Gökçek’in asıl niyeti, kendisine her zaman zorluk çıkartan, bilimin ve aydınlanmanın kalelerinden olan ODTÜ’ye saldırmak ve yapılacak yol ile birlikte daha fazla rant alanı açmaktır. Bilim insanları ve konunun teknik uzmanları defalarca, yeni yollar yapmanın trafiği azaltmayacağını dile getirmişlerdir.

Söz konusu yolun güzergâhı, ODTÜ arazisinden sonra 100. Yıl ve Çiğdem mahallelerinin arasından geçerek Konya Yolu’na bağlanmaktadır. Toplam genişliği 50 metrenin üzerinde olan 8 şeritli yol, geçtiği mahallelerde hava kirliliği ve gürültü sorununa neden olacaktır. Ayrıca yolun yapılmasını takip eden yıllar içinde, başka birçok örneğinde görüldüğü üzere, rant artışı gerçekleşeceği için söz konusu mahallelerde emsal artışına gidilecek, bölgede yapılaşma artacak ve 4-5 katlı apartmanların yerini yüksek katlı siteler ve AVM’ler alacaktır. Bu yolun inşa edilmesi, 100. Yıl ve Çiğdem mahallelerinin inşaat tekellerinin insafına terk edilmesine neden olacaktır.

Söz konusu bölgede yaşanacak olan rant artışı piyasacı Melih Gökçek’in iştahını kabartmaktadır. Gökçek’in bu yolun yapılmasında ısrar etmesi başka türlü açıklanamaz. Yıllarca süren raylı ulaşım inşaatlarını birkaç metre bile ilerletmeyi başaramayan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, söz konusu ODTÜ’den geçecek yol olunca, kurul kararlarını bile beklemeden hızlı bir şekilde çalışmalara başlaması, gerçek niyetin ne olduğunu açık bir şekilde göstermektedir.

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi, bu akıl ve bilim dışı, çevre düşmanı zorbalığa karşı ODTÜ’ye sahip çıkacak ve Ankara’nın akciğeri ODTÜ ormanlarının katledilmesine karşı mücadele edecektir. Melih Gökçek’in her saldırısına karşı güçlü bir şekilde cevap veren, okuluna, ormanına ve kentine sahip çıkan ODTÜ’lülerin, okullarının içerisinden yol geçmesine karşı verdikleri mücadelenin sonuna kadar yanında olacağız. 100. Yıl mahallesindeki yol inşaatına çadır kurup nöbete başlayan ODTÜ’lüler ve mahalle sakinleri, Haziran Direnişi’nin Gezi Parkı’nda göstermiş olduğu kararlılık ve kitlesellikle mücadeleye devam etme sözü verdi.

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi, 100. Yıl mahallesinde başlayan nöbette yerini almıştır ve Gökçek’siz bir Ankara için mücadeleye devam edecektir. Tüm Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılarını Melih Gökçek zorbalığına karşı ODTÜ’ye sahip çıkmaya çağırıyoruz.

29 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.sol.org.tr